Tři dny v září

barevný, psychologický, kriminální, thriller, 15 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 89 min.

Původní název: Tri dena vo septemvri. Země původu: Makedonie, Kosovo. Výrobce: Skopje Film Studio. Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 4.5.2017. Mluveno: makedonsky, albánsky (titulky). – Tři zářijové dny, dvě cizí ženy, jedna chata a touha po pomstě...

Distribuce: Balkanfilm (do 31.12.2017). Lokace: Makedonie: Jasen, Prespanské jezero, Skopje.

AUTOŘI: Režie: Darijan Pejovski. Scénář: Darijan Pejovski, Igor Ivanov Izi. Kamera: Dimo Popov. Architekt: Snežana Ponjavić Muča /ž/. Návrhy kostýmů: Emilija Ivanovska Atanasovska /ž/. Masky: Simona Ristevska /ž/. Střih: Vladimir Pavlovski. Zvuk: Igor Popovski. Producent: Tomi Salkovski. Koproducenti: Valon Bajgora, Yll Uka. Vizuální efekty: Kire Maslov, Vesna Peševska /ž/. Hudba: Aleksandar Pejovski.

Hrají: Irena Ristić /ž/ (Jana/Kristina), Kamka Točinovski /ž/ (Marika), Adem Karaga (Gens), Salaetin Bilal (obchodník), Aleksandar Mikić (inspektor), Blerim Qeriqi (řidič), Milica Stojanova /ž/ (tetka Anka), Fatos Kryeziu (šéf).

České titulky: Kristýna Dufková.

Mladý makedonský režisér Darijan Pejovski (nar. 1983) na sebe poprvé upozornil jako spoluautor scénáře černé komedie Punk is not dead (2011, Pankot ne e mrtov; r. Vladimir Blaževski). Po režii několika krátkých a dokumentárních filmů představil na MFF v Montrealu 2015 svůj celovečerní debut Tři dny v září. Nízkorozpočtový psychologický thriller o problematice násilí, páchaného na ženách, byl v roce 2015 uveden také na festivalech v Bratislavě a v Chicagu. – Prostitutka Marika v sebeobraně zabila svého zákazníka. Odjíždí z města vlakem za matkou. V kupé potká ženu, která se představí jako Jana a má namířeno na chatu v horách, kde prožila dětství. Marika vystoupí na stejné zastávce. Jana jí nabídne přístřeší. Vypráví o sestře-dvojčeti Kristině a o otci Josifovi, prominentním politikovi, který rozestavěl nedaleko stojící hotel, ale poté kvůli nevraživosti místních spáchal sebevraždu. Jana se z novin dozví, co Marika provedla, ale rozhodne se ji krýt. Místní policista Gens odhalí Maričinu totožnost a vyhrožuje Janě, že pokud mu nedá peníze získané z chystaného prodeje hotelu, obě zatkne. Jana společnici přebarví a ostříhá jí vlasy a pak jí prozradí, že ve skutečnosti je Kristinou a že sestřinu identitu přijala kvůli pocitu viny. Když jí bylo dvanáct let, Gens ji sexuálně obtěžoval za přítomnosti Jany, která při incidentu zemřela po pádu z terasy. Jana/Kristina prodá hotel albánsky mluvícím kupcům. Zastřelí pak Gense na stejném místě, kde přišla o život její sestra. Jednu ránu do Gensovy mrtvoly vpálí také Marika. Ta pak v přestrojení odjede z Makedonie a její přítelkyně na ni podle domluvy svede vraždu, aby očistila své jméno. – Thriller, jenž postupným odkrýváním snad až zbytečně velkého množství tajemství drží diváka neustále v napětí, nabízí ve druhém plánu kritickou výpověď o silně maskulinní společnosti a dva psychologicky přesvědčivé portréty žen, které již nechtějí být pouhými oběťmi. -mrš-