Zabiják a bodyguard

barevný, akční, kriminální, komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 119 min.

Původní název: The Hitmans Bodyguard. Země původu: USA. Výrobce: Millennium Media, Nu Boyana Film Studios, CGF, Summit Entertainment (zadavatel), Milennium Media (zadavatel), Cristal Pictures (zadavatel – spolupráce), East Light Media (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 17.8.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Nikdy ho nepouštěj z očí.

Distribuce: Vertical Entertainment. Lokace: Nizozemsko: Amsterdam, Haag. Bulharsko: Sofie. Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: Patrick Hughes. Pomocná režie: Diyan Hristov (II. režie). Scénář: Tom O’Connor. Kamera: Jules OLoughlin, Luke Geissbuhler (dodatečné záběry). Druhá kamera: Lorenzo Senatore. Architekt: Russell De Rozario. Návrhy kostýmů: Stephanie Collie /ž/. Masky: Fae Hammond /ž/. Střih: Jake Roberts. Zvuk: Antoin Cox, Ben Meechan (design zvuku). Výkonná produkce: Avi Lerner, Trevor Short, Boaz Davidson, Jason Bloom, Douglas Urbanski, Jeffrey Greenstein, Yariv Lerner, Christine Otal /ž/, Christa Campbell /ž/, Lati Grobman /ž/, Matt Milam, Chris Jing Liu, Scott Einbinder, Tom De Moll. Producent: John Thompson, Matt OToole, Les Weldon, Mark Gill. Koproducent: William Paul Clark. Vizuální efekty: Veselina Georgieva /ž/ (supervize), WorldWide FX. Zvláštní efekty: Sam Conway. Hudba: Atli Örvarsson, Dmitri Golovko (dodatečná hudba), Claudio Olachea (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Selena Arizanovic /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Diyan Hristov.

Hrají: Ryan Reynolds (Michael Bryce), Samuel L. Jackson (Darius Kincaid), Gary Oldman (Vladislav Duchovič), Salma Hayek /ž/ (Sonia Kincaidová), Elodie Young /ž/ (Amelia Rousselová), Joaquim de Almeida (Jean Foucher), Kirsty Mitchell /ž/ (Rebecca Harrová), Richard E. Grant (Seifert), Sam Hazeldine (Garrett), Rod Hallett (profesor Asimov), Jurij Kolokolnikov (Ivan), Tine Joustra /ž/ (šéfka Interpolu Casoriová).

České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

Australský režisér Patrick Hughes natočil akční kriminální komedii Zabiják & bodyguard zcela podle pravidel žánru a dodal jí patřičný spád i řadu zběsilých akčních scén. Jedná se vlastně o road movie, přičemž se titulní hrdinové musejí během sedmadvaceti hodin dopravit z Británie k mezinárodnímu soudu v Haagu, kde probíhá proces s běloruským diktátorem Vladislavem Duchovičem obviněným ze zločinů proti lidskosti. – Michael Bryce přijde o aureolu špičkového VIP bodyguarda, když je jeho klient zastřelen. Po dvou letech se mu ozve bývalá milenka, agentka Interpolu Amelia Rousselová. Je velitelkou komanda, jež má dopravit z Manchesteru do Haagu legendárního zabijáka Dariuse Kincaida, ochotného vypovídat proti Duchovičovi výměnou za propuštění manželky Sonii, zavřené v amsterdamské věznici. Hned v Anglii je kolona přepadena Duchovičovými lidmi. Amelia se zraněným zabijákem najdou úkryt v bezpečném bytě. Je jí jasné, že v Interpolu je zrádce (zástupce ředitelky Foucher), proto rozhodne, že s Kincaidem musí jet jen Michael Bryce, a přivolá jej. Oba muži mají mezi sebou dlouholeté nevyřízené účty. Během náročné cesty, při níž vzdorují Duchovičovým komandům a posléze i jednotkám Interpolu, se sbližují a navzájem si zachraňují životy. Darius navíc dává nezkušenému zamilovanému parťákovi rady, jak se udobřit s Amelií. K soudu po četných peripetiích dorazí včas. Kincaid předloží videozáznam, jak se Duchovič, pro nějž odmítl pracovat, osobně podílel na vyvraždění běloruské vesnice. Jenže u budovy soudu vzápětí exploduje kamion s výbušninou. Michael je těžce zraněn, ale Kincaid prchajícího Duchoviče přiměje skočit ze střechy. Pak je zatčen. – Amelia se se zraněným Michaelem, který zabil zrádného Fouchera, a tak ji zachránil, usmíří. Později je v televizi zpráva, že z vězení uprchl zabiják Kincaid. Ten se kdesi v baru setká se svou milovanou Soniou… – Přímočarý děj je doplněn stručnými flashbacky z minulosti obou protagonistů. -tbk-

PATRICK HUGHES (nar. 15.5.1978, Melbourne) je synem herce Tima Hughese a vyrůstal v předměstském Black Rocku. Už od dětství natáčel amatérské snímky na Super 8. Absolvoval filmová studia na Victorian College of the Arts (VCA; 1996-99) při Melbournské univerzitě. Natáčel krátké filmy (První cena na sydneyském festivalu Tropfest za Zapalovač) a vybudoval si kariéru jako režisér reklamních spotů (mj. Playstation, BMW, Vodafone, Toyota, McDonald’s, Honda) ve společnosti Radical Media. Zaujal zejména dvanáctiminutovým snímkem bez dialogů Cedulky o seznámení dvou mladých lidí, nenápadně propagujícím limonádu Schweppes. V celovečerní hrané tvorbě debutoval moderním westernem z malého australského městečka Red Hill (mj. nominace na Cenu Australské filmové a televizní akademie za scénář), díky jehož ohlasu dostal možnost režírovat třetí snímek z akční série Expendables a etablovat se v Hollywoodu. Žije v Melbourne, kde vychovává dvě děti z rozvedeného manželství. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. školní filmy The Darkening (1996, Stmívání), Truth or the Morning After (1996, Pravda aneb Příští ráno) a The Director (1999, Režisér; + sc., střih, spol. prod.), další kr. snímky The Lighter (2001, Zapalovač; + sc., střih, prod.) a Signs (2008, Cedulky; + spol. sc.), thriller o mladém policistovi, který první den ve službě musí čelit uprchlému vrahovi, Red Hill (2010; + sc., střih, spol. prod.) s Ryanem Kwantenem, thriller o dalších dobrodružstvích komanda žoldáků Expendables: Postradatelní 3 (2014, The Expendables 3) s plejádou akčních hvězd (Sylvester Stallone, Jason Statham, Dolph Lundgren, Arnold Schwarzenegger aj.), cynická akční komedie, v níž elitní osobní strážce musí k mezinárodnímu soudu v Haagu doručit důležitého svědka, Zabiják & bodyguard (2017, The Hitman’s Bodyguard) s Ryanem Reynoldsem a Samuelem L. Jacksonem. -mim-