Rodin

barevný, životopisný, historický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 119 min.

Původní název: Rodin. Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Les Films du Lendemain, Artemis Productions, Wild Bunch (koprodukce), France 3 Cinéma (koprodukce), Cohen Media Group (koprodukce), RTBF (koprodukce), Voo & Be TV (koprodukce), Shelter Prod (koprodukce), CNC (účast), Canal+ (účast), Ciné+ (účast), France Télévisions (účast), Le Musée Rodin (partnerství), Palatine Étoile 14 (spolupráce), SofiTVciné 14 (spolupráce), Région Île-de-France (podpora), SACEM (podpora), Taxshelter.be (podpora), ING (podpora), Tax Shelter du Gouvernement Fédéral de Belgique (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 30.11.2017. Mluveno: francouzsky, japonsky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe).

AUTOŘI: Režie: Jacques Doillon. Scénář: Jacques Doillon. Kamera: Christophe Beaucarne. Architekt: Katia Wyszkop /ž/. Návrhy kostýmů: Pascaline Chavanne /ž/. Masky: Nathalie Tabareau /ž/, Milou Sanner /ž/ (účesy). Střih: Frédéric Fichefet. Zvuk: Erwan Kerzanet, Thomas Gauder. Producent: Kristina Larsen /ž/. Koproducent: Patrick Quinet, Charles S. Cohen. Vizuální efekty: Guillaume Pondard (supervize), Mikros Image. Hudba: Philippe Sarde.

Hrají: Vincent Lindon (Auguste Rodin), Izïa Higelin /ž/ (Camille Claudelová), Séverine Caneele /ž/ (Rose Beuretová), Léa Jackson /ž/ (Jessie), Laurent Poitrenaux (Mirbeau), Olivier Gadiot (Monet), Arthur Nauzyciel (Cézanne), Maxence Tual (Blot), Bernard Verley (Victor Hugo), Anders Danielsen Lie (Rilke), Edward Akrout (Steichen).

České titulky: Alena Obrusníková (Filmprint Digital).

Životopisný snímek Jacquesa Doillona nazvaný prostě Rodin pojednává zejména o vztahu mezi slavným sochařem Augustem Rodinem (1840-1917) a jeho žačkou, modelkou, pomocnicí a milenkou, sochařkou Camille Claudelovou (1864-1943), který trval od roku 1885 do roku 1893. Akademicky pojaté dílo se soustřeďuje též na Rodinův tvůrčí proces a na jeho monumentální dílo. – V roce 1880 začíná Rodin pracovat na své první státní zakázce Bráně pekel, inspirované Dantovou Božskou komedií. Pomáhá mu jeho milenka Camille Claudelová. Sochař však dál žije v domácnosti se služkou Rose Beuretovou, s níž má nelegitimního syna. Umělec je nešťastný z odsudků, jež jeho tvorbu neustále pronásledují. Camille touží po tom, aby se s ní oženil. Jejich vztah prochází různými proměnami, až nakonec zkrachuje. Žena se chce zbavit „rodinovského prokletí“. Má však potíže prosadit se. Rodin ji potají podporuje, aniž to ona tuší. Bývalá milenka trpí depresemi a stihomamem. Obviňuje Rodina, že kopíruje její tvorbu. – Sochař se s Rose přestěhují na venkov do Meudonu. Chce zaujmout sochou Balzaca v mnišské kutně, ale znovu naráží na nepochopení. Jen jeho přátelé se ho zastávají. – Rodin má další milenky z řad svých žaček a modelek. Ve stáří začíná hodně kreslit erotické motivy. – O Camille Claudelové vznikly tituly Camille Claudel (1988, Camille Claudelová; r. Bruno Nuytten – TV) s Isabelle Adjaniovou a Gérardem Depardieuem v roli Rodina a Camille Claudel 1915 (2013, Camille Claudel 1915; r. Bruno Dumont) s Juliette Binocheovou, věnovaný umělčiným útrapám v ústavu choromyslných. -tbk-