Proč právě on

barevný, komedie, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 112 min.

Původní název: Why Him? Země původu: USA. Výrobce: Red Hour Films, 21 Laps Entertainment, TSG Entertainment. Pro Twentieth Century Fox. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 12.1.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Mohla mít, koho chtěla.

Distribuce: CinemArt (do 12.7.2018). Lokace: USA: Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: John Hamburg. Pomocná režie: Greg Baldi (II. režie). Námět: Jonah Hill, John Hamburg, Ian Helfer. Scénář: John Hamburg, Ian Helfer. Kamera: Kris Kachikis. Druhá kamera: Greg Baldi. Architekt: Matthew Holt. Návrhy kostýmů: Leesa Evansová. Masky: Heba Thorisdottirová, Janine Rathová (účesy). Střih: William Kerr. Zvuk: Ken Segal, Andrew DeCristofaro. Výkonná produkce: Georgia Kacandesová. Producent: Shawn Levy, Dan Levine, Jonah Hill. Koproducent: Scott Robertson. Vizuální efekty: Scott M. Davids (supervize), Level 256. Zvláštní efekty: Jake Valdez (supervize). Hudba: Theodore Shapiro. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Lisa Richardsonová (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Kurt D. Lott, Garrett Warren.

Hrají: James Franco (Laird Mayhew), Bryan Cranston (Ned Fleming), Zoey Deutchová (Stephanie Flemingová), Megan Mullallyová (Barbara Flemingová), Griffin Gluck (Scotty Fleming), Keegan-Michael Key (Gustav), Adam Devine (Tyson Modell), Zack Pearlman (Kevin Dingle), Casey Wilsonová (Missy Pedermanová), Cedric the Entertainer (Lou Dunne), Elon Musk, Gene Simmons, Paul Stanley.

České titulky: Petr Putna.

Scenárista a režisér John Hamburg, specializující se na komedie, ve svém čtvrtém celovečerním snímku Proč právě on? vychází z nijak původního tématu, který mj. sám použil už ve scénáři k filmu Fotr je lotr (2009, Meet the Parents; r. Jay Roach): vzorná dcerka představí rodině svého vyvoleného, jenž je na hony vzdálen od představ milujícího otce. – Pětapadesátiletý Ned Fleming vlastní tiskárnu, která je těsně před krachem, o čemž manželka Barbara a patnáctiletý syn Scotty nemají tušení. Dcera Stephanie (Steph), která studuje na Stanfordu, pozve rodinu na Vánoce do Silicon Valley, aby ji seznámila se svým přítelem Lairdem. Mladý multimilionář vydělal jmění na počítačových hrách. Má v úmyslu požádat Steph o ruku a chce dostat Nedovo požehnání. Radí mu světácký přítel a zaměstnanec Gustav. Flemingovi jsou proti své vůli ubytováni v Lairdově moderním domě, nabitém svéráznými artefakty (např. los naložený ve vlastní moči). Vše řídí počítač, dokonce i splachování a hygienu na WC. V domě není ani kousek papíru (včetně toaletního). Mladý muž je pohádkově bohatý, bezstarostně velkorysý a až po uši zamilovaný. Vyrostl jen s matkou, nedokončil střední školu, chová se jako slon v porcelánu, mluví vulgárně, budoucí příbuzné tituluje zmrdíci a na zádech je má čerstvě vytetované. Barbaru a Scottyho si nakloní záhy, ale Neda štve a pak ho ještě urazí, když jako vánoční dárek odkoupí jeho dluh. Navíc vyjde najevo, že Steph chce nechat školy a stát se ředitelkou Lairdovy nadace, zkoumající vliv klimatu na zdraví žen třetího světa. Uražený otec s Barbarou a Scottym odletí. Laird vezme Steph na „rande naslepo“ a dorazí k nim helikoptérou. Dívka jeho nabídku k sňatku odmítne. Nerozejde se s ním, chce jen dostudovat. Ned se s budoucím zetěm usmíří, z tiskárny se stane továrna na bezpapírové toalety. Steph dostuduje, řídí nadaci a Laird je konečně členem rodiny… – Humor snímku spočívá hlavně ve vulgárním slovníku, v „košilatých“ vtipech, v sexuálních narážkách, v bizarních situacích a opírá se i o věrohodné rozdíly mezi „papírovou“ a digitální generací. -kat-

JOHN HAMBURG (vl. jm. John Liman Hamburg, nar. 26.5.1970, New York) je synem známé rozhlasové moderátorky Joan Hamburgové. Už na střední škole natáčel krátké filmy. Vystudoval historii na Brownově univerzitě (1992) v Rhode Islandu a potom navštěvoval Tischovu uměleckou školu při Newyorské univerzitě (NYU), kterou absolvoval autorským snímkem Tikot, uvedeným na FF Sundance 1996. O dva roky později na této přehlídce představil svůj celovečerní debut Kasaři. Díky jeho ohlasu dostal práci v Hollywoodu, kde se uplatnil jako scenárista úspěšných komedií Fotr je lotr a Zoolander i jejich pokračování. Nové režijní zkušenosti získal při realizaci epizod TV seriálů Undeclared (Kolej, základ života – TV) a Stella. Jako filmový režisér zůstal věrný veselohernímu žánru, ale větší úspěch měl jako scenárista. Byl rovněž tvůrcem neúspěšného sitcomu Welcome to the Captain (2008, Vítejte v Kapitánovi; + spol. sc., spol. režie, spol. prod.), odehrávajícího se v titulním hollywoodském bytovém komplexu, a režíroval epizody dalších komediálních seriálů New Girl (Nová holka – TV) a The Grinder (Bourák). Od září 2005 je ženatý s herečkou Christinou Kirkovou (nar. 1970). Jeho bratrancem je známý režisér Doug Liman. – Filmografie: (podíl na scénáři, není-li uvedeno jinak) Fotr je lotr (2000, Meet the Parents; r. Jay Roach), Zoolander (2001, Zoolander; r. Ben Stiller), Baba na zabití (2003, Duplex; r. Danny DeVito; herec), Jeho fotr, to je lotr! (2004, Meet the Fockers; r. Jay Roach), Fotři jsou lotři (2010, Little Fockers; r. Paul Weitz; + spol. prod.), Drunk Wedding (2015, Svatba pod vlivem; r. Nick Weiss; spol. prod. – TV), Zoolander No. 2 (2016, Zoolander 2; r. Ben Stiller); (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Tick (1994, Tikot; + sc., střih), komedie o dvou neumětelských muzikantech, omylem považovaných za zkušené zloděje, Safe Men (1997, Kasaři; + sc., herec) se Samem Rockwellem a Stevem Zahnem, romantická komedie Riskni to s Polly (2004, Along Came Polly; + sc.) s Benem Stillerem a Jennifer Anistonovou, veselohra o zcela rozdílných přátelích Kámoš k pohledání (2008, I Love You, Man; + spol. sc., spol. prod.) s Paulem Ruddem a Jasonem Segelem, neprodaný pilot Good Session (TV-2015, Dobrá terapie; + spol. sc., spol. prod.), vánoční komedie o muži, který se těžko smiřuje s výstředním chováním i se vzhledem nastávajícího zetě, Proč právě on? (2016, Why Him?; + spol. nám., spol. sc.) s Bryanem Cranstonem a Jamesem Francem. -mim-