Sámská krev

barevný, psychologický, historický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 110 min.

Původní název: Sameblod. Sámi Blood (anglický název). Země původu: Švédsko, Norsko, Dánsko. Výrobce: Nordisk Film Production Sverige, Sveriges Television (koprodukce), Bautafilm (koprodukce), Nordisk Film Production (koprodukce), DigiPilot (koprodukce), Stiftelsen Svenska Filminstitutet (podpora), Eurimages (podpora), Det Danske Filminstitut (podpora), International Sami Film Institute (podpora), Kulturnämnden (podpora), Sametinget (podpora), Film i Västerbotten (podpora), Kulturnäringsstiftelsen Sparbaank Nord-Norge (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 23.2.2017. Mluveno: švédsky, sámsky (titulky). – Yoik & slzy.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Švédsko: Västerbotten, Uppsala, Stockholm.

AUTOŘI: Režie: Amanda Kernellová. Scénář: Amanda Kernellová. Kamera: Sophia Olssonová. Architekt: Olle Remaeus. Návrhy kostýmů: Viktoria Mattilaová, Sara Svonniová. Masky: Sari Nuttunen (návrhy masek). Střih: Anders Skov. Zvuk: Karl Camnert, Brian Dyrby (design zvuku), Mira Falková (design zvuku). Výkonná produkce: Henrik Zein. Producent: Lars G. Lindström. Koproducent: Jim S. Hansen, Oskar Östergren. Vizuální efekty: Martin Madsen (supervize). Hudba: Kristian Eidnes Andersen. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Seth Ericson.

Hrají: Lene Cecilia Sparroková (Elle Marja), Mia Erika Sparroková (Njenna), Maj Doris Rimpiová (stará Elle Marja), Julius Fleischanderl (Niklas), Olle Sarri (Olle), Hanna Alströmová (učitelka Christina), Malin Crépinová (Elise), Andreas Kundler (Gustav), Andreas Berg (výzkumník), Katarina Blindová (maminka Anna), Beata Cavalinová (Hedda).

České titulky: Zbyněk Černík (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Benátkách 2016: Cena Fedeora za nejlepší debut (Amanda Kernellová). MFF v Soluni 2016: Cena za lidské hodnoty. MFF v Tokiu 2016: Zvláštní cena poroty, Cena za ženský herecký výkon (Lene Cecilia Sparroková). MFF v Göteborgu 2017: Cena Drak za nejlepší severský film, Cena Svena Nykvista za kameru (Sophia Olssonová). Zlín film festival 2017: Zvláštní cena poroty pro hraný evropský debut. Filmová cena Evropského parlamentu Lux 2017.

Scenáristka a režisérka se švédsko-sámskými kořeny Amanda Kernellová rozvedla v celovečerním autorském debutu Sámská krev téma svého krátkého filmu Stoerre Vaerie (2015), v němž stará žena přijíždí na pohřeb sestry na sámské uzemí, kde nebyla od mládí. Vyzrálá prvotina se v retrospektivě vrací do třicátých let minulého století, kdy Sámové byli považováni za podřadné etnikum, jež mělo zůstat uzavřeno samo do sebe. Kromě psychologického příběhu čtrnáctileté Sámky, která se proti tomu vzbouří, zaujme film podmanivými obrazy přírody a zajímavou dobovou atmosférou. – Starou paní Christinu přiměje syn, aby s ním a s vnučkou odjela na pohřeb své sestry. Žena je původem Sámka, ale zpřetrhala už dávno vazby se svou rodinou i se svým národem. Po obřadu v kostele se ubytuje v hotelu, zatímco syn s dcerkou odletí helikoptérou na slavnost značkování sobů. – Stará žena večer poslouchá hanlivé řeči turistek o Sámech. Vzpomíná na minulost, kdy jako čtrnáctiletá Elle Marja žila s mladší sestrou Njenne ve vesnické intenátní škole pro Sámy. Dívce vadí, jak na Sámy pohlížejí Švédové. Postaví se proti místním klukům, a ti ji nožem, jejž dostala po mrtvém otci, „označkují“ ucho (tak jako se značkují sobi). Dívka se zhlédne ve zdánlivě sympatické učitelce, ale ta jí řekne, že Sámové mohou mít jen základní vzdělání. Jednou sebere z prádelní šňůry šaty a oblékne si je místo kroje. Odejde na taneční zábavu, kde se setká se studentem Niklasem. Dostane za to později výprask. Elle Marja ujede vlakem do Uppsaly a vyhledá tu Niklase. Chce u něj zůstat, ale po společně strávené noci jí mladík řekne, že musí odejít. Dívka tvrdí, že se jmenuje Christina. Přijmou ji v Uppsale do školy, ale chtějí po ní školné. Na večírku u Niklase po ní jeho přítelkyně chtějí, aby jojkovala. Ona začne zpívat, ale pak odejde. Přizná se Niklasovi ke svému sámskému původu. Vrátí se domů na sever. Nepohodne se se sestrou a s matkou, která jí však potom dá stříbrný opasek po otci, aby mohla zaplatit školné. – Stará Christina/Elle Marja se brzy ráno rozloučí v kostele se sestrou v rakvi a pak se pracně vyšplhá na vysokou horu, odkud je vidět sámské tábořiště… -tbk-

AMANDA KERNELLOVÁ (nar. 9.9.1986, Umeå, Västerbotten) pochází ze smíšené rodiny, matka je Švédka a otec Sám. Studovala scenáristiku na Severské lidové vysoké škole Biskops-Arnö a režii na kodaňské Národní filmové škole (2013). Upozornila na sebe několika krátkými filmy a v celovečerní tvorbě debutovala psychologickým dramatem o emancipaci sámské dívky Sámská krev, oceněným Cenou Fedeora za debut na MFF v Benátkách 2016, Zvláštní cenou poroty na MFF v Tokiu 2016 a cenou za nejlepší skandinávský film na MFF v Göteborgu 2017. Snímek vznikl rozvinutím příběhu jejího krátkého filmu Stoerre Vaerie, odměněném Cenou diváků za nejlepší švédský krátký film na MFF v Göteborgu 2015 a Cenou za nejlepší švédský krátký film na Festivalu krátkých filmů v Uppsale. Její krátký film Tohle je navždy byl uveden na Festivalu krátkých filmů Praha 2010. – Filmografie: (scénář a režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Sommarsystern (2008, Letní sestra), Att dela allt (2009, Sdílet všechno), Spel (2009, Hry), Det kommer aldrig att gå över (2010, Tohle je navždy), The Association of Joy (2013, Sdružování s Joy), Paradiset (2014, Ráj), Stoerre Vaerie (2015), I will always love you Kingen (2016, Budu tě vždy milovat, Kingene), celovečerní debut o čtrnáctileté sámské dívce, která se ve třicátých letech minulého století chce stát učitelkou a naráží přitom na předsudky vůči svému etniku, Sámská krev (2016, Sameblod). -tbk-