Pyroman

barevný, psychologický, kriminální, adaptace, 15 přístupnost, 1:1,85, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Pyromanen. Země původu: Norsko, Švédsko, SRN. Výrobce: Glør Film, Bleck Film & TV (koprodukce), Fuzz Film (koprodukce), Neue Road Movies (koprodukce), Nordisk Film (koprodukce), ZDF/Arte (koprodukce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 19.1.2017. Mluveno: norsky (titulky). – Muž, který si hrál s ohněm.

Distribuce: Film Europe. Lokace: Norsko: Finsland (Vest-Agder).

AUTOŘI: Režie: Erik Skjoldbjaerg. Předloha: Gaute Heivoll (kniha Før jeg brenner ned, 2010, česky Než shořím, nakl. Vakát, Brno 2012). Scénář: Bjørn Olaf Johannessen. Kamera: Gösta Reiland. Architekt: Kristine Wilhelsenová. Návrhy kostýmů: Anne Pedersenová. Masky: Linda Boije af Gennäsová. Střih: Sverrir Kristjansson. Zvuk: Håkon Lammetun (design zvuku). Výkonná produkce: John Einar Hagen, Geir Eikeland, Stig Haug. Producent: Edward A. Dreyer, Aage Aaberge. Koproducent: Anna Cronemanová, Gian-Piero Ringel, Sigrid Strohmannová, Simon Offenloch, Arild Karlsen, Lars Leegaard Marøy, Håkon Lammetun, Mats Andersen. Vizuální efekty: Mats Andersen. Hudba: Gaute Tønder, Maja Ratkjeová. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Anders Nylander Thomsen.

Hrají: Trond Hjort Nilssen (Dag), Per Frisch (Ingemann, Dagův otec), Liv Bernhoft Osaová (Alma, Dagova matka), Henrik Rafaelsen (Johansen), Agnes Kittelsenová (Elsa), Gerdi Schjelderupová (Johanna), Oddgeir Thune (Alfred), Per Tofte (Olav), Kari Onstad Wingeová (Agnes), Kirsti Grundvigová (poštmistrová).

České titulky: Jarka Vrbová (Filmprint Digital).

Psychologické drama s prvky thrilleru Pyroman natočil Erik Skjoldbjaerg podle knihy, popisující skutečné události ze sklonku sedmdesátých let, kdy vesnici na jihu Norska sužoval žhář, jehož zločiny se stále stupňovaly. Tvůrci se soustřeďují na titulní postavu a jeho rodiče, přičemž místo tradičního psychologizování sázejí na strohý popis situací a událostí, z něhož vyplývá motivace mladého muže, poznamenaného pocitem outsiderství. – Obec Finsland. Žhář zapálí dům staré Johanny a jejího muže Olava. Žena ještě nespala, a tak stačí s manželem utéct. Sama se však bez ohledu na oheň vrátí dovnitř, patrně pro krabici se šperky… – O tři týdny dříve. Devatenáctiletý Dag je synem místního velitele dobrovolných hasičů Ingemanna a jezdí s ním k požárům už od dětských let. Právě se vrátil z vojny a momentálně je bez práce, než mu matka Alma sežene zaměstnání na poště. Mladík zapálí vřesoviště v lese a pak se zúčastní hašení. Při likvidaci dalšího ohně (jejž založil), odjede nakoupit hasičům jídlo do místního koloniálu. Policista Johansen je přesvědčen, že za množícími se požáry je někdo místní. Dag s ním souhlasí. – Ingemann je nemocný a na svou práci se už necítí. Myslí si, že syn, který se tak snaží, převezme jeho funkci. Matce se však Dag zdá divný. Otec najde v požářišti víko od kanystru. – Dag se pokusí zapálit obytný dům. Majitelka pachatele zahlédne; později ho však nepozná. Do vsi přijedou novináři. Policisté se vyptávají všech dobrovolných hasičů včetně Daga. Rozšíří se zpráva, že žhář byl chycen, ale později policie podezřelého muže propustí. Matka pozvolna nabývá jistotu, že pyromanem je Dag. – Mladík se postaví proti svým vrstevníkům, kteří se vrhli na nevinného cizího řidiče. – Dag stráví odpoledne se dvěma dívkami u jezera, ty však odjedou s jinými kluky. Zapálí Johannin dům (viz začátek). Oba staří lidé naštěstí přežijí. Matka pak syna vidí, jak zapaluje stodolu nedaleko jejich domu, a on ji při tom zahlédne. Žena je zoufalá. Otec také. Chce, aby Dag, který se chová stále podivněji, šel na policii. Pak dá víko z kanystru svému zástupci Alfredovi. – Johansen si s policisty přijede pro Daga. Ten se při výslechu brání, ale důkazy jsou jasné… – Zoufalí rodiče se omluví Johanně. -tbk-

ERIK SKJOLDBJAERG (nar. 14.12.1964, Tromsø, Troms, Norsko) vystudoval Narodní filmovou a televizní školu v Londýně a je známý zejména jako spoluscenárista a režisér temného thrilleru Insomnie, jímž debutoval a jehož remake natočil ve Spojených státech Christopher Nolan. Díky této prvotině Skjoldbjaerg realizoval v americko-německé koprodukci drama Prozacový národ, ale pak se vrátil z Hollywoodu do vlasti, kde působil zejména v televizi: seriál Skolen (2004, Škola), minisérie Størst av alt (2007, Největší ze všech) nebo seriál Okkupert (2015, Okupace – TV), oceněný na MFF v Mannheimu-Heidelbergu 2015. Za režii filmu Nokas získal norskou výroční cenu Amanda. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Vinterveien (1993, Zimní cesta; + spol. sc.), Close to Home (1994, Blízko k domovu; + spol. sc.) a Spor (1996, Stopa; + spol. sc.), psychologický thriller o únavném pátrání švédského kriminalisty po záludném vrahovi v Norsku, Insomnia (1997, Insomnie; + spol. sc. – TV) se Stellanem Skarsgårdem, adaptace románu Elizabeth Wurtzelové o studentce, trpící depresemi, Prozac Nation (2001, Prozacový národ; + spol. sc. – V), moderní verze klasického dramatu Henrika Ibsena En folkefiende (2005, Nepřítel lidu; + spol. sc.), kriminální thriller o skutečné bankovní loupeži ve Stavangeru Nokas (2010), uvedený v sekci Jiný pohled na MFF v Karlových Varech 2011, psychologický thriller podle skutečných událostí o potápěči, jenž se dostane na stopu komplotu, V hlubinách (2013, Pioneer/Pionér; + spol. sc.), psychologické drama podle skutečných událostí o mladém, duševně nevyrovnaném dobrovolném hasiči, který se stane žhářem, Pyroman (2016, Pyromanen). -tbk-