Pěkně blbě

barevný, romantická komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 119 min.

Původní název: The Big Sick. Země původu: USA. Výrobce: Apatow Company, Filmnation Entertainment, Amazon Studios (zadavatel), Filmnation Entertainment (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 13.7.2017. Mluveno: anglicky, urdsky (titulky). – Je těžký udobřit se s holkou, když je v kómatu. Divný, ale skutečný příběh.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 10.5.2027).

AUTOŘI: Režie: Michael Showalter. Scénář: Emily V. Gordon /ž/, Kumail Nanjiani. Kamera: Brian Burgoyne. Architekt: Brandon Tonner-Connolly. Návrhy kostýmů: Sarah Mae Burton /ž/. Masky: Leo Won, Tonia Ciccone /ž/ (účesy). Střih: Robert Nassau. Zvuk: Charles R. Hunt. Výkonná produkce: Glen Basner, Ben Browning, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon /ž/, Jeremy Kipp Walker. Producent: Judd Apatow, Barry Mendel. Koproducent: Amanda Glaze /ž/. Vizuální efekty: Lucien Harriot (supervize). Hudba: Michael Andrews. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Joe Rudge (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Jeremy Sample.

Hrají: Kumail Nanjiani (Kumail Nanjiani), Zoe Kazan /ž/ (Emily Gardnerová), Holly Hunter /ž/ (Beth Gardnerová), Ray Romano (Terry Gardner), Anupam Kher (Kumailův otec), Zenobia Shroff /ž/ (Kumailova matka), Adeel Akhtar (Kumailův bratr Naveed), Bo Burnham (CJ), Aidy Bryant /ž/ (Mary), Kurt Braunohler (Chris), Vella Lovell /ž/ (Khadija), Myra Lucretia Taylor /ž/ (ošetřovatelka Judy), Jeremy Shamos (Bob Dalavan), David Alan Grier (Andy Dodd), Ed Herbstman (Sam Highsmith), Shenaz Treasurywala /ž/ (Fatima), Rebecca Naomi Jones /ž/ (Jesse), Linda Emond /ž/ (dr. Cunninghamová).

České titulky: Tereza Benhartová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Locarnu 2017: Cena diváků UBS.

Poněkud atypická romantická komedie Pěkně blbě vznikla v produkci Judda Apatowa a Barryho Mendela, kteří poskytli příležitost scenáristům Kumailu Nanjianimu a jeho manželce Emily V. Gordonové vyprávět jejich vlastní příběh. Nanjiani v něm představuje sám sebe, jeho skutečnou ženu nahradila ve filmu vnučka slavného režiséra Zoe Kazanová. – Kumail působí v Chicagu jako stand-up komik a příležitostný řidič Uberu. V kabaretu, kde vystupuje s kamarády Chrisem (též spolubydlícím), CJ a Mary, se seznámí s divačkou Emily a vyspí se s ní. Oba však tvrdí, že nemají zájem o vážný vztah. Přesto spolu začnou chodit a zamilují se do sebe. Kumail se jednou od Emily dozví, že je rozvedená, a sám jí později musí přiznat, že si ji nemůže vzít, protože mu to rodina, pocházející z Pákistánu a trvající podle tradice na dohodnutém manželství, nedovolí. Matka mu permanentně dohazuje pákistánské dívky. Dotčená Emily se s mužem rozejde. Po čase se mladík, jemuž zavolala její kamarádka Jesse, vydá za Emily do nemocnice. Jako její údajný manžel tam podepíše souhlas k uvedení pacientky do umělého spánku. Zavolá to pak jejím rodičům. Dívka trpí závažnou infekcí. Její nekonformní rodiče Terry a Beth přijedou ze Severní Karolíny. Dceřina nápadníka, o němž vědí, že se s ním rozešla a proč, zpočátku přehlížejí. Později je jeho neústupnost, s níž dochází do nemocnice, přiměje ke změně názoru a sblíží se s ním. Dívka prodělá těžkou krizi, ale nakonec je díky náhodné Kumailově zmínce úspěšně vyléčena (měla tzv. Stillovu chorobu dospělých). Při rekonvalescenci však odmítne bývalého milence, který mezitím sebral odvahu a řekl otci a matce pravdu za cenu vážného rozkolu. Ale později za ním přijde po jeho premiérové one man show a dozví se, že mladík odjíždí s Mary a CJ zkusit štěstí do New Yorku… – Při jednom newyorském vystoupení se v hledišti objeví Emily a zahájí s komikem stejnou konverzaci, při jaké se před časem seznámili… – V mezititulkové sekvenci jsou fotografie skutečných zúčastněných. – Snímek byl uveden na zahájení MFF v Karlových Varech 2017 a byl zařazen do následné akce Vary ve vašem kině. -tbk-