Svatba

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, Dolby 5.1, dlouhý – 98 min.

Původní název: Noces. Země původu: Belgie, Lucembursko, Francie. Výrobce: Daylight Films, Formosa Productions (koprodukce), Tarantula (koprodukce), Minds Meet (koprodukce), Voo et Be TV (koprodukce), RFBF (koprodukce), Proximus (koprodukce), Scope Invest (koprodukce), Bodhicitta Works (koprodukce), Backup Films (spolupráce), Centre du Cinéma et de l´Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles (podpora), La Wallonie et de la Région de Buxelles-Capitale (podpora), Fonds audiovisuel de Flandre (podpora), Fonds national de soutien à la production audiovisuelle du Grand-Duché de Luxembourg (podpora), Eurimages EU (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 5.10.2017. Mluveno: francouzsky, urdsky (titulky).

Distribuce: Artcam. Lokace: Lucembursko: Lucemburk.

AUTOŘI: Režie: Stephan Streker. Scénář: Stephan Streker. Kamera: Grimm Vandekerckhove. Architekt: Catherine Cosme /ž/. Návrhy kostýmů: Sophie Van den Keybus /ž/. Masky: Véronique Dubray /ž/. Střih: Jérôme Guiot, Mathilde Muyard /ž/. Zvuk: Olivier Ronval, Mathias Hillegeer (design zvuku). Producent: Michaël Goldberg, Boris van Gils. Koproducent: Donato Rotunno, Tomas Leyers, Philippe Logie, Arlette Zyeberberg /ž/, Elise André /ž/, Tanguy Dekeyezer, Geneviève Lemal /ž/, Meher Jaffri, Faisal Rafi. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Lina El Arabi /ž/ (Záhira Kázim), Sébastien Houbani (Amir Kázim), Babak Karimi (Mansúr Kázim), Neena Kulkarni /ž/ (Jelda Kázimová), Olivier Gourmet (André), Alice de Lencquesaing /ž/ (Aurore), Zacharie Chasseriaud (Pierre), Aurora Marion /ž/ (Hina Kázimová), Rania Mellouli /ž/ (Amara Kázimová).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Třetí celovečerní snímek belgického režiséra a scenáristy Stephena Strekera (nar. 1964) Svatba se odehrává v Belgii a jeho tématem je konflikt tradice v muslimské rodině s touhou po svobodě a svobodné volbě partnera. Podobné téma s větší naléhavostí nedávno přiblížil psychologický snímek turecké režisérky Deniz Gamze Ergüvenové Mustang (2016, Mustang). – Osmnáctiletá belgická Pákistánka Záhira otěhotní s přítelem Tárikem. Poprosí bratra Amira, aby se za ně přimluvil u otce Mansúra; chtějí se vzít. Jenže otec navzdory tomu, že mladík je muslim a Pákistánec, trvá na tom, aby šla na potrat. Pak jí vyberou přes internet ženicha v Pákistánu. Když se Tárik neodváží postavit tomuto rozhodnutí (což by znamenalo vyobcování z rodiny), Záhira se s ním rozejde. Přes Skype se postupně seznámuje se třemi nápadníky. Když o jednom řekne, že je milý, začnou rodiče s přípravami na svatbu. Záhira uteče ke kamarádce Aurore, jejíž otec André se s Mansúrem přátelí, ale marně se jí zastává. Dívku přemluví k návratu starší provdaná sestra Hina, která žije v Barceloně. Svatba Adnána a Záhiry se uskuteční přes Skype. Když však dívka zjistí, že má záhy absolvovat skutečný obřad v Islámábádu, uteče znovu, tentokrát s kamarádem Pierrem. Její otec skončí (kvůli nemocnému srdci) v nemocnici. Záhira chce odjet s Pierrem do Austrálie, ale potřebuje pas. Když jí mladší sestra pošle zprávu, že doklad doma našla, vydá se pro něj. Čeká na ni Amir a zastřelí ji. V dopise, který přijde po dívčině smrti, se Záhira vyznává z úcty a lásky k rodičům a k sourozencům; věří, že se vše časem urovná… -kat-