Zabití posvátného jelena

barevný, psychologický, mysteriózní, thriller, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, délka – 121 min.

Původní název: The Killing of a Sacred Deer. Země původu: Velká Británie, Irsko. Výrobce: Element Pictures, Limp (spolupráce), Film4 (zadavatel), New Sparta Films (zadavatel), HanWay Films (zadavatel – spolupráce), Bord Scannán na hÉireann/The Irish Film Board (zadavatel – spoluúčast). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 2.11.2017. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: USA: Ohio – Cincinnati, Bernard.

AUTOŘI: Režie: Yorgos Lanthimos. Scénář: Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou. Kamera: Thymios Bakatakis. Architekt: Jade Healy /ž/. Návrhy kostýmů: Nancy Steiner /ž/. Masky: Tina Roesler Kerwin /ž/, Kelvin R. Trahan (účesy). Střih: Yorgos Mavropsaridis. Zvuk: Geoff Maxwell, Johnnie Burn (design zvuku). Výkonná produkce: Andrew Lowe, Daniel Battsek, Sam Lavender, David Kosse, Nicki Hattingh /ž/, Amit Pandya, Anne Sheehan /ž/, Peter Watson, Marie-Gabrielle Stewart /ž/. Producent: Ed Guiney, Yorgos Lanthimos. Koproducent: Will Greenfield, Paula Heffernan /ž/, Atilla Salih Yücer. Vizuální efekty: Ed Bruce (supervize), Screen Scene. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Sarah Giles /ž/ (hudební supervize), Nick Payne (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Richard Fike.

Hrají: Colin Farrell (Steven Murphy), Nicole Kidman /ž/ (Anna Murphyová), Barry Keoghan (Martin), Raffey Cassidy /ž/ (Kim Murphyová), Sunny Suljic (Bob Murphy), Alicia Silverstone /ž/ (Martinova matka), Bill Camp (Matthew).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2017: Cena za nejlepší scénář (Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou).

Řecký režisér Yorgos Lanthimos po oceňovaném snímku Humr (2015, The Lobster) prokazuje v novém „divném“ mysteriózním titulu Zabití posvátného jelena, že patří mezi přední evropské filmaře. Ve zvláštním dramatu o vině a trestu se odráží jak téma antické tragédie (odkazy na postavu z řecké mytologie Ifigenii, jejíž otec Agamemnon zabil posvátnou laň bohyně Artemidy), tak také současnost s individuálními nejistotami, depresemi a zvláštní bezmocností, kontrastujícími s vysokou životní úrovní. – Kardiochirurg Steven Murphy žije v poklidném manželství s Annou, rovněž lékařkou, se čtrnáctiletou dcerou Kim a s mladším synem Bobem. Přátelí se se svérázným šestnáctiletým Martinem. Ten se vetře do jeho rodiny a stále stupňuje nátlak na defenzivního lékaře. Bob onemocní záhadnou chorobou. Vyjde najevo, že Steven operoval Martinova otce, který při zákroku zemřel. Chlapec se teď chce lékaři, jehož považuje za viníka otcovy smrti (Steven tehdy pil), pomstít. Tvrdí mu, že pokud ze své rodiny nevybere jednu oběť, onemocní a zemřou postupně i Kim (s níž začne chodit) a Anna. Kardiochirurg se svěří manželce, a když i Kim onemocní, oba pochopí, že hrozba je reálná. Steven mladíka unese a týrá jej ve sklepě; ale Anna ho později nechá utéct. Zoufalý muž, dohnaný do slepé uličky, spoutá své blízké a začne do nich naslepo střílet z pušky. Při třetí ráně zasáhne Boba. Kim se okamžitě uzdraví… – Snímek, postavený na hereckých výkonech, na poněkud bizarní zápletce a na zajímavě snímaném, jakoby aseptickém prostředí, působí značně stresujícím dojmem. -tbk-

YORGOS LANTHIMOS (vl. jm. Giorgos Lanthimos, nar. 27.5.1973, Athény) absolvoval Stavrakosovu helénskou filmovou a televizní školu (HCTSS) a začínal v polovině 90. let jako režisér reklamních spotů a videoklipů. Natáčel také videa pro různé taneční soubory, režíroval na divadle (Modrovous, Zátiší v jámě, Platonov) a byl členem tvůrčího týmu, realizujícího zahajovací i závěrečný ceremoniál pro letní olympiádu v Athénách 2004. V celovečerní tvorbě debutoval mainstreamovým snímkem Můj nejlepší přítel podle scénáře komika Lakise Lazopoulose, který byl rovněž spolurežisérem a hlavním představitelem. Jeho další díla, vesměs prodchnutá freudovskou analýzou lidské psýchy, absurdními situacemi a často zvrhlým humorem, už byla uvedena a mnohdy také vyznamenána na renomovaných filmových přehlídkách: Špičák (Cena v sekci Určitý pohled na MFF v Cannes, výroční ceny Řecké filmové akademie Iris za nejlepší film, režii a scénář, nominace na Oscara za zahraniční film), Alpy (Cena Osella za scénář na MFF v Benátkách, Cena za nejlepší film na FF v Sydney), Zabití posvátného jelena (Cena za scénář na MFF v Cannes 2017). Největší úspěch mu zatím přineslo fantastické drama Humr (mj. Cena poroty na MFF v Cannes, Evropská filmová cena za scénář, Cena Iris za nejlepší zahraniční film), natočené v angličtině s mezinárodním hereckým obsazením. Mezi jeho stálé spolupracovníky patří scenárista Efthimis Filippou, producentka Athina Rachel Tsangariová, střihač Yorgos Mavropsaridis a také manželka, herečka Ariane Labedová (nar. 1984). – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. O viasmos tis Chlois (1995, Znásilnění Chlois; + sc., střih), komedie o dvou kamarádech, kteří si navzájem provádějí naschvály, O kalyteros mou filos (2001, Můj nejlepší přítel; spol. r. Lakis Lazopolous), experimentální film o třech lidech, inscenujících pro své potěšení zločiny sériového vraha v omšelém přímořském letovisku, Kinetta (2005; + spol. sc.), fantaskní příběh tří sourozenců, izolovaných v přísném ústraní rodičovské tyranie, Kynodontas (2009, Špičák; + spol. sc., spol. prod. – TV), minimalistická studie emocionálně zakrnělé dívky Attenberg (2010; r. Athina Rachel Tsangariová; spol. prod., herec) s Ariane Labedovou, oceněnou Volpiho pohárem na MFF v Benátkách, drama čtyř lidí, specializujících se v titulní společnosti na zvláštní druh pomoci pozůstalým, Alpeis (2011, Alpy; + spol. sc., spol. prod.), bizarní černá komedie z blízké totalitní budoucnosti Humr (2015, The Lobster; + spol. sc., spol. prod.) s Colinem Farrellem a Rachel Weiszovou, mysteriózní thriller o úspěšném kardiochirurgovi, postaveném nečekaně před osudovou volbu kvůli záchraně rodiny, Zabití posvátného jelena (2017, The Killing of a Sacred Deer; + spol. sc, spol. prod.) s Colinem Farrellem, Nicole Kidmanovou a Barrym Keoghanem, drama politických intrik za vlády Anny Stuartovny The Favourite (2018, Favoritka; + spol. prod.) s Emmou Stoneovou a Rachel Weiszovou. -mim-