Táta je doma 2

barevný, komedie, přístupný, 1:1,85, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 100 min.

Původní název: Daddys Home 2. Země původu: USA. Výrobce: Gary Sanchez, Paramount Pictures (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 23.11.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Další tátové. Další potíže.

Distribuce: CinemArt (do 23.11.2020). Lokace: USA: Massachusetts – Great Barrington, Framingham, Lawrence, Boston, Manchester-by-the-Sea, Clinton, Wellesley, Concord, Quincy, Cambridge.

AUTOŘI: Režie: Sean Anders. Námět: Brian Burns (postavy). Scénář: Sean Anders, John Morris. Kamera: Julio Macat. Architekt: Clayton Hartley. Návrhy kostýmů: Carol Ramsey /ž/. Masky: Autumn Butler /ž/, Bridget Cook /ž/ (účesy). Střih: Brad Wilhite. Zvuk: Anna Behlmer /ž/, Terry Porter. Výkonná produkce: Molly Allen /ž/, Sean Anders, Jessica Elbaum /ž/, Stephen Levinson, Mark Wahlberg. Producent: Will Ferrell, Adam McKay, Chris Henchy, John Morris, Kevin Messick. Vizuální efekty: Sean Devereaux (supervize), Zero VFX, Lola VFX. Hudba: Michael Andrews. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Todd Bryant.

Hrají: Will Ferrell (Brad Whitaker), Mark Wahlberg (Dusty Mayron), Mel Gibson (Kurt Mayron), John Lithgow (Don Whitaker), Linda Cardellini /ž/ (Sara), John Cena (Roger), Scarlett Estevez /ž/ (Megan), Alessandra Ambrosio /ž/ (Karen), Owen Wilden Vacarro (Dylan), Didi Costine /ž/ (Adrianna), Andrea Anders /ž/ (ředitelka Hayesová), Chesley Sully Sullenberger (manžel Bradovy matky).

České titulky: František Fuka.

Po komedii Táta je doma (2015, Daddys Home; r. Sean Anders), v níž rozvedený biologický otec Dusty soupeřil o přízeň potomků s novým partnerem exmanželky Bradem, aby oba nakonec pochopili, že pro děti jsou stejně důležití, se režisér Sean Anders s téměř stejným štábem zaměřil v pokračování Táta je doma 2 na vánoční období. – Dustyho děti Megan a Dylan, které žijí se svojí matkou Sarou, jejím druhým manželem Bradem a s novým sourozencem Griffym, nenávidějí handrkování okolo Vánoc. Vlastní a nevlastní otcové (Dusty s manželkou, spisovatelkou Karen vychovává její dcerku Adriannu), tedy navrhnou spoluvánoce. Na svátky dorazí po letech Dustyho chlapácký otec Kurt, který pro obě rodiny zamluvil horskou chatu, a Bradův milovaný a milující tatínek Don. Soužití tří generací drhne. Snaživý Brad je čítankovým hromosvodem na problémy, drsňácký Kurt se naváží do Dustyho, jemuž se vybavují neblahé vzpomínky na dětství a otcovu svéráznou výchovu. Vyjde najevo, že Dona opustila manželka. Dorazí sem Adriannin biologický otec Roger. Pobyt končí hádkou a předčasným odjezdem. Kvůli sněhové kalamitě na dálnici se však všichni ocitnou v multiplexu, kde se udobří. Po odletu obou dědečků do Las Vegas dorazí Bradova matka s novým partnerem (tím je pilot Sully Sullenberger). Brad se s ním však odmítne pozdravit… – Snímek opět představuje rodinné vztahy v rádoby humorné a příručkové podobě. Vánoční atmosféra jitří city, vyvolává řevnivost, žárlivost i adrenalin, na nichž má největší podíl Dustyho otec v podání Mela Gibsona, který si roli potměšilého a podpásového manipulátora vychutnal. -kat-

SEAN ANDERS (nar. 1969, Los Angeles) vyrůstal v městečku DeForest nedaleko wisconsinského Madisonu. Po maturitě se živil designem webových stránek a působil jako rockový muzikant v Arizoně. S kamarádem z hudební scény Johnem Morrisem, jenž se stal jeho scenáristickým partnerem a producentem, natočili v průběhu dvou let dokumentární satiru Nikdy rozmražené, jež se úspěšně představila na několika menších festivalech a dokonce se objevila v omezené komerční distribuci. Jako scenáristé zejména veseloherních snímků se uplatnili v Hollywoodu a Anders začal postupně jejich látky i režírovat; byli mj. autory neprodaného komediálního pilotu Playing Chicken (2007, Kdo dřív uhne; + spol. prod.). Jeho mladší sestra Andrea Andersová je herečkou. – Filmografie: (spolupráce na scénáři, není-li uvedeno jinak) She’s Out of My League (2008, Na tuhle nemám; r. Jim Field Smith – V), To byl zítra flám (2010, Hot Tub Time Machine; r. Steve Pink), Pan Popper a jeho tučňáci (2011, Mr. Popper’s Penguins; r. Mark Waters), Millerovi na tripu (2013, We’re the Millers; r. Rawson Marshall Thurber), Návrat blbýho a blbějšího (2014, Dumb and Dumber To; r. Peter a Bobby Farrellyovi); (režie, není-li uvedeno jinak) hraný dok. o skupině sběratelů hluboce zmražených potravin Never Been Thawed (2005, Nikdy rozmražené; + spol. sc., spol. kam., spol. hudba, výprava, herec), komedie o teenagerovi rozhodnutém přijít o panictví Sex Drive (2008, Sex Drive; + spol. sc.), generační veselohra That’s My Boy (2012, Můj otec je šílenec – V) s Adamem Sandlerem v úloze nezodpovědného rodiče, pokračování úspěšné komedie, v níž její hrdinové začínají podnikat samostatně, Šéfové na zabití 2 (2014, Horrible Bosses 2; + spol. nám., spol. sc.), komedie o muži, který musí soupeřit o přízeň vyženěných dětí s jejich skutečným otcem, Táta je doma (2015, Daddy’s Home; + spol. sc., spol. prod.) a její vánoční pokračování Táta je doma 2 (2017, Daddys Home 2; + spol. sc., spol. prod.), s Willem Ferrellem a Markem Wahlbergem. -mim-