Víno nás spojuje

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 113 min.

Původní název: Ce qui nous lie. Země původu: Francie. Výrobce: Ce Qui Me Meut, France 2 Cinéma (koprodukce), StudioCanal (koprodukce), Canal+ (spolupráce), Ciné+ (spolupráce), France Télévisions (spolupráce), Région Bourgogne-Franche-Comté (podpora), CNC (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 14.9.2017. Mluveno: francouzsky, anglicky (titulky).

Distribuce: CinemArt (do 16.5.2027). Lokace: Francie: Burgundsko – Meursault, Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet, Pommard.

AUTOŘI: Režie: Cédric Klapisch. Scénář: Cédric Klapisch, Santiago Amigorena, Jean-Marc Roulot (spolupráce na scénáři). Kamera: Alexis Kavyrchine. Architekt: Marie Cheminal /ž/. Návrhy kostýmů: Anne Schotte /ž/. Střih: Anne-Sophie Bion /ž/. Zvuk: Cyril Moisson, Nicolas Moreau, Cyril Holtz, Damien Lazzerini. Producent: Bruno Levy, Cédric Klapisch. Vizuální efekty: Sebastien Rame (supervize). Hudba: Loïc Dury, Christophe Disco Minck. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Pio Marmaï (Jean), Ana Girardot /ž/ (Juliette), François Civil (Jérémie), Jean-Marc Roulot (Marcel), Maria Valverde /ž/ (Alicia), Yamée Couture /ž/ (Océane), Karidja Touré /ž/ (Lina), Florence Pernel /ž/ (Chantal), Jean-Marie Winling (Anselme), Éric Caravaca (otec), Sarah Grappin /ž/ (matka), Tewfik Jallab (Marouane), Bruno Raffaelli (notář), Eric Bougnon (Gérard), Marina Tomé /ž/ (notářova sekretářka), Hugo Soyer (malý Jean), Alice de Germay /ž/ (malá Juliette), Alan Morgoev (malý Jérémie), Sean OGara-Micol (Ben), (neuveden) Cédric Klapisch (sběrač vína).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Z tvorby francouzského režiséra Cédrica Klapische jsme v kinech naposledy viděli psychologické drama Paříž (2007, Paris). Nyní přichází se snímkem Víno nás spojuje, jehož příběh je oslavou rodiny a tradičního francouzského vinařství. Děj se odehrává v průběhu jednoho roku a kromě osudů tří sourozenců zachycuje i cyklus pěstování a zpracování vína. – Třicátník Jean se po deseti letech, strávených ve světě, vrací domů na rodinné vinařství v Burgundsku kvůli onemocnění otce. Setká se s mladší sestrou Juliette, starající se o hospodářství, se správcem Marcelem a s mladším bratrem Jérémiem, který má manželku Océane a tříměsíčního synka. Jean přijel z Austrálie, kde má vlastní vinařství. Zanechal tam přítelkyni Alicii, s níž má pětiletého syna Bena a s níž právě prožívá vztahovou krizi. Hned po otcově smrti začíná vinobraní. Sourozenci se u notáře dozvědí, že musejí zaplatit dědické poplatky, na něž nemají dost peněz. Mohou prodat rodinný archiv, dům, část vinohradů nebo celý majetek najednou, což by bylo výhodné. Nedokážou se však shodnout. Při oslavě konce sklizně se Juliette sblíží se sběračem Marouanem, s nímž měla původně spory. Jean zůstane a pomáhá sourozencům. Jérémie má potíže s bohatým manipulativním tchánem, jemuž se nedokáže postavit. Nečekaně dorazí Alicia se synem. Pár se sblíží, avšak žena později odjede. Jean si konečně vyřeší své trauma vztahu s otcem; pochopí, že ho rodič měl navzdory tvrdé výchově rád. Muž se také rozhodne vrátit se do Austrálie. Pronajme svůj podíl sourozencům za pro ně přijatelnou sumu a dědické poplatky se zaplatí z prodeje části rodinného archivu vín do Austrálie. Odjíždí po roce, když začíná nové vinobraní, na nějž opět dorazí Marouane. Jérémie se s rodinou stěhuje k Juliette do domu po rodičích. – Snímek s několika flashbacky a se dvěma neústrojnými vizemi se opírá o dobře popsané a ztvárněné charaktery (představitelka Juliette, Ana Girardotová, je dcerou herce Hippolyta Girardota a herečky Isabel Oteroové) a zejména o proměnlivou atmosféru burgundské krajiny v různých ročních dobách. -tbk-