Proti vlastní krvi

barevný, kriminální, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 98 min.

Původní název: Trespass Against Us. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Potboiler, Kreo Films (spolupráce), Film 4 (zadavatel), BFI (zadavatel), Protagonist Pictures (zadavatel – spolupráce), Animal Kingdom (zadavatel – spolupráce), Lipsync (zadavatel – spolupráce), Westgrove Partners (zadavatel – spolupráce), DMC Film (zadavatel – spolupráce), Programme Media EU (podpora). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 13.4.2017. Mluveno: anglicky (titulky).

Distribuce: CinemArt (do 15.9.2026). Lokace: Velká Británie (Anglie, Hertfordshire): Grovehill, Adeyhill.

AUTOŘI: Režie: Adam Smith. Pomocná režie: Adrian Moat (II. režie). Scénář: Alastair Siddons. Kamera: Edu Grau. Druhá kamera: Paul Esteve Birba. Architekt: Nick Palmer. Návrhy kostýmů: Susanne Cave /ž/. Masky: Sharon Martin /ž/ (+ účesy). Střih: Kristina Hetherington /ž/, Jake Roberts. Zvuk: Andy Hoare. Výkonná produkce: Tessa Ross /ž/, Rose Garnett /ž/, David Kosse, Zygi Kamasa, Daniel Khalili, Natascha Wharton /ž/, Frederick W. Green, Joshue Astrachan, Peter Hampden, Norman Merry, Nigel Williams. Producent: Andrea Calderwood /ž/, Gail Egan /ž/, Alastair Siddons. Koproducent: Jim Spencer. Vizuální efekty: George Zwier (supervize), Lipsync Post. Zvláštní efekty: Chris Reynolds (supervize). Hudba: Tom Rowlands. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Steve McLaughlin (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Gareth Milne.

Hrají: Michael Fassbender (Chad Cutler), Brendan Gleeson (Colby Cutler), Lyndsey Marshall /ž/ (Kelly Cutlerová), Killian Scott (Kenny), Rory Kinnear (policista Lovage), Sean Harris (Řepa), Gerard Kearns (Lester), Tony Way (Norman), Kingsley Ben-Adir (Sampson), Barry Keoghan (Windows), Peter Wight (majitel psa), Alan Williams (Noah), Anna Calder-Marshall /ž/ (Vic), Georgie Smith (Tyson Cutler), Kacie Anderson /ž/ (Mini Cutlerová).

Kriminální thriller Proti vlastní krvi je celovečerním debutem oceňovaného režiséra hudebních klipů, reklamních spotů, televizních seriálů a také vizuálního umělce Adama Smithe a po fantastickém snímku Assasins Creed (2016, Assasins Creed; r. Justin Kurzel) druhou příležitostí pro Michaela Fassbendera a Brendana Gleesona v rolích syna a otce. – Šedesátník a odvěký kriminálník Colby Cutler žije s rozvětvenou rodinou, jíž vládne železnou rukou, v karavanovém táboře. Je zdatný řečník a manipulátor a řídí se vlastní filozofií i „náboženstvím“ (proto jeho nejstarší a nejoblíbenější syn Chad zůstal negramotný). Policie má Cutlerovy stále v hledáčku, ale oni jí zatím unikají, i když žijí z příležitostných loupeží. Chad pod vlivem manželky Kelly posílá své děti Tysona a Mini do školy a chce s dosavadním způsobem života skončit, ale netroufá si postavit se otci. Chad s partou na Colbyho příkaz vyloupí honosný dům. Neobejde se to bez honičky s policí. Strážci zákona vědí, kdo loupež u lorda místodržitele spáchal. Provedou razii v táboře, ale musejí zajaté muže propustit kvůli nedostatku důkazů. Pak se pomocí nelegálního zadržení dětí marně snaží přimět Kelly, která je s Chadem zoufale hledala, ke spolupráci. Colby se hodlá přesunout do Kentu. Chad je proti. Když chce koupit synovi k narozeninám psa, pohádá se s jeho majitelem, který ho poznal, a vezme si štěně násilím (ale nechá tam peníze). Vyleze na starý dub, kam za ním vyšplhá Tyson, kterého sem přivezli Colby a Kelly. Na místo dorazí i policie: byl obviněn z neoprávněného vniknutí na cizí pozemek a z krádeže. Chad syna požádá, aby se postaral o matku a sestru; nějakou dobu se teď neuvidí. Pak spolu seskočí do záchranné sítě… – Typicky britský kriminální film těží především z realistického postižení prostředí i postav. Kromě žánrových sekvencí (automobilové honičky, loupež) přináší i sociální sondu do života nebezpečných a zřejmě i „nenapravitelných“ asociálních lidí na okraji společnosti. -kat-