Příšerky pod hladinou

barevný, dobrodružný, rodinný, animovaný, přístupný, 1:1,85, 2–D, 3-D, Dolby Atmos, dlouhý – 92 min.

Původní název: Deep. Země původu: Španělsko, Belgie, SRN. Výrobce: Thinklab, Kraken Films, uMedia, Propulsion, Grid Animation. Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 18.5.2017. Mluveno: česky (dabováno). – Tihle hrdinové nejsou žádní suchaři.

Distribuce: Bontonfilm.

AUTOŘI: Režie: Julio Soto Gurpide. Scénář: Julio Soto Gurpide, Jose Tatay, Joe Vitale, Mike de Seve. Výtvarník: Estefanija Pantoja /ž/. Zvuk: Gabriel Gutiérrez (design). Výkonná produkce: Javier Ares, Claudia Bluemhuber /ž/, Florian Dargel, Ignasi Estapé, Jan Goossen, Ian Hutchinson, Nadia Khamlichi /ž/, Mark Mertens, Peter Rogers, Gilles Waterkeyn. Producent: Adriana Malfatti Chen /ž/, Adrian Politowski, Karl Richards, Julio Soto Gurpide. Animace: Juan José Bravo (vedení animace), Abraham López (supervize). Vizuální efekty: Roel Herrebrugh. Hudba: Fernando Velázquez. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Dabing: Matěj Havelka (Deep), Ivana Korolová (Alice), Rudolf Kubík (Evo), Tereza Bebarová (Maura), Ondřej Sokol/zpěv Jan Maxián (Darcy), Ladislav Županič (Kraken), Bohuslav Kalva (Nathan), Zdeněk Mahdal (Rico), Helena Vondráčková (Norma), Richard Genzer/zpěv Dušan Kolár (Luigi), Michal Suchánek (Ralf), Tomáš Juřička (Artie), Ivo Hrbáč (krab), Jakub Saic (doktor Reid).

Překlad české verze: Milan Stejskal. Dialogy české verze: Jiří Balcárek. Režie české verze: Jiří Balcárek (Studio Pro-Time).

Koprodukční snímek Příšerky pod hladinou (originální název Deep znamená v angličtině hlubinu a zároveň jde o jméno malého samečka chobotnice) je prvním animovaným celovečerním snímkem španělského režiséra Julia Sotoa Gurpida. Děj se odehrává v roce 2100. Zemi zaplavily oceány a lidstvo odletělo kamsi na novou planetu. Kolonie podvodních živočichů v čele se starým Krakenem žije v idylickém mikrosvětě podmořské jeskyně. Okolní moře je pusté a znečištěné, ale chobotnička Deep se tam přes zákaz svého dědy Krakena, který odmítá vše, co pochází od lidí, vydává na výzkumy. Když s sebou zláká nervní krevetu Alici a bázlivého mořského ďasa Eva, neúmyslně způsobí erupci, při níž je jeskyně zavalena. Jejím obyvatelům hrozí zkáza. Kraken pošle viníky za bílou velrybou; ta jediná může pomoci. K trojici se přidá osamělá muréna Maura. V potopeném Titaniku jim sebestředná chobotnice Norma vnutí své hudební číslo, na zatopeném Manhattanu narazí na armádu krabů, svezou se metrem a skončí na vědeckém pracovišti, kde mrož Luigi, delfín Darcy a tučňák Ralf připravují odlet za lidstvem s nákladem zmražených vodních zvířat a s bílou velrybou připoutanou v nádrži. Kamarádi kytovce osvobodí a s jeho pomocí na poslední chvíli odvalí osudný kámen. Trojici samozvaných astronautů se odlet nepodaří, náklad i s nimi skončí v moři, a to opět ožije… – Překotný, špatně animovaný film je nepokrytě „inspirovaný“ tituly Andrewa Stantona Hledá se Nemo (2003, Finding Nemo) a Hledá se Dory (2016, Finding Dory). -kat-