Všechno nejhorší

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1 (Dolby Digital), dlouhý – 97 min.

Původní název: Happy Death Day. Země původu: USA. Výrobce: Blumhouse Productions, Universal Pictures (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 2.11.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Probuď se. Přežij den. Nech se zabít. A zase. Od producentů hororů Uteč a Očista.

Distribuce: CinemArt (do 2.11.2020). Lokace: USA: Louisiana – New Orleans; Kalifornie – Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: Christopher Landon. Scénář: Scott Lobdell. Kamera: Toby Oliver. Architekt: Cece Destefano /ž/. Návrhy kostýmů: Meagan McLaughlin Luster /ž/. Masky: Ashley Walsh /ž/. Střih: Gregory Plotkin. Zvuk: Chris Quilty, Trevor Gates (design zvuku). Výkonná produkce: Angela Mancuso /ž/, John Baldecchi, Couper Samuelson, Jeanette Volturno /ž/, Seth William Meier. Producent: Jason Blum. Koproducent: Phillip Dawe, Beatriz Sequeira /ž/, Ryan Turek. Hudba: Bear McCreary, Jason Akers (dodatečná hudba), Omer Ben-Zvi (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Andrea von Foerstrer /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Mark Rayner.

Hrají: Jessica Rothe /ž/ (Tree Gelbmanová), Israel Broussard (Carter), Ruby Modine /ž/ (Lori), Rachel Matthews /ž/ (Danielle), Charles Aitken (Gregory Butler), Laura Clifton /ž/ (Stephanie Butlerová), Jason Bayle (David Gelbman), Phi Vu (Ryan), Donna Duplantier /ž/ (ošetřovatelka), Blaine Kern III (Nick), Rob Mello (Joseph Tombs), GiGi Erneta /ž/ (reportérka).

České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

Horor scenáristy a režiséra Christophera Landona Všechno nejhorší nezastírá inspiraci fantastickou komedií Na Hromnice o den více (1993, Groundhog Day; r. Harold Ramis). – Vysokoškolačka Tree se po bouřlivém večírku probudí na koleji v pokoji studenta Cartera. Je pondělí 18. září a ona má narozeniny, které od smrti matky před třemi roky ignoruje. Je protivná na každého, kdo jí přijde na oči kromě jejího ženatého vyučujícího a milence, lékaře Gregoryho. Večer ji cestou na párty zavraždí v kampusu maskovaný chlap. Tree se ráno opět probudí u Cartera. Den s malými obměnami proběhne stejně a ona má ráno zase narozeniny a je u Cartera… – Nikdo jiný si neuvědomuje, že se vše (s různými obměnami) opakuje. Tree se svěří Carterovi. Ten jí poradí, aby hledala svého vraha. Ani to nepomůže, a tak noc co noc nebohá dívka umírá různými způsoby, ráno co ráno se probouzí u nic netušícího Cartera. Ten jí jednou přispěchá na pomoc a vrah mu zlomí vaz. Ona se nechá zabít, i když má konečně šanci pronásledovatele odhalit; jinak by mladík zůstal mrtvý. Ráno Tree změní své chování a snaží se vše napravit. S mladíkem dokonce oslaví narozeniny a sní (poprvé) muffin od spolubydlící Lori. Ráno se však opět probudí u Cartera. Uvědomí si, že musela zemřít ve spánku a že ji Lori otrávila muffinem. Popere se s ní a kamarádka, která na ni žárlila kvůli Gregorymu, vypadne z okna. Ráno se Tree probudí opět u Cartera, ale už v úterý. Políbí se s ním. Mladík se diví, že ještě neviděla film Na Hromnice o den více… – Hudbu k filmu nahrál Český národní symfonický orchestr. -kat-