Western

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 119 min.

Původní název: Western. Země původu: SRN, Bulharsko, Rakousko. Výrobce: Komplizen Film, Chouchkov Brothers (koprodukce), Coop99 (koprodukce), KNM (koprodukce), ZDF-Das kleine Fernsehspiel (koprodukce), Arte (spolupráce), MBB Medienboard Berlin-Brandenburg (podpora), BKM Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien, MDM Mitteldeutsche Medienförderung, DFFF Deutscher Filmförderfonds, Bulgarian National Film Center, ÖFI Österreichisches Filminstitut, Programme Media EU, FFA. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 26.10.2017. Mluveno: německy, bulharsky, anglicky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Bulharsko: Blagoevgrad – Petrelik.

AUTOŘI: Režie: Valeska Grisebach /ž/. Scénář: Valeska Grisebach /ž/. Kamera: Bernhard Keller. Architekt: Beatrice Schulz /ž/. Návrhy kostýmů: Veronika Albert /ž/. Střih: Bettina Böhler /ž/. Zvuk: Uwe Haussig, Martin Steyer, Fabian Schmidt (design zvuku). Výkonná produkce: Ben von Dobeneck. Producent: Jonas Dornbach, Janine Jackowski /ž/, Maren Ade /ž/, Valeska Grisebach /ž/, Michel Merkt. Koproducent: Boris Čučkov, Viktor Čučkov, Antonin Svoboda, Bruno Wagner. Vizuální efekty: Jean-Michel Boublil (supervize), The Post Republic. Hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Meinhard Neumann (Meinhard), Reinhardt Wetrek (Vincent), Syuleyman Alilov Letifov (Adrian), Veneta Frangova /ž/ (Veneta), Vyara Borisova /ž/ (Věra), Kevin Bašev (Vanko), Aliasman Deliev (Mančo), Robert Gawellek (Tommy), Jens Klein (Jens).

České titulky: Vítězslav Čížek (Filmprint Digital).

Ceny: Art Film Fest 2017, Košice: Modrý anděl za nejlepší režii (Valeska Grisebachová).

Třetí snímek německé režisérky a scenáristky Valesky Grisebachové s jednoduchým názvem Western je nevšední studií chování lidí, kteří se v cizím prostředí musejí vyrovnávat s odtažitostí místních obyvatel i s vlastními problémy. – Skupina německých dělníků začíná nedaleko bulharsko-řeckých hranic připravovat stavbu elektrárny. Jeden z nich, Meinhard, se postupně sblíží s obyvateli nedaleké vesnice. Dostává se stále více do konfliktu s neurvalým předákem Vincentem i se svými kolegy, což vyvrcholí jeho napadením. Mezi ním a Vincentem navíc vládne rivalita kvůli místní mladé Věře, s níž se Meinhard jednoho večera pomiluje. – V řadě epizod se odráží těžký život jak stavbařů, tak vesničanů v zapadlé krajině. Zároveň se tu poukazuje na dlouholetá traumata (Němci jako okupanti) i na obtíže s komunikací, dané neznalostí jazyka. – Režisérka volí dokumentaristický přístup s minimem dialogů. Odpovídá tomu i volba nehereckých představitelů, kteří však na plátně působí zcela věrohodně. -tbk-

VALESKA GRISEBACHOVÁ (nar. 4.1.1968, Brémy) studovala filozofii a germanistiku na univerzitách v Berlíně, v Mnichově a ve Vídni, ale posléze absolvovala vídeňskou Filmovou akademii (1993-2001). Její absolventský snímek Má hvězda získal Zvláštní uznání FIPRESCI na MFF v Torontu 2001 a byl uveden ve Fóru nezávislých na MFF v Karlových Varech 2002. Kromě několika dokumentů natočila dva celovečerní tituly: Touha, která získala Zvláštní cenu poroty na MF nezávislého filmu v Buenos Aires 2006, Grand Prix Asturias na MFF v Gijónu 2006 a Zvláštní cenu poroty na MFF ve Varšavě 2006, a Western, oceněný Modrým andělem za režii na Art Film Festu v Košicích 2017. Pro výstavu v Berlínském lékařském historickém muzeu natočila videofilm Narben (2007, Jizvy). Působí jako pedagožka (titul docentka) na Německé filmové a televizní akademii (DFFB) v Berlíně a jako konzultantka scénáře se mj. podílela i na úspěšném filmu Toni Erdmann (2016, Toni Erdmann; r. Maren Adeová). Její sestra Anne Grisebachová (nar. 1974) je herečkou. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) dok. In der Wüste Gobi (1997, V poušti Gobi), kr. dok. Berlino (1999), snímek o první lásce čtrnáctileté dívky Mein Stern (2001, Má hvězda; + sc.), psychologické drama muže, ocitajícího se nečekaně mezi dvěma ženami, Sehnsucht (2006, Touha; + sc., spol. střih), příběh německého stavbaře, který se s kolegy ocitá v zapadlém kraji u bulharsko-řeckých hranic a sbližuje se s tamními vesničany, Western (2017, Western; + sc., spol. prod.). -tbk-