Rychle a zběsile 8

barevný, kriminální thriller, akční, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2-D, IMAX 2-D, zvuk – 5.1, 7.1, Dolby Atmos, dlouhý – 136 min.

Původní název: The Fate of the Furious. Fast & the Furious 8. Země původu: USA. Výrobce: Original Film, One Race Films. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 13.4.2017. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – Konec rodiny.

Distribuce: CinemArt (do 13.4.2020). Lokace: Kuba: Havana. USA: Ohio – Cleveland; Georgie – Atlanta; New York. Island: Akranes (ledovec), Mývatn (jezero). SRN: Berlín.

AUTOŘI: Režie: F. Gary Gray. Pomocná režie: Jack Gill (II. režie), J.J. Perry (II. režie), Spiro Razatos (II. režie). Námět: Garry Scott Thompson – postavy. Scénář: Chris Morgan. Kamera: Stephen F. Windon. Architekt: Bill Brzeski. Návrhy kostýmů: Sanja Milkovic Hays /ž/. Masky: James MacKinnon, Linda D. Flowers /ž/ (účesy). Střih: Paul Rubell, Christian Wagner. Zvuk: Whit Norris. Výkonná produkce: Chris Morgan, Amanda Lewis /ž/, Samantha Vincent /ž/. Producent: Neal H. Moritz, Vin Diesel, Michael Fottrell. Koproducent: Cliff Lanning. Animace: Ellen Hoffman /ž/ (vedoucí animátorka). Vizuální efekty: Kelvin McIlwain, Michael J. Wassel (supervize), Rodeo FX, Double Negative, Stereo D, Digital Domain, Trixter, Cantina Creative, Factory VFX, Territory Studio, Pixomondo, RISE Visual Effects Studios, Prime Focus. Zvláštní efekty: J.D. Schwalm (supervize). Hudba: Brian Tyler, Stuart Michael Thomas (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Spiro Razatos, J.J. Perry, Troy Robinson, Jonathan Eusebio (souboje).

Hrají: Vin Diesel (Dominic Toretto), Dwayne Johnson (Hobbs), Charlize Theron /ž/ (Cipher), Jason Statham (Deckard Shaw), Michelle Rodriguez /ž/ (Letty), Kurt Russell (pan Nikdo), Helen Mirren /ž/ (paní Shawová), Scott Eastwood (malý Nikdo), Tyrese Gibson (Roman), Chris Ludacris Bridges (Tej Parker), Nathalie Emmanuel /ž/ (Ramsey), Luke Evans (Owen), Elsa Pataky /ž/ (Elena), Kristofer Hivju (Rhodes), Olek Krupa (ruský ministr obrany).

České titulky: Jiří Šteffl (Filmprint Digital).

Akční snímek afroamerického režiséra F. Garyho Graye Rychle a zběsile 8 je pokračováním veleúspěšné série, započaté v roce 2001 filmem Rychle a zběsile (2001, The Fast and the Furious; r. Rob Cohen) a spjaté kromě Vina Diesela s tragicky zesnulým Paulem Walkerem (1973-2013), který se posmrtně objevil v sedmém díle. Tvůrci chtěli vytvořit příběh, který by se od ostatních odlišoval, pochopitelně za předpokladu, že se vše bude odehrávat „rychle i zběsile“. Tento film je zároveň prvním hollywoodským snímkem natáčeným na Kubě od embarga v roce 1963. – Dominic (Dom) a jeho manželka Letty si užívají v Havaně, odkud jsou odvoláni do Berlína. Tam je poslal jejich šéf, agent Nikdo, aby s dalšími z „rodiny“, Hobbsem, Ramsey, Tejem a Romanem zabránili prodeji zbraně hromadného ničení (EMP). V Havaně však Doma tajně kontaktovala kyberteroristka Cipher; chce, aby pro ni něco udělal, a ví, jak ho k tomu donutit (což mu ukáže v mobilu). V Berlíně Dom svůj tým zradí a zmizí i se zbraní. Hobbs skončí ve vězení a ostatní jsou na seznamu hledaných, protože akce nebyla oficiálně schválena vládou. Pan Nikdo umožní Hobbsovi a jeho protivníku, zabijáku Deckardu Shawovi, kterého chce do týmu, útěk. Mají najít Doma. Ten je s Cipher na palubě jejího letadla. Teroristka tu vězní jeho bývalou milenku Elenu s jeho synkem, o jehož existenci neměl muž tušení. V New Yorku se Dom tajně sejde se Shawovou matkou. Pak s muži Cipher sebere ruskému ministru obrany cestou na letiště kufřík s kódy na odpalování jaderných zbraní. Hobbs s týmem ho pronásledují a on zastřelí Deckarda. Cipher dá zabít Elenu. Poslední střet se odehraje na tajné separatistické základně Vladovin, kde se repasují ponorky. Zatímco tým se na ledu a pod mořem snaží zabránit jaderné válce a chytit Doma, Shaw (jehož Dom ve skutečnosti nezabil) a jeho bratr Owen unesou z letadla Domova synka, jehož měla kyberteroristka jako rukojmí. Akci proti Cipher, která však uprchne, naplánoval Dom, který nezradil. Svět je zachráněn, tým je kompletní, Letty a Dom jsou opět pár. – Snímek, nabitý vtipnými, (sebe)ironickými hláškami vrší jednu bizarnější akci na druhou. Zběsilé, dechberoucí honičky a více než odvážné kousky popírají v duchu žánru fyzikální zákony. – Další díly série: Rychle a zběsile 2 (2003, 2 Fast 2 Furious; r. John Singleton), Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006, The Fast and the Furious: Tokyo Drift; r. Justin Lin), Rychlí a zběsilí (2009, Fast & Furious; r. Justin Lin), Rychle a zběsile 5 (2011, Fast Five; r. Justin Lin), Rychle a zběsile 6 (Fast & Furious 6; r. Justin Lin), Rychle a zběsile 7 (2015, Fast & Furious 7; r. James Wan). -kat-

F. GARY GRAY (vl. jm. Felix Gary Gray, nar. 17.7.1969, New York) vyrůstal v losangeleské čtvrti South Central. Odjel za otcem do chicagského předměstí Highland Park, kde absolvoval střední školu, na níž získal první filmařské zkušenosti při práci na programech pro školní kabelovou televizi. Vrátil se do Kalifornie a studoval film na Los Angeles City College a na Golden State College v Oxnardu. Profesionální kariéru začínal jako kameraman pro Black Entertainment Television (BET). Natáčel krátké hrané filmy, např. Divided We Fall (Musíme si pomáhat), a prosadil se jako režisér videoklipů (mj. TLC, Mary J. Blige, Dr. Dre, Ice Cube, Coolio, Babyface, Stevie Wonder, Queen Latifah, Whitney Houston, Cypress Hill, Barry White, Outkast, R. Kelly), jež získaly řadu ocenění. Přechod k celovečerní hrané tvorbě mu umožnil rapper Ice Cube. Gray zaujal svým druhým snímkem Vabank (Zvláštní cena poroty na festivalu kriminálních filmů v Cognacu) a následujícím dramatem Vyjednavač se jako jeden z mála afroamerických filmařů prosadil i v Hollywoodu. Jeho divácky nejúspěšnějším snímkem se stal skutečný příběh z 80. let Straight Outta Compton. Režíroval úvodní epizodu nezdařeného kriminálního seriálu Ryan Caulfield: Year One (1999, Ryan Caulfield: Rok jedna; + spol. prod.) a neprodaný pilotní snímek Enemies (2006, Nepřátelé). – Filmografie: (herec) Major League (1989, První liga; r. David S. Ward – V), Crack House (1989, Dům cracku; r. Michael Fischa); (režie, není-li uvedeno jinak) komedie z losangeleské čtvrti South Central o dvou kamarádech, zabíjejících čas během jednoho dne, Friday (1995, Pátek, to je den; + herec – V) s Icem Cubem a Chrisem Tuckerem, akční snímek o bankovních lupičkách Set It Off (1996, Vabank; + spol. prod., herec – V) s Jadou Pinkettovou, Queen Latifahovou a Vivicou A. Foxovou, kriminální psychothriller Vyjednavač (1998, The Negotiator) se Samuelem L. Jacksonem a Kevinem Spaceym, akční film o agentech, bojujících s drogovým kartelem, Osamělý mstitel (2003, A Man Apart; + spol. prod.) s Vinem Dieselem, remake britského kriminálního snímku Loupež po italsku (2003, The Italian Job) s Markem Wahlbergem a Charlize Theronovou, adaptace románu Elmora Leonarda ze zákulisí losangeleské hudební scény Buď v klidu (2005, Be Cool; + spol. prod.) s Johnem Travoltou a Umou Thurmanovou, drama muže, který vezme spravedlnost do vlastních rukou, Ctihodný občan (2009, Law Abiding Citizen; + herec) s Gerardem Butlerem, biografie hiphopové skupiny NWA pod titulem Straight Outta Compton (2015, Straight Outta Compton; + spol. prod., herec), další díl populární série Rychle a zběsile 8 (2017, The Fate of the Furious) s Vinem Dieselem, Jasonem Stathamem a Dwaynem Johnsonem; (podíl na produkci) The Sea of Trees (2015, Moře stromů; r. Gus Van Sant). -mim-