Spojené státy lásky

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, Dolby Digital, dlouhý – 101 min.

Původní název: Zjednoczone stany miłości. Země původu: Polsko, Švédsko. Výrobce: Mañana, Film i Väst (koprodukce), CommondGround Pictures (koprodukce), Polski Instytut Sztuki Filmowej (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 23.2.2017. Mluveno: polsky (titulky). – Láska, sex, intimita. Polsko 1990. Čtyři ženy a jejich bolestně nenaplněné touhy.

Distribuce: Artcam.

AUTOŘI: Režie: Tomasz Wasilewski. Scénář: Tomasz Wasilewski. Kamera: Oleg Mutu. Architekt: Katarzyna Sobańská, Marcel Sławiński. Návrhy kostýmů: Monika Kaletaová. Masky: Ewa Kowalewská. Střih: Beata Walentowská. Zvuk: Christian Holm. Výkonná produkce: Robert Feluch. Producent: Piotr Kobus, Agnieszka Drewnová. Koproducent: Zbigniew Adamkiewicz, Jonas Kellagher, Simon Perry, Katarina Kraveová. Vizuální efekty: Filmgate. Zvláštní efekty: Radosław Rekita (supervize). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Joanna Marcysiaková (hudební supervize). Choreografie: Marcin Konecki. Koordinátor kaskadérů: Marek Sołek.

Hrají: Julia Kijowská (Agata), Magdalena Cielecká (Iza), Dorota Kolaková (Renata), Marta Nieradkiewiczová (Marzena), Tomasz Tyndyk (Adam), Andrzej Chyra (Karol), Łukasz Simlat (Jacek), Marcin Czarnik (fotograf Robert), Jęndrzej Wielecki (Piotrek), Julia Chętnická (Karlova dcera Wiola), Małgorzata Majerská (Agatina dcera Malgosia), Igor Bejnarowicz (Marek), Zuzanna Bernatová (Marysia), Lech Łotocki (kněz Andrzej), Dorota Papisová (recepční), Joanna Królová (Asia), Edward Wasilewski (Edek).

České titulky: Lenka Tyrpáková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Berlíně 2016: Stříbrný medvěd za scénář (Tomasz Wasilewski). FPHF v Gdyni 2016: nejlepší režie (Tomasz Wasilewski), nejlepší ženská vedlejší role (Dorota Kolaková), nejlepší mužská vedlejší role (Łukasz Simlat), nejlepší kostýmy (Monika Kaletaová), nejlepší střih (Beata Walentowská). – Polská výroční filmová cena Orel: (nominace) nejlepší herečka (Dorota Kolaková), nejlepší střih (Beata Walentowská).

V psychologickém dramatu Spojené státy lásky sleduje polský scenárista a režisér Tomasz Wasilewski výsek ze života čtyř frustrovaných žen, spojených buď příbuzenskými svazky, nebo blízkostí bydliště. Děj se odehrává v roce 1990, tedy krátce po rozpadu východního bloku, a doba na rozhraní radikální změny tvoří klima pro individuální osudy. Tehdejší atmosféru akcentují kamera rumunského filmaře Olega Mutua ve vybledlých šedivých barvách a také zvolené roční období (zima či předjaří) nebo prostředí bezútěšného panelákového sídliště v provinčním městě. Epizody patrně nedodržují chronologii, což ovšem není explicitně zjevné. – Agata žije s manželem Jackem a se čtrnáctiletou dcerou Malgosiou. Pracuje ve videopůjčovně a její život ji neuspokojuje. Potají miluje místního mladého kněze Adama, ale ví, že ho nemůže mít. Frustraci si občas vybije divokým sexem s manželem, který nechápe, co se s ní děje. – Iza je energickou, ale osamělou ředitelkou v místní škole. Jejím milencem je už šest let lékař Karol, který právě ovdověl. Zatímco žena předpokládá, že budou moci poměr „legalizovat“, muž se jí začne stranit. Ona mu nepokrytě nadbíhá. Když podstrčí jeho dceři Wiole, která je žačkou její školy, společnou fotografii s jejím otcem, muž ji srazí pěstí a rozejde se s ní. Iza sveze autem ze školy Wiolu a řekne jí pravdu. Dívka uteče na led, který se s ní proboří (je zjevné, že dívka utone, ale ve filmu o tom nepadne ani zmínka; naopak v následující sekvenci ji ruštinářka ve třídě vyvolá při čtení milostného dopisu z Puškinova Oněgina). – Iza propustí ze školy stárnoucí lesbickou ruštinářku Renatu. Netuší, že osamělá žena (chovající v bytě kanárky) miluje její sestru Marzenu, bydlící ve stejném paneláku jako ona. Renata v domě na schodech předstírá zranění. Sousedka jí pomůže a obě se díky tomu sblíží. – Marzena byla místní „misskou“, ale její kariéra se zadrhla. Manžel Edek vydělává peníze v Německu a ona se cítí osamělá. Pracuje jako cvičitelka v místním sportovním centru. Hodně pije. Domluví se s módním fotografem Robertem a kvůli focení ve svém bytě nepřijde za Renatou, která na ni čeká se slavnostní večeří. Při fotografování se opije a upadne do těžkého spánku. Muž ji nahou položí na postel, masturbuje nad ní, a pak odejde. Renata přijde do jejího bytu a něžně její nahé tělo očistí. Pak leží doma nahá na gauči; je spokojená. Marzena se doma budí s kocovinou… – Významnou roli v poněkud depresivním snímku (odkazujícím třeba na Krzysztofa Kieślowského nebo také na Ulricha Seidla) hrají nahota a pohlavní akty. – Premiéry v pražském kině Pilotů 23. února 2017 se zúčastnil Tomasz Wasilewski. -tbk-

TOMASZ WASILEWSKI (nar. 26.10.1980, Toruň, Kujavsko-Pomořansko) vystudoval režii na varšavské Filmové a televizní akademii (2001) a produkci na Vysoké škole filmové, televizní a divadelní v Lodži. Působil jako asistent režie v divadle i ve filmu. Byl spoluscenáristou úspěšného domácího TV seriálu Barwy szczęścia (2007-201?, Barvy štěstí). Jeho celovečerní debut V ložnici měl premiéru na MFF v Karlových Varech 2012, kde se hrály i jeho ostatní tituly; za Plovoucí věžáky tam o rok později získal Cenu v soutěži Na východ od Západu. Za psychologické drama Spojené státy lásky byl oceněn Stříbrným medvědem za scénář na MFF v Berlíně 2016 a také cenou za nejlepší režii na FPHF v Gdyni 2016. Ve svých autorských snímcích se věnuje intimním vztahovým problémům především žen. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. dok. Show jednego człowieka (2008, One-man show; + prod.), příběh čtyřicetileté ženy v životní krizi, hledající nový smysl života v náhodných známostech, W sypalni (2012, V ložnici), drama homosexuálního vztahu dvou mladíků Płynące wieżowce (2013, Plovoucí věžáky), výsek ze života čtyř frustrovaných žen, odehrávající se v roce 1990, Spojené státy lásky (2016, Zjednoczone stany miłości). -tbk-