Válka o planetu opic

barevný, akční, sci-fi, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, 3-D, zvuk – 7.1, Dolby Atmos, dlouhý – 140 min.

Původní název: War for the Planet of the Apes. Země původu: USA. Výrobce: Chernin Entertainment, Twentieth Century Fox (zadavatel), TSG Entertainment (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 13.7.2017. Mluveno: anglicky, americká znaková řeč (titulky). – Za svobodu, za rodinu, za planetu.

Distribuce: CinemArt (do 13.1.2019). Lokace: Kanada: Britská Kolumbie – Lower Mainland (Vancouver), Kananaskis Range.

AUTOŘI: Režie: Matt Reeves. Pomocná režie: Bradley Parker (II. režie). Námět: (postavy) Rick Jaffa, Amanda Silver /ž/. Scénář: Matt Reeves, Mark Bomback. Kamera: Michael Seresin. Druhá kamera: Roger Vernon. Architekt: James Chinlund. Návrhy kostýmů: Melissa Bruning /ž/. Masky: Bev Wright /ž/. Střih: William Hoy, Stan Salfas. Zvuk: Chris Duesterdiek. Výkonná produkce: Mark Bomback, Mary McLaglen /ž/, Jenno Topping /ž/. Producent: Peter Chernin, Dylan Clark, Rick Jaffa, Amanda Silver /ž/. Koproducent: Ryan Stafford. Vizuální efekty: Joe Letteri (supervize), Dan Lemmon (supervize), Erik Winquist (supervize), Weta Digital, MPC, Stereo D, Exceptional Minds, The Imaginarium Studios, FX Intern. Zvláštní efekty: Dan Cervin (supervize), Joel Whist (supervize). Hudba: Michael Giacchino. Použitá hudba: různé skladby a písně. Písně: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Terry Notary, John Stoneham Jr.

Hrají: Andy Serkis (Cézar), Woody Harrelson (Plukovník), Steve Zahn (Bad Ape), Karin Konoval /ž/ (Maurice), Terry Notary (Rocket), Amiah Miller /ž/ (Nova), Judy Greer /ž/ (Cornelia), Max Lloyd-Jones (Modroočko), Devyn Dalton /ž/ (Cornelius), Gabriel Chavarria (Preacher), Sara Canning /ž/ (Jezera), Michael Adamthwaite (Luca), Aleks Paunovic (Zima), Chad Rook (Boyle), Ty Olsson (Pičák).

České titulky: František Fuka.

Před patnácti lety skupina primátů, vedená šimpanzem Cézarem, uprchla ze San Francisca. Šlo to z velké části o jedince, kteří byli díky genovému přípravku ALZ 112 velmi inteligentní. Jenže se ukázalo, že jeho vedlejším produktem je pro člověka smrtící virus opičí chřipky… To se stalo v „restartu“ kdysi oblíbené série, v akční sci-fi Zrození planety opic (2011, Rise of the Planet of the Apes; r. Rupert Wyatt). V pokračování Úsvit planety opic (2014, Dawn of the Planet of the Apes; r. Matt Reeves) se tito tvorové v čele se šimpanzi Cézarem a s Kobou usadili v sekvojovém háji u San Francisca, ale došlo ke konfliktu s lidmi, nadále decimovanými opičí chřipkou, a oni se museli stáhnout do lesů. Závěrečný díl blockbusterové trilogie Válka o planetu opic, opět v režii Matta Reevese, se odehrává asi dva roky poté v dystopickém světě za mrazivého počasí. – Mezi primáty a zbytkem lidstva zuří válka. Cézar a jeho klan se chystají do nového domova. Jejich lesní úkryt je napaden lidmi a velitel armády Plukovník místo Cézara zabije jeho družku Cornelii a staršího syna Cornelia. Primát, odhodlaný k pomstě, pošle klan napřed. Proti jeho vůli se k němu přidají věrní soukmenovci Maurice, Rocket a Luca. Cestou se ujmou nemocné holčičky, která nemůže mluvit, a narazí na osamělého mluvícího šimpanze Bad Ape. Ten je odvede ke starému vojenskému táboru v zasněžených horách. Zjistí, že Plukovník zde vězní jejich klan. Dospělí jedinci musí v krutých podmínkách stavět zeď. Cézar je chycen. Z rozhovoru s Plukovníkem pochopí, že stavba je na obranu proti vojsku ze severu. Zmutovaný opičí virus už nezabíjí, ale zbavuje lidi řeči a vede k jejich degeneraci. Plukovník dal zabít nakažené vojáky, svého syna zastřelil sám. Na severu s jeho postupem nesouhlasí a chystají útok. Maurice, Bad Ape a Rocket zorganizují s holčičkou, jež dostala jméno Nova, útěk zajatých opic. Ten začne těsně před tím, než tábor napadne armáda ze severu. Nakažený Plukovník se zastřelí. Do bitvy zasáhne obří lavina. Opice se zachrání na stromech a později i s Novou najdou nový domov u jezera. Cézar zde pokojně zemře. Ví, že i bez něho jsou opice silné… – Děj nové trilogie předchází a obsahuje řadu odkazů k původnímu snímku Planeta opic (1967, Planet of the Apes; r. Franklin J. Schaffner), jehož remake natočil v roce 2001 Tim Burton. Ten vznikl podle románu Pierra Boullea (1912-1994), v němž se kosmonauti ocitli na planetě ovládané opicemi, aniž zpočátku tušili, že jsou na Zemi. Do zdejšího primitivního lidského společenství patří i dospělá Nova. – Válka o planetu opic je válečným filmem, okořeněným Cézarovou destruktivní touhou po pomstě. Tvůrci se inspirovali mj. jiným románem Pierra Boullea Most přes řeku Kwai (1952), zfilmovaném o pět let později (1957, Bridge on the River Kwai; r. David Lean), válečnou klasikou Velký útěk (1963, The Great Escape; r. John Sturges) a dramatem Apokalypsa (1979, Apocalypse Now; r. Francis Ford Coppola). Lze vysledovat i „příbuznost“ s Bílou nemocí Karla Čapka. -kat-

MATT REEVES (vl. jm. Matthew George Reeves, nar. 29.4.1966, Rockville Centre, Long Island, stát New York) vyrůstal v Los Angeles a od mládí natáčel amatérské snímky. Vystudoval film na Jihokalifornské univerzitě (USC) a nejdříve se uplatnil jako scenárista. S přítelem z dětství J.J. Abramsem vytvořili seriál o vysokoškolské studentce Felicity (1998-2002; + spol. režie, spol. prod. – TV). Jako režisér se podílel na seriálech Relativity (Relativita), Homicide: Life on the Street (Zločin v ulicích – TV) a pak režíroval pilotní díly seriálů Gideon’s Crossing (2000, Gideonova křižovatka), Miracles (2003, Zázraky – TV) a Conviction (2006, Usvědčeni – TV). V Hollywoodu se prosadil jako tvůrce žánrových titulů, z nichž nejúspěšnější byla zatím dvojice prequelů k Planetě opic. – Filmografie: (podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) Přepadení 2: Temné území (1995, Under Siege 2: Dark Territory; r. Geoff Murphy), The Yards (2000, Temná zákoutí; r. James Gray; + spol. prod. – V), Ulice Cloverfield 10 (2016, 10 Cloverfield Lane; r. Dan Trachtenberg; spol. prod.); (režie, není-li uvedeno jinak) kr. absolventský snímek o muži s panickou hrůzou z nečekané smrti Mr. Petrified Forrest (1992, Zkoprnělý pan Forrest; + sc., spol. střih), zařazený do triptychu fantasy filmů Future Shock (1993, Smrtící iluze – V), nezávislá romantická komedie The Pallbearer (1996, Smuteční host; + spol. sc. – TV) s Davidem Schwimmerem a Gwyneth Paltrowovou, katastrofický horor o zničení Manhattanu obří obludou Monstrum (2007, Cloverfield), natočený v produkci J.J. Abramse jako „nalezený obrazový záznam“, remake skandinávského upírského hororu Let Me In (2010, Ať vejde ten pravý; + sc. – V) s Chloë Grace Moretzovou, další díly populární filmové série Úsvit planety opic (2014, Dawn of the Planet of the Apes) a Válka o planetu opic (2017, War for the Planet of the Apes; + spol. sc.). -mim-