Šmoulové: Zapomenutá vesnice

barevný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–D, 3-D, Dolby Digital, dlouhý – 90 min.

Původní název: Smurfs: The Lost Village. Země původu: USA. Výrobce: Kerner Entertainment Company, Sony Pictures Animation. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 30.3.2017. Mluveno: česky (dabováno). – Nikdy nebyli sami.

Distribuce: Falcon (do 29.3.2019).

AUTOŘI: Režie: Kelly Asbury. Předloha: Peyo (postavy, knihy). Scénář: Stacey Harman /ž/, Pamela Ribon /ž/. Výtvarník: Noelle Triaureau /ž/. Střih: Bret Marnell. Zvuk: Panos Asimenios, Robert L. Sephton (design). Výkonná produkce: Raja Gosnell, Ben Waisbren. Producent: Jordan Kerner, Mary Ellen Bauder Andrews /ž/. Animace: Alan Hawkins (supervize), Meena Ibrahim /ž/ (vedoucí animátor), Tim Kallok (vedoucí animátor), Matthew Shepherd (vedoucí animátor), Glen Sylvester (vedoucí animátor), Patrick Mate (návrhy postav), Sony Imageworks. Vizuální efekty: Michael Ford (supervize), SPI. Hudba: Christopher Lennertz, Philip White (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hlasy: Demi Lovato /ž/ (Šmoulinka), Rainn Wilson (Gargamel), Julia Roberts /ž/ (Pomněnka), Mandy Patinkin (Taťka Šmoula), Joe Manganiello (Silák), Jack McBrayer (Nešika), Danny Pudi (Koumák), Michelle Rodriguez /ž/ (Buřina), Ellie Kemper /ž/ (Květuše), Ariel Winter /ž/ (Lilinka), Gabriel Iglesias (Šprýmař), Jake Johnson (Mrzout), Gordon Ramsey (Pekař), Kelly Asbury.

Dabing: Ivana Korolová (Šmoulinka), Jiří Lábus (Gargamel), Ivana Chýlková (Pomněnka), Pavel Novotný (Taťka Šmoula), Roman Štabrňák (Silák), David Gránský (Nešika), Jakub Prachař (Koumák), Zuzana Stivínová (Buřina), Jana Zenáhlíková (Květuše), Pavlína Dytrtová (Lilinka), Lukáš Pavlásek (Šprýmař), Ota Jirák (Mrzout).

Překlad české verze: Vojtěch Kostiha. Dialogy české verze: Zdeněk Štěpán. Režie české verze: Zdeněk Štěpán (Studio Virtual).

Na rozdíl od předchozích kombinovaných (hraných/animovaných) snímků režiséra Raji Gosnella o malých modrých stvořeních Šmoulové (2011, The Smurfs) a Šmoulové 2 (The Smurfs 2) je film Kellyho Asburyho Šmoulové: Zapomenutá vesnice pouze animovaný. – Kdesi v lesích se nachází vesnice, v níž pod vedením Taťky Šmouly žijí spokojeně Šmoulové. Každý je pojmenován podle své zvláštní schopnosti či vlastnosti. Jen jediná holka Šmoulinka zatím jméno nemá. Byla kdysi vytvořena čarodějem Gargamelem, který chtěl jejím prostřednictvím odhalit tajemství šmoulí esence, a stát se tak nejmocnějším kouzelníkem. Jenže Taťka Šmoula ji převychoval a ona ve vesnici zůstala. Šmoulinka vyrazí s Nešikou, Silákem a Koumákem na šmoulboarding a v lese zahlédne neznámého Šmoulu, který ztratil čepičku. I s cizí čapkou ji zajme Gargamel. Pomocí kouzel zjistí, že pokrývka hlavy pochází ze zapomenuté šmoulí vesnice, a vyrazí tam. Nešika se Silákem a Koumákem kamarádku osvobodí a vrátí se domů. Rozhodnou se cizí šmoulí vesnici najít a varovat její obyvatele před Gargamelem. Putování se nese v duchu objevování neznámého a soupeření s Gargamelem. Zachrání ho sice před utonutím v řece, jenže zlomyslník se jim odvděčí tím, že je shodí do vody. Díky tomu Šmoulové doplují až k hledané vesnici, obývané pouze šmoulími ženami. Záhy dorazí i Taťka Šmoula, který se vydal uprchlíky hledat. – Oslavu na počest shledání přeruší Gargamel. Šmouly pochytá, jen Šmoulinku nechá být. Ta pak za cenu vlastního života kamarády zachrání. Během smutečního obřadu Šmoulové truchlí tak mocně, až se vzedme jejich kouzelná moc a Šmoulinku oživí. Všichni jsou šťastní. Šmoulinka zjistila, že je nepostradatelná, což je její zvláštní vlastnost. – Snímek Šmoulové: Zapomenutá vesnice těží z úspěchu animovaného TV seriálu z let 1981-90 Šmoulové, avšak postrádá jeho vtip. Střídmě humorné jsou pouze občasné Gargamelovy promluvy, jež namluvil Jiří Lábus. -els-

KELLY ASBURY (vl. jm. Kelly Adam Asbury, nar. 15.1.1960, Beaumont, Texas) studoval dva roky Lamarovu univerzitu v rodném Beaumontu, ale díky doporučení Studia Walta Disneyho, kam se hlásil už jako sedmnáctiletý, nakonec vystudoval animaci na Kalifornském uměleckém institutu (CalArts). V letech 1983-95 pracoval ve studiu Walt Disney Animation, zejména jako autor storyboardů. Jako asistent se podílel na snímku z produkce Tima Burtona The Nightmare Before Christmas (1993, Ukradené Vánoce; r. Henry Sellick – V). V roce 1995 začal pracovat pro DreamWorks a spolurežíroval dva snímky, nominované na Oscara: Spirit – divoký hřebec a Shrek 2. Samostatně debutoval animovaným titulem Gnomeo a Julie. Na filmech se občas podílí i jako spoluscenárista a dabér animovaných postav. Vydal knihu Dummy Days (Dny břichomluveckých loutek; 2003) o pěti významných amerických břichomluvcích dvacátého století a dvanáct dětských knih, jež také sám ilustroval. – Filmografie: (neúplná; animované filmy) (režie, není-li uvedeno jinak) westernový příběh Spirit: Stallion of the Cimarron (2002, Spirit – divoký hřebec; spol. r. Lorna Cooková – V), pokračování příhod hodného zeleného zlobra Shrek 2 (2004, Shrek 2; spol. r. Andrew Adamson, Conrad Vernon; + hlas), animovaná parafráze klasické sheakespearovské látky Gnomeo a Julie (2011, Gnomeo & Juliet; + spol. nám., spol. sc., hlas) a nová dobrodružství modrých skřítků Šmoulové: Zapomenutá vesnice (2017, Smurfs: The Lost Village; + hlas). -tbk-