Trpká úroda

barevný, psychologický, milostný příběh, historický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, Dolby Surround 7.1, délka – 104 min.

Původní název: Bitter Harvest. Země původu: Kanada. Výrobce: Andamar Entertainment. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 15.6.2017. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: Blue Sky Film Distribution. Lokace: Ukrajina. Velká Británie.

AUTOŘI: Režie: George Mendeluk. Pomocná režie: Lauro Chartrand (II. režie). Námět: Richard Bachynsky-Hoover. Scénář: Richard Bachynsky-Hoover, George Mendeluk. Kamera: Doug Milsome. Architekt: Volodomyr Radlinskij, Martin Hitchcock, Ganna Tavlinska /ž/. Návrhy kostýmů: Gala Otenko /ž/, Taťjana Fedotova /ž/. Masky: Rupert Simon (návrhy masek a účesů). Střih: Stuart Baird, Lenka Svab /ž/. Zvuk: Ivan Zabalujev. Výkonná produkce: Peter D. Graves, Dennis Davidson, William J. Immerman. Producent: George Mendeluk, Ian Ihnatowycz, Stuart Baird, Chad Barager, Jaye Gazeley. Koproducent: Tamer Hasan, Camilla Storey /ž/. Vizuální efekty: Travis Baumann (design), Richard Briscoe (supervize), Glenn Richard Côté (supervize), Phillip Feiner (supervize), Jonathan MacPherson (supervize), Mammal Studios, Pixel Playground, Lola VFX, Efficacy4D. Zvláštní efekty: Olga Markova /ž/ (koordinátor). Hudba: Benjamin Wallfisch. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Claire Freeman /ž/ (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Vincent Keane, Ilja Jurčišin.

Hrají: Max Irons (Jurij Kačanjuk), Samantha Barks /ž/ (Natálka), Barry Pepper (Jaroslav Kačanjuk), Tamer Hassan (Sergej Kolcov), Terence Stamp (Ivan Kačanjuk), Aneurin Barnard (Mykola), Alex Pecherytsia (Vlodio), Ostap Stupka (Ihor Bojko), Richard Brake (Medvěd), Tom Austen (Taras), William Beck (Stefan), Lucy Brown /ž/ (Olena), Jack Hollington (Lubko), Gary Oliver (Josif Stalin), Edward Akrout (profesor Temčuk), Paul Hickey (Lazar Kaganovič).

České titulky: neuvedeno.

Kanadský televizní režisér s německo-ukrajinskými kořeny George Mendeluk natočil politické téma ukrajinského Holodomoru (hladomoru) v letech 1932-33 jako melodrama, nepochybně inspirované žánrovou klasikou, velkofilmem Doctor Zhivago (1965, Doktor Živago; r. David Lean – V). Ve velmi konzervativně a „etnograficky“ pojatém filmu Trpká úroda se soustředil na milostný příběh protagonisty Jurije Kačanjuka, který je zároveň vypravěčem. Ve třech aktech sledujeme jeho idylické dětství na vesnici a potom jeho metamorfózu v umělce a posléze v bojovníka. Souběžně do děje vstupují (toporné) krátké sekvence, v nichž Stalin se svými věrnými nelítostně rozhoduje o osudu Ukrajiny. – Jurij, pocházející ze starého rodu, se již v dětství zamiluje do dívky Natálky. Bukolický život rolníků je však narušen vítězstvím bolševiků, kteří brzy vtrhnou do vesnice. Jejich krutý velitel, komisař Sergej Kolcov, hledá ukryté církevní zlato a zejména vzácnou ikonu svatého Jiřího a neváhá vraždit. Mezi jeho oběťmi je Jurijův otec Jaroslav, který se mu s dědem Ivanem postavil. Jurij a Natálka se vezmou, ale mladík odjede do Kyjeva studovat výtvarnou akademii. Mezitím Stalin, jenž po Leninově smrti přikázal okupovat Ukrajinu, rozhodne vyhladovět místní obyvatelstvo, aby nasytil Rusy. Přitahuje stále více šrouby. Jurijův přítel Mykola se stane funkcionářem ukrajinské komunistické strany, avšak spáchá sebevraždu, když zjistí, že neunikne čekistům. Po rvačce v hospodě, při níž Jurij zabije rudoarmejce, skončí Ukrajinec ve vězení, z něhož se mu podaří uprchnout. Natálka odolává Kolcovovu nátlaku. Jurij se v lese přidá k partyzánům, ti jsou však při střetu s vojáky pobiti. Kolcov zničí i celou vesnici. Natálka mu vydá ikonu (později vyjde najevo, že to byla jen jedna z kopií, jež v mládí namaloval Jurij), avšak nedokáže ochránit Jurijova děda Ivana. Ten zahyne spolu s Kolcovem při vesnické vzpouře, jež je nemilosrdně potlačena. Jurij s Natálkou, která před časem potratila jejich dítě, a se sirotkem Lubkou, s nímž se setkal v lese, uniknou přes hraniční řeku do Polska. Odtud chtějí odjet do Kanady a začít tam nový život… – Podle odhadů zemřelo během řízeného hladomoru sedm až deset milionů lidí. V roce 2003 vydala Organizace spojených národů deklaraci, podle níž byl Holodomor ukrajinskou národní tragédií a genocidou, organizovanou sovětskou mocí. Tuto deklaraci podpořilo 23 států (ovšem mimo České republiky). – Podobně jako Mendeluk i další tvůrci mají ukrajinské předky. Snad proto natočili film jako poctu staré vlasti, v němž jsou jasně vyznačeny hranice dobra a zla a v němž se akcentují tradice. Snímek se natáčel na Ukrajině. Představitel hlavní role Max Irons je synem Jeremyho Ironse a Sinéad Cusackové. – Česká distribuce filmu probíhá pod záštitou ukrajinské a kanadské ambasády. -tbk-