Stát pevně

barevný, psychologický, 18 doporučená přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, zvuk – 5.1, dlouhý – 97 min.

Původní název: Rester vertical. Země původu: Francie. Výrobce: Les Films du Worso, Arte France Cinéma, Canal Plus (účast), Ciné Plus (účast), Arte France (účast), CNC (účast), Les Films du Losange (spolupráce), Wild Bunch (spolupráce), Cinéventure (spolupráce), Indéfilms 4 (spolupráce), Cinémage 10 (spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 2.3.2017. Mluveno: francouzsky (titulky). – Ovce mezi vlky.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Francie: Deux-Sèvres; Finistère – Brest; Lozère; Aveyron; Languedoc-Roussillon; Poitou-Charentes; národní park Cévennes.

AUTOŘI: Režie: Alain Guiraudie. Scénář: Alain Guiraudie. Kamera: Claire Mathonová. Architekt: Toma Baquéni. Návrhy kostýmů: Sabrina Violetová, François Labarthe, Adelaïde Le Grasová. Masky: Caroline Philipponnatová (+ účesy). Střih: Jean-Christophe Hym. Zvuk: Philippe Grivel, Jeanne Delplancqová, Nathalie Vidalová. Producent: Sylvie Pialatová, Benoît Quainon. Vizuální efekty: Mathieu Jussreandot (supervize). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Thibault Deboaisne (hudební poradce).

Hrají: Damien Bonnard (Leo), India Hairová (Marie), Raphaël Thiéry (Jean-Louis), Christian Bouillette (Marcel), Basile Meilleurat (Yoan), Laure Calamyová (dr. Mirandeová). Sébastien Novac (producent), Baptiste Roques (Lucas), Adrien Marsal (Enzo), Tangi Belbeocʹh (bezdomovec).

České titulky: Jana Šteffl (Filmprint Digital).

Český distributor zcela právem zařadil snímek Alaina Guiraudieho Stát pevně do své přehlídky bizarních artových filmů Weird Europe, jež se uskutečnila v dubnu 2017 v Praze a v Brně. Režisér, otevřeně se hlásící k homosexualitě a známý provokativní tvorbou, přináší ve svém novém titulu portrét muže, prožívajícího existenciální životní krizi, z níž hledá únik na půli cesty mezi venkovem a městem, a v setkáních s několika lidmi se možná snaží nalézt sám sebe. Do vcelku realistického vyprávění jsou místy neústrojně (a samoúčelně) zařazeny otevřené erotické scény. Dílo je zajímavé především atmosférou horských plání ve středních Pyrenejích. – Scenárista Leo se při hledání vlků setká na horské pastvině s Marií, která s otcem Jeanem-Louisem, chovajícím ovce, pracuje na osamělé farmě. Žena má dva malé syny. Pomiluje se s cizincem a později porodí chlapečka, o něhož se však odmítá starat. Leo přijme otcovskou roli a pečuje o dítě, i když Marie opustí se staršími syny farmu. Muž zároveň odjíždí do Brestu, kde píše scénář. Po telefonu se dohaduje s producentem, který mu posílá peníze. Lék na své psychické problémy hledá u přírodní léčitelky doktorky Mirandeové, u níž podstupuje svéráznou terapii. Přitahuje ho mladík Yoan, žijící v osamělém stavení se starým Marcelem, jehož okrade a opustí. Na farmě se Jean-Louis pokusí vyspat se s Leem, který jej však odmítne. – Producent je spokojen s nehotovým scénářem, jejž si od něj vynutí, když ho překvapí u léčitelky. Leo se s miminkem ocitne zcela bez prostředků. Ve městě ho napadnou bezdomovci, ale pomůže mu Jean-Louis s Yoanem, kteří za ním přijeli. Yoan se zdržuje u Marie, žijící nyní ve městě. – Nemocný Marcel se rozhodne zemřít. Leo se s ním pomiluje, což přispěje ke starcově smrti. Zadrží ho četníci, i když on tvrdí, že šlo vlastně o asistovanou sebevraždu. Vezmou mu miminko, jež skončí u Marie. O případu se píše v novinách. – Leo se vrací na farmu k Jeanu-Louisovi. Začne tu žít a starat se o stáda, jež v noci stále napadají vlci. Yoan mu přiveze ukázat vzrostlejšího synka. – Muž jednou v noci vyjde za vytím vlků. K ránu narazí na vůdce smečky. Přijde za ním Jean-Louis. Oklopí je vlci. Leo farmáře uklidňuje: stačí jen pevně stát a nic se jim nestane… -tbk-

ALAIN GUIRAUDIE (nar. 15.7.1964, Villefranche-de-Rouergue, Aveyron) pochází ze zemědělské rodiny. Studoval na univerzitě v Montpellieru, napsal několik neúspěšných románů, dělal nočního vrátného a natáčel krátké filmy. Později při práci asistenta v televizi realizoval středometrážní tituly a v celovečerní tvorbě debutoval snímkem Odvážní neodpočívají, uvedeným mj. v sekci Fórum nezávislých na MFF v Karlových Varech 2003. Největšího úspěchu dosáhl dramatem Neznámý od jezera, oceněným Queer palmou a Cenou za režii v sekci Určitý pohled na MFF v Cannes 2013 a nominovaným na Césary za nejlepší film, režii a scénář. Z dalších ocenění připomínáme Cenu Jeana Viga ex aequo a Cenu města Clermont-Ferrand na MFKF v Clermont Ferrandu 2000 za středometrážní film Starý sen v pohybu nebo Zvláštní cenu poroty na MFF v Gijónu 2009 za Krále útěků. Otevřeně se hlásí ke své homosexualitě a je čelným představitelem současné queer kinematografie. V jeho provokativní a kontroverzní tvorbě převažují existenciální motivy, bizarní situace nebo otevřené sexuální scény. Významnou roli v ní hraje venkovská krajina. – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Les héros sont immortels (1990, Hrdinové jsou nesmrtelní), Tout droit jusquʹau matin (1994, Rovnou až do rána) a La force des choses (1998, Nezbytnosti), středometrážní filmy Du soleil pour les gueux (2001, Slunce pro chudé; + herec, spol. prod.) a Ce vieux rêve qui bouge (2001, Starý sen v pohybu), Un petit cas de conscience (2002, Otázka svědomí; r. Marie-Claude Treilhouová; herec), absurdní příběh tří mužů, překračující hranice mezi realitou a fantazií, Pas repos pour les braves (2003, Odvážní neodpočívají), hořká komedie Voici venu le temps (2005, Nastává čas), střm. f. On mʹa volé mon adolescence (TV-2008, Ukradli mé dospívání; režie, spol. sc.), dobrodružná komedie Le roi de lʹévasion (2009, Král útěků; režie, spol. sc.), romantický sexuálně explicitní thriller o vášnivém vztahu dvou mužů, z nichž jeden se dopustil zločinu, Lʹinconnu du lac (2013, Neznámý od jezera), příběh scenáristy, prožívajícího životní krizi v prostředí horských pastvin, Stát pevně (2016, Rester vertical). -tbk-