Uteč

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, 7.1, (Dolby Surround), dlouhý – 104 min.

Původní název: Get Out. Země původu: USA. Výrobce: Blumhouse, QC Entertainment, Monkeypaw Productions (spolupráce), Universal Pictures (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 27.4.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Že tě pozvali, ještě neznamená, že jsi vítán.

Distribuce: CinemArt (do 27.4.2020). Lokace: USA: Alabama – Fairhope.

AUTOŘI: Režie: Jordan Peele. Scénář: Jordan Peele. Kamera: Toby Oliver. Architekt: Rusty Smith. Návrhy kostýmů: Nadine Haders /ž/. Masky: Remi Savva /ž/, Voni Hinkle /ž/ (účesy). Střih: Gregory Plotkin. Zvuk: Jeffree Bloomer, Trevor Gates (design). Výkonná produkce: Raymond Mansfield, Couper Samuelson, Shaun Redick, Jeanette Volturno /ž/. Producent: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., Jordan Peele. Koproducent: Beatriz Sequeira /ž/, Marcei A. Brown /ž/, Gerard DiNardi, Phillip Dawe. Vizuální efekty: Oliver Taylor (supervize), Ingenuity Studios. Zvláštní efekty: Matt Harris (koordinátor). Hudba: Michael Abels, Timothy Williams (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Christopher Mollere (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Mark Vanselow.

Hrají: Daniel Kaluuya (Chris Washington), Allison Williams /ž/ (Rose Armitageová), Catherine Keener /ž/ (Missy Armitageová), Bradley Whitford (Dean Armitage), Caleb Landry Jones (Jeremy Armitage), Stephen Root (Jim Hudson), Lil Rel Howery (Rod Williams), Betty Gabriel /ž/ (Georgina), Marcus Henderson (Walter), Lakeith Stanfield (Andrew Logan King).

České titulky: Petr Zenkl (Filmprint Digital).

Ceny: Britské ceny nezávislého filmu: nejlepší zahraniční nezávislý film. Ceny NBR: nejlepší režijní debut (Jordan Peele). Ceny NYFCC: nejlepší první film. Ceny LAFCA: nejlepší scénář (Jordan Peele).

Žánrově netypický horor Uteč vznikl ve společnosti Blumhouse, specializované právě na horory a je režijním debutem herce, scenáristy a producenta Jordana Peelea. – Kdosi v bílém sporťáku omráčí v noci na pusté ulici v předměstské čtvrti černocha a odvleče ho do auta… – Rose chce představit přítele, černošského fotografa Chrise, rodičům. Po příjezdu do osamělého honosného domu vyjde najevo, že zapomněla na tradiční setkání rodinného klanu. Rodiče Dean a Missy, lékař a psychiatrička, se chovají vstřícně, Rosein opilecký bratr, medik Jeremy, kriticky a černošští sloužící, hospodyně Georgina a zahradník Walter, odtažitě. V noci si pozve Missy návštěvníka do své pracovny a zhypnotizuje ho. Mladík má pocit, že se řítí do temnoty; podle Missy se ocitl na propadlém místě. Během velkého setkání příbuzných a známých se Chris necítí mezi bílými dobře. Potká zde slepého galeristu Hudsona, který obdivuje jeho práce, a narazí na Logana, jediného Afroameričana, žijícího s mnohem starší běloškou. Má pocit, že duchem nepřítomného muže zná. Vyfotí ho mobilem a pošle obrázek kamarádu Rodovi, který pracuje v letištní ochrance. Logan kvůli blesku z mobilu Chrise napadne a varuje ho, aby odtud utekl. – Chris se od Roda dozví, že na fotce je jazzman Logan a že je nezvěstný. Před urychleným odjezdem najde krabici fotografií Rose s černými přáteli, i když mu tvrdila, že je její první barevný. Jeremy ho omráčí. – Rod najde na internetu informace o zmizelých Afroameričanech. Na policii se jeho teorii vysmějí. – Chris je připoután v domě Armitageových v křesle. Z televizního záznamu se od Deanova otce, starého doktora Armitage, dozví, že jej čeká procedura Coagula; jeho mozek dostane Hudson, který ho vyhrál v dražbě. Z obrazovky ho hypnotizuje Missy pomocí zvuku lžičky, míchající čaj. Chris se opět ocitne na propadlém místě. Nicméně se mu podaří osvobodit se. Zavraždí Jeremyho, Deana, chystajícího se na operaci, Hudsona i Missy a zraní Rose, která právě na internetu hledala novou oběť. Dům začne hořet. Zabije i Georginu, což je převtělení Roseiny babičky. Na silnici ho dostihnou Rose a Walter (Rosein děda). Pomocí blesku z mobilu Chris „vzpamatuje“ Waltera a ten zastřelí Rose a pak sebe. Dorazí Rod se služebním vozem se sirénou a přítele odveze. – Film se „šťastným“ koncem kombinuje s černým humorem prvky hororu, thrilleru, rasistická klišé a zažité „bělošské“ předsudky. -kat-

