O těle a duši

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 116 min.

Původní název: Testről és lélekről, On Body and Soul (anglický název). Země původu: Maďarsko. Výrobce: Inforg – M&M KFT. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 21.9.2017. Mluveno: maďarsky (titulky). – Dva lidé, jeden sen.

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Maďarsko: Budapešť.

AUTOŘI: Režie: Ildikó Enyedi /ž/. Scénář: Ildikó Enyedi /ž/. Kamera: Máté Herbai. Architekt: Imola Láng /ž/. Návrhy kostýmů: Judit Sinkovics /ž/. Masky: Orsolya Petrilla /ž/. Střih: Károly Szalai. Zvuk: János Kőporosy, Péter Lukács (design zvuku). Výkonná produkce: András Muhl. Producent: Monika Mécs /ž/, András Muhl, Ernő Mesterházy. Vizuální efekty: Béla Klingl (supervize). Zvláštní efekty: Balázs Novák (supervize). Hudba: Ádám Balázs. Použitá hudba: Laura Marling /ž/ (písně), různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Zoltán Gulyás Kiss. Trenér zvířat: Zoltan Horkai (jeleni).

Hrají: Alexandra Borbély /ž/ (Mária), Géza Morcsányi (Endre), Réka Tenki /ž/ (psycholožka Klára), Zoltán Schneider (Jenő), Ervin Nagy (Sándor), Itala Békés /ž/ (uklízečka Zsóka), Éva Bata /ž/ (Jenőova žena), Pál Mácsai (detektiv), Zsuzsa Járó /ž/ (Zsuzsa), Nóra Rainer-Micsinyei /ž/ (Sári).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Berlíně 2017: Hlavní cena Zlatý medvěd, Cena FIPRESCI, Cena ekumenické poroty. Camerimage 2017, Bydhošť: Zlatá žába (Maté Herbai). Evropské filmové ceny 2017: Evropská herečka roku (Alexandra Borbélyová).

Z tvorby oceňované maďarské režisérky Ildikó Enyediové jsme viděli pouze poetický historický snímek Mé XX. století (1988, Az én XX. századom). Nyní přichází do kin její psychologické milostné drama dvou osamělých lidí O těle a duši (natočené až po osmnácti letech od jejího posledního filmu). V jednoduchém příběhu sbližování neschází fantaskní prvek. Důležitou roli hraje i prostředí, v němž se odvíjí, tedy budapešťská jatka; vzhledem k tomu se ve snímku objevují i záběry porážky a zpracování hovězího masa. Protipólem jsou snové scény s jelenem a laní v zimním lese. – Na jednu ruku chromý ekonomický ředitel jatek Endre si všimne nové plaché inspektorky kvality Márii. Netuší, že mladá žena, která žije osaměle v moderním bytě, je autistka. On sám je osamělý právě tak, i když má za sebou bouřlivé období, kdy se miloval s různými ženami. – Na jatkách dojde ke krádeži připouštěcích prášků, kterou řeší policie. Podezřelý je nový chlapácký a drzý zaměstnanec Sándor. Později vyjde najevo, že zlodějem byl personalista a Endreho přítel Jenő, žárlící na manželku. – Endre se postupně sbližuje s Máriou, kterou zaměstnanci nemají rádi. Při psychotestech, doporučených policií, zjistí mladá vyzývavá psycholožka, že Endre a Mária mají totožné sny, v nichž on je jelen a ona laň. Domnívá se, že jde o žert namířený proti ní. Dvojice však pochopí, že se jedná o skutečnost, což ji ještě více sblíží. Po nevydařené společné večeři Mária souhlasí, že u muže přespí, ovšem bez sexu. Když se jí Endre dotkne, odejde, ačkoliv ho miluje. Její psychoterapeut z dětství jí doporučí, aby se trénovala v sebedotýkání a pouštěla si k tomu hudbu. Endre se mezitím vyspí s jednou ze svých bývalých milenek. Odmítne Máriu, která mu řekne, že by u něj mohla přespat. Nešťastná žena si doma podřeže ve vaně ruku. Když jí však Endre zavolá, vydá se za ním a pomilují se. Ráno u snídaně oba konstatují, že se jim nic nezdálo… – České distribuční premiéry v pražském kině Lucerna 21. září 2017 se zúčastnila představitelka hlavní ženské role Alexandra Borbélyová. -tbk-

ILDIKÓ ENYEDIOVÁ (nar. 15.11.1955, Budapešť) je dcerou význámého maďarského geografa, ekonoma a univerzitního profesora Györgye Enyediho (1930-2012). Studovala na budapešťské Ekonomické univerzitě Karla Marxe (1975-78) a poté filmovou režii ve třídě Zoltána Fábriho na budapešťské Vysoké škole dramatických umění (1979-84). Kariéru zahájila jako konceptuální umělkyně v rámci umělecké skupiny Indigo. V roce 1979 nastoupila do Studia Bély Balázse, kde začínala krátkými hranými filmy. V celovečerní tvorbě úspěšně debutovala snímkem Mé XX. století, oceněným Zlatou kamerou za debut na MFF v Cannes 1989. Z dalších ocenění přípomínáme Cenu za režii na Maďarském filmovém týdnu (Šimon kouzelník) a dále hlavní cenu Zlatého medvěda, Cenu FIPRESCI a Cenu ekumenické poroty na MFF v Berlíně 2017 (O těle a duši). Podílela se též na maďarské verzi známého seriálu Terápia (2012-2014, Terapie). Působí jako pedagožka na Univerzitě divadelních a filmových umění v Budapešti. Byla oficiálním hostem LFŠ v Uherském Hradišti 1999. Je členkou evropské i americké filmové akademie a v roce 2017 byla v hlavní porotě na MFF v Benátkách. Jejím manželem je od roku 1989 germanista Wilhelm Droste (nar. 1953), s nímž má dvě děti. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) experimentální kr. dok. Flirt (1981; + účinkující), kr. hrané filmy Rózsalovag (1981, Růžový kavalír), Új könyvek (1982, Nové knihy), A nézö (1985, Divák) a Invázio (1985, Invaze), střm. f. Vakond (1986, Krtek), poetický snímek o odloučených sestrách dvojčatech, které se po letech setkají za zvláštních okolností, Mé XX. století (1988, Az én XX