Zabijáci z maloměsta

barevný, černá komedie, přístupnost 15, 1:1,85, 2–D, DVD–K, BRD–K, zvuk – 5.1, dlouhý – 88 min.

Původní název: Draeberne fra Nibe. Anglický název: Small Town Killers. Země původu: Dánsko. Výrobce: Miso Film, 4Fiction (koprodukce), Nordisk Film (koprodukce), DR (spolupráce), Det Danske Filminstitut (podpora), Den Vestdanske Filmpulje (podpora). Rok výroby: 2016. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 1.6.2017. Mluveno: dánsky, rusky, anglicky (titulky). – Rozvod? Vražda vyjde levněji!

Distribuce: Film Europe. Lokace: Dánsko: Nordjylland – Aalborg, Nibe, Nørresundby.

AUTOŘI: Režie: Ole Bornedal. Scénář: Ole Bornedal. Kamera: Linda Wassberg /ž/, Dan Laustsen. Architekt: Søren Gam. Návrhy kostýmů: Manon Rasmussen /ž/. Masky: Bjørg Seup /ž/ (designer masek a účesů). Střih: My Thordal /ž/. Zvuk: Nino Jacobsen (+ design), Mikkel Groos. Výkonná produkce: Lone Korslund /ž/, Karen Bentzon /ž/. Producent: Peter Bose, Jonas Allen. Koproducent: Ole Bornedal. Vizuální efekty: Martin Madsen (supervize), Thomas Øhlenschlaeger (supervize). Zvláštní efekty: Hummer Højmark (supervizor). Hudba: Joachim Holbek. Písně: různé skladby a písně. Choreografie: Morten Kjeldgaard. Koordinátor kaskadérů: Dennis Albrethsen.

Hrají: Ulrich Thomsen (zedník Edward), Nicolas Bro (zedník Ib Hansen), Lene Maria Christensen /ž/ (Ingrid, Edwardova žena), Mia Lyhne /ž/ (Gritt, Ibova žena), Marcin Dorocinski (nájemný vrah Igor Ladpolny), Gwen Taylor /ž/ (nájemná vražedkyně paní Nippleworthyová), Søren Malling (policista Heinz), Birthe Neumann /ž/ (terapeutka), Ole Thestrup (advokát), Elsebeth Steentoft /ž/ (zákaznice Fru Hansenová), Joel Spira (učitel salsy Malte), Jens Andersen (číšník Bent, Maltův přítel), Alexander Behrang Keshtkar (muslimský taxikář).

České titulky: Helena Březinová (Filmprint Digital).

CENY: MF fantastických filmů Brusel 2017: Stříbrný Méliès za nejlepší evropský film.

Černá komedie dánského režiséra Oleho Bornedala Zabijáci z maloměsta omílá mnohokrát použitý motiv manželských sporů, k jejichž vyřešení se nejlépe hodí nájemný vrah. Zvláštností je zasazení příběhu do prostředí maloměsta na severu Dánska. – Zedníci Edward a Ib se rozhodně nepředřou, ale díky melouchům si našetřili dost nezdaněných peněz. Jejich manželky Ingrid a Gritt jsou však s nimi nespokojené, oba se totiž posmívají jejich hodinám salsy a nechtějí děti, pouze sex. Po společné hádce v hostinci se oba muži rozhodnou rozvést se. U advokáta zjistí, že by je to přišlo moc draho. Opijí se kvůli tomu a Edward přes internet objedná nájemného vraha z Ruska, aby obě ženy zlikvidoval. Po vystřízlivění chtějí vše odvolat, ale je pozdě. Na letiště dorazí stále opilý vraždící maniak, Rus Igor. Ib a Edward ho chtějí poslat zpět do Moskvy, vše se však zkomplikuje, protože Igor postupně zabije muslimského taxikáře, terapeutku a policistu Heinze. Vrah navíc omylem vyzradí Ingrid a Gritt důvod své přítomnosti v Dánsku. Ženy si proto z Británie objednají nájemnou vražedkyni, starou paní Nippleworthyovou, z níž se ovšem rovněž vyklube psychopatka, která hned po příletu zabije příliš všetečného celníka. Oba páry se při snaze o rozličné odklizení najatých vrahů a úklidu nevinných mrtvol uvědomí, že se musí usmířit. Jenže Igor čtveřici unese a chystá se všechny zabít. Avšak zemře kvůli kyanidu, jenž mu do láhve nalila paní Nippleworthyová. Ještě předtím však stačí „kolegyni“ zabít. Zedníci všechny mrtvoly zazdí v garáži u jedné zákaznice. Udobřené páry si zatančí na hodině salsy a po ní plánují zplodit děti. – Ač ve filmu hrají přední dánští herci, příběh je protkán bizarnostmi a nelogičnostmi s lacinými sexuálními, rasovými a národnostními narážkami a stereotypy. Zajímavostí je, že hudbu k filmu nahrál ve spolupráci Jana Holznera český Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK za řízení Adama Klemense. –jl–

OLE BORNEDAL (nar. 26.5.1959, Nørresundby, Nordjylland, Dánsko) pracoval zpočátku jako režisér a autor Dánského rozhlasu (1981–87). Byl oceněn rozhlasovou cenou Prix Italia (1986). Následně se jako scenárista a režisér dostal k televizní tvorbě; např. seriály nebo zábavné pořady Kajplads 114 (1985, Kotviště 114), Livet er da en god idé (1989, Život je skvělý nápad), Dr. Dip (1990), Den gode, den onde og den virk’li sjove (1990, Hodný, zlý a zábavný), Charlot og Charlotte (1996, Charlot a Charlotte), Vores Krig (2010, Naše válka), 1864 (2017). Upozornil na sebe americkým remakem vlastního filmu Hlídač mrtvých z roku 1997, po dvouletém působení v Hollywoodu pro společnost Miramax se vrátil do Dánska, ale zabýval se více divadlem. Od roku 2001 je intendantem Aveny Teatret v Kodani a věnuje se též divadelní režii. Napsal několik divadelních i rozhlasových her, povídek a básní. Příležitostně působí i jako herec (též v zábavných pořadech a seriálech), producent nebo kameraman. Jeho třetí ženou je herečka Helle Fagralidová (nar. 1976); jedním z jeho čtyř dětí je dětská herečka Fanny Bornedalová (nar. 2000). – Filmografie: (režie a scénář nebo spolupráce na něm, není–li uvedeno jinak) I en del af verden (TV–1993, V jedné části světa), Masturbator (TV–1993), thriller o studentu práv, který si přivydělává v márnici, Nattevagten (1994, Noční hlídka), Spraengt nakke (TV–1995), remake vlastního filmu z roku 1994 Nightwatch (1997, Hlídač mrtvých – V), Mimic (1997, Mimic; r. Guillermo del Toro; spol. prod.), thriller Dybt vand (TV–1999, Hluboké vody), velmi úspěšné drama Jeg er Dina (2002, Dina – V), horor Vikaren (2006, Učitelka), thriller Kaerlighed på film (2007, Tak trochu jiná love story – V), thriller Fri os fra det onde (2009, Zbav nás od zlého – TV), horor Kletba z temnot (2011, The Possession), černá komedie Zabijáci z maloměsta (2016, Draeberne fra Nibe; + spol. prod.); (herec) Eva (TV–1994; r. Vibeke Gadová), kr. f. Bjørno & Bingo (2004; r. Sabine Ravnová). –jl–