JORDAN PEELE (vl. jm. Jordan Haworth Peele, nar. 21.2.1979, New York) pochází ze smíšeného manželství (otec černoch, matka běloška). Nedokončil studia na Sarah Lawrence College v newyorském Yonkers, aby se mohl věnovat herectví v improvizačním divadelním souboru Boom Chicago, založeném americkými herci v nizozemském Amsterdamu a nazvaném podle jejich rodného města. Působil rovněž ve známém chicagském souboru Second City a od začátku tisíciletí se uplatnil i v televizi, kde zúročil především své imitátorské schopnosti v oblíbené estrádní show MADtv (2003-08; + spol. sc.), v níž napodoboval řadu osobností, mj. prezidenta Obamu. Jako host se objevil v dalších sitcomech, např. Chocolate News (Čokoládové zprávy), Reno 911! (uveden v TV), Love Bites (Láska bolí – TV), The Mindy Project (Projekt Mindy), Workaholics (Workaholici), Modern Family (Taková moderní rodinka – TV), Drunk History (Opilá historie), Childrens Hospital (Dětská nemocnice), Wet Hot American Summer: First Day of Camp (Léto k nepřežití: První den na táboře), Life in Pieces (Rodinka na kousky – TV) a jeho hlas zněl v různých animovaných seriálech. V první řadě dramatického seriálu Fargo (2014; uveden v TV) ztělesnil agenta FBI Budge. S afroamerickým kolegou a přítelem Keegan-Michaelem Keyem vytvořili úspěšný komediální seriál Key and Peele (2012-15; + spol. sc., spol. prod.), za nějž obdrželi Emmy v kategorii estrádních pořadů a řadu dalších ocenění, a byli výkonnými producenty další komediální show Ithamar Has Nothing to Say (2015, Ithamar nemá co říct; + herec). Peele je také spolutvůrcem sitcomu o propuštěném trestanci The Last O.G. (2017, Poslední mazák; + spol. sc., spol. prod.). Jako režisér debutoval pozoruhodným autorským hororem z odlehlé usedlosti Uteč. V dubnu 2016 se oženil s herečkou Chelsea Perettiovou (nar. 1978). – Filmografie: (herec, není-li uvedeno jinak) Twisted Fortune (2007, Obrat štěstěny; r. Victor Varnado), Fotři jsou lotři (2010, Little Fockers; r. Paul Weitz), Wanderlust (2012, Tohle je ráj; r. David Wain – V), anim. f. Čapí dobrodružství (2016, Storks; r. Nicholas Stoller, Doug Sweetland; hlas), anim. f. Captain Underpants: The First Epic Movie (2017, Kapitán Spoďáry: První epický film; r. David Soren; hlas), Abruptio (2018; r. Evan Marlowe); (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) veselohra Keanu (2016, Keanu – Kočičí gangsterka; r. Peter Atencio; + spol. sc., herec – V), v níž s Keegan-Michaelem Keyem ztělesnili bratrance, kteří se vydávají za nájemné zabijáky, aby zachránili titulní koťátko, příběh afroamerického fotografa, který během návštěvy u rodičů své bílé dívky musí bojovat o vlastní život, Uteč (2017, Get Out; + sc., režie). -mim-