Rande naslepo

barevný, romantická komedie, životopisný, adaptace, přístupný, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 111 min.

Původní název: Mein Blind Date mit dem Leben. Země původu: SRN. Výrobce: Ziegler Film, SevenPictures (koprodukce), StudioCanal Deutschland (koprodukce), Deutscher Filmförderfonds (podpora), FilmFernsehFonds Bayern (podpora), Medienboard Berlin-Brandenburg (podpora), Filmförderungsanstalt (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 23.3.2017. Mluveno: česky (dabováno). – I když svůj sen nevidíš můžeš za ním jít.

Distribuce: CinemArt (do 25.11.2026). Lokace: SRN: Mnichov, Allgäu, Berlín.

AUTOŘI: Režie: Marc Rothemund. Předloha: Saliya Kahawatte – (román Mein Blind Date mit dem Leben, 2009, Mé rande naslepo se životem). Scénář: Oliver Ziegenbalg, Ruth Thoma /ž/. Kamera: Bernhard Jasper. Architekt: Christian Eisele. Návrhy kostýmů: Ramona Klinikowski /ž/. Masky: Charlotte Chang /ž/. Střih: Charles Ladmiral. Zvuk: Frank Heidbrink. Výkonná produkce: Anja Föringer /ž/. Producent: Yoko Higuchi-Zitzmann /ž/, Tanja Ziegler /ž/. Koproducent: Stefan Gärtner, Isabel Hund /ž/. Hudba: Michael Geldreich, Jean-Christoph Ritter. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Milena Fessman /ž/ (hudební supervize).

Hrají: Kostja Ullmann (Saliya Kahawatte), Anna Maria Mühe /ž/ (Laura), Jacob Matschenz (Max), Johann von Bülow (Kleinschmidt), Nilam Farooq /ž/ (Sheela), Michael A. Grimm (šéfkuchař Krohn), Alexander Held (Fried), Sylvana Krappatsch /ž/ (Dagmar), Kida Khodr Ramadan (Hamid), Mona Perfler /ž/ (paní Kolditzová), Herbert Forthuber (pan Kolditz), Andreas Bittl (Bernd Kögel), Kim Bormann /ž/ (Laura Bernardiová), Samira El Ouassil /ž/ (Jala Asgariová), Michael Koschorek (Tim Wasmuth), Peter Lewys Preston (Valentin).

Dabing: Vojtěch Kotek (Saliya), Barbora Šedivá (Laura), Oldřich Hajlich (Max), Luděk Čtvrtlík (Kleinschmidt), Lucie Štěpánková (Sheela), Pavel Vondra (šéfkuchař Krohn), Tomáš Juřička (Fried).

Překlad české verze: Petr Zenkl. Dialogy české verze: Pavlína Vojtová. Režie české verze: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

Marc Rothemund, německý režisér řady divácky úspěšných komedií nebo uznávaného životopisného dramatu Sophie Scholl – Die letzten Tage (2005, Poslední dny Sophie Schollové – V), zfilmoval autobiografickou knihu Mein Blind Date mit dem Leben pod názvem Rande naslepo. Její autor Saliya Kahawatte přišel v patnácti letech kvůli dědičné oční vadě o 80 procent zraku. Přesto se rozhodl splnit si svůj sen a získat práci v hotelové branži. Příběh je situován do mnichovského hotelu Bavorský dvůr, kde se skutečně natáčelo. – Teenager Saliya (Sali) Kahawatte vede spokojený život v Neustadtu s matkou Dagmar, se srílanským otcem a se sestrou Sheelou. Po maturitě svůj handicap zatají a je přijat na stáž do pětihvězdičkového hotelu Bavorský dvůr v Mnichově. O jeho oční vadě se zprvu dozví pouze lehkovážný kolega Max, s jehož pomocí se Salimu daří plnit většinu zadaných úkolů. Později to zjistí afghánský umývač nádobí Hamid (před imigrací chirurg) a také šéfkuchař Krohn. V hotelu mladík potká Lauru, která sem dováží zeleninu z rodinné farmy. Sblíží se spolu. Skutečnost, že takřka nic nevidí, jí přizná až poté, co na dětském hřišti ztratí jejího pětiletého syna Oskara. Rozzlobená mladá žena se s ním rozejde. Sali má potíže v práci s přísným šéfem hotelového baru a restaurace Kleinschmidtem i v soukromí, když jeho otec, který mu vyčítal handicap, opustí rodinu a zanechá ji v nelehké finanční situaci. Mladík začne brigádničit s Hamidem v pekárně a nadměrnou zátěž zvládá s pomocí drog. Kleinschmidt ho vyhodí, když naruší svatební hostinu. Sali se později zřítí ze schodů a skončí v nemocnici. S pomocí Maxe a Sheely se dostává zpět do formy. Vedení hotelu, které již ví o jeho vadě, mu nakonec umožní zúčastnit se závěrečných zkoušek, v nichž uspěje. Laura mu odpustí a vrátí se k němu. On si spolu s Maxem založí vlastní podnik. – Film, proměňující pozoruhodný životní příběh ve schematickou romantickou komedii se šťastným koncem, nedokáže najít správný poměr mezi humornými a vážnými scénami. Stejně nevyrovnaný je také jeho rytmus. -mrš-

MARC ROTHEMUND (nar. 26.8.1968) je synem režiséra Sigiho Rothemunda (nar. 1944) a bratrem herečky Niny Rothemundové (nar. 1975). Začínal svou dráhu jako asistent u otce i u dalších režisérů (Helmut Dietl, Dominik Graf, Gérard Corbieau) a později pracoval pro televizi, např. na seriálech Zwei zum Verlieben (1996, Dva na zamilování; spol. režie) nebo na krimi seriálu Anwalt Abel (1998, Advokát Abel). V roce 1998 debutoval celovečerním snímkem Milostné příběhy z planety Země. Upozornil na sebe životopisným dramatem Poslední dny Sophie Schollové, oceněným Stříbrným medvědem za režii a Cenou ekumenické poroty na MFF v Berlíně 2005 a Cenou diváků v rámci Evropských filmových cen a nominovaným na Oscara za cizojazyčný film. Jinak se spíše zaměřuje na komedie různého ražení. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) Rossini – oder die mörderische Frage, wer mit wem schlief (1996, Rossini aneb Vražedná otázka, kdo s kým spal; r. Helmut Dietl; asistent režie, herec), komedie o lidech, kteří se setkají během jednoho dne v městě, Das merkwürdige Verhalten geschlechtsreifer Grossstädter zur Paarungszeit (1988, Milostné příběhy z planety Země – TV), teenagerská lechtivá komedie Harte Jungs (2000, Kalhoty v pozoru – V), policejní drama Die Hoffnung stirbt zuletzt (TV-2002, Naděje umírá poslední), Der Liebhaber (TV-2003, Milenec), příběh podle skutečných událostí o německé protinacistické odbojové skupině Bílá růže Sophie Scholl – Die letzten Tage (2005, Poslední dny Sophie Schollové – V), komedie o tom, jak chtějí filmoví nadšenci natočit osvětový film o sexu bez sexu, Pornorama (2007), romantická komedie o dívce, která netuší, že se zamilovala do známého zpěváka, Groupies bleiben nicht zum Frühstück (2010, Povinně nezadaný – TV), romantická komedie o zatvrzelém starém mládenci, který se zamiluje do zadané ženy, Mann tut was Mann kann (2012, Každý dělá, co umí – V), hořká komedie na motivy skutečných událostí o dívce, která vzdoruje rakovině, Heute bin ich blond (2013, Devět paruk – TV), pokračování komedie Každý dělá, co umí pod titulem Da muss Mann durch (2014, Co musí muž udělat), romantická komedie podle autobiografické knihy o mladíkovi, který navzdory závažné oční vadě nastoupí na stáž ve špičkovém mnichovském hotelu, Rande naslepo (2017, Mein blind Date mit dem Leben), psychologický snímek Dieses bescheuerte Herz (2017, To hloupé srdce); (podíl na produkci) Lulu & Jimi (2009, Lulu a Jimi; r. Oskar Roehler – TV), Der grosse Kater (2010, Velký Bručoun; r. Wolfgang Panzer). -tbk-