Raw

barevný, thriller, 18 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 99 min.

Původní název: Grave. Raw (mezinárodní název). Země původu: Francie, Belgie. Výrobce: Petit Film, Rouge International, Frakas Productions, Ezekiel Film (spolupráce), Wild Bunch (spolupráce), RTBF (koprodukce), VOO (koprodukce), BE TV (koprodukce), Canal Plus (spolupráce), Ciné Plus (účast), CNC (účast), Le Tax Shelter du Gouvernement Fédéral de Belgique (účast), Casa Kafka Pictures Movie Tax Shelter Empowered by Belfius (účast), La Wallonie (účast), Bruxelle Capitale (účast), Centre du Cinéma et de lʹAudiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles (účast), Arte/Cofinova 12 (účast), Torinofilmlab (účast), Programme Media EU (podpora), Angoa-Agicoa (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 6.4.2017. Mluveno: francouzsky (titulky). – Co tě žere?

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Julia Ducournau /ž/. Scénář: Julia Ducournau /ž/. Kamera: Ruben Impens. Architekt: Laurie Colson /ž/. Návrhy kostýmů: Elise Ancion /ž/. Masky: Laura Ozier /ž/ (návrhy masek), Olivier Alfonso (zvláštní maskérské efekty). Střih: Jean-Christophe Bouzy. Zvuk: Mathieu Descamps, Séverin Favriau, Stéphane Thiébaut. Producent: Jean des Forêts, Julie Gayet /ž/, Nadia Turincev /ž/. Koproducent: Jean-Yves Roubin, Cassandre Warnauts /ž/. Vizuální efekty: Philippe Frère (supervize). Hudba: Jim Williams. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Guillaume Baurez (hudební supervize).

Hrají: Garance Marillier /ž/ (Justine), Ella Rumpf /ž/ (Alexia), Rabah Naït Oufella (Adrien), Joana Preissová (matka), Laurent Lucas (otec), Bouli Lanners (kamioňák), Marion Vernoux /ž/ (zdravotnice).

České titulky: Jana Šteffl (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2016: Cena FIPRESCI v sekci Týden kritiky. Katalánský MFF v Sitges 2016: Cena Carnet Jove za nejlepší celovečerní film, Cena Občan Kane za režisérský objev (Julia Ducournau), Stříbrný Méliès za nejlepší celovečerní evropský film). 12. MFF Cinematik, Piešťany 2017: Hlavní cena Meeting Point Europe.

Kontroverzní celovečerní debut francouzské režisérky a scenáristky Julii Ducournauové, uváděný českým distributorem pod mezinárodním titulem Raw (česky nejspíše Syrové maso), byl zahajovacím filmem druhého ročníku české přehlídky bizarních artových filmů Weird Europe. Je dramatem o proměně adolescentky, vystavené šikaně a nucené pozřít poprvé v životě syrové maso, s čímž se pojí i její první sexuální zkušenost. – Rodiče odvezou šestnáctiletou panenskou Justine do veterinární školy, kterou sami navštěvovali a kde studuje i její starší sestra Alex. Dívčiným spolubydlícím na koleji je pohledný gay Adrien. První týden se odehrává ve znamení přijímacího rituálu, připraveného staršími ročníky. Pro nováčky to znamená nekompromisní podřízenost spojenou se šikanou a pitkami. Při iniciačním obřadu musejí mimo jiné sníst syrovou králičí ledvinu. Justine je vegetariánka (právě tak jako její rodiče a sestra), ale Alex ji přesvědčí, aby se stejně jako ona podvolila. Dívka má pak vyrážku; podle zdravotnice jde o alergii na jídlo. Když Alex sestře depiluje třísla, nešťastnou náhodou si ustřihne prst. Než se probere z mdloby, mladší sestra jej sní. Alex to svede na svého psa Quicka. Vyjde najevo, že i pro ni se stalo maso při jejím iniciačním rituálu osudným. Justine, zmítaná chtíčem, vyprovokuje Adriena k sexu. Na večírku se pak opije a Alex ji natočí na mobil. Adrien jí záznam ukáže. Ponížená dívka sestru napadne a při zběsilé rvačce před spolužáky se vzájemně ošklivě pokousají… – Justine se na koleji vzbudí vedle Adriena, jenž je mrtvý v tratolišti krve. Chybí mu kus stehna. Má to na svědomí Alex, která tak skončí ve vězení. Otec mladší dceři ukáže na svém trupu kousance od matky… – Provokativní kanibalský thriller budí zdání hororu, ale nejsou v něm „nadpřirozené“ prvky ani nic, co by lidé (studenti) sami nedokázali. Šokuje explicitními scénami, jež u citlivějších či nepřipravených diváků mohou vyvolat nevolnost a mdloby (během promítání si vynutily zásah lékaře např. na festivalu v Torontu či v Göteborgu). -kat-

JULIA DUCOURNAUOVÁ (nar. 18.11.1983, Paříž) vystudovala scenáristiku na filmové škole La Fémis (2008) a poprvé na sebe upozornila krátkým snímkem Junior, oceněným na MFF v Cannes 2011. Rovněž její celovečerní autorský debut Raw byl uveden v Cannes, kde získal Cenu FIPRESCI v sekci Týden kritiky; byl mj. oceněn i na Katalánském MFF v Sitges 2016 (Cena Carnet Jove za nejlepší celovečerní film, Cena Občan Kane za režisérský objev, Stříbrný Méliès za nejlepší celovečerní evropský film). – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) kr. f. Junior (2011), černá komedie Mange (TV-2012, Jez!; spol. r., spol. sc. Virgile Bramly), kanibalský thriller o proměně adolescentní vegetariánky, donucené sníst syrové maso, Raw (2016, Grave). -tbk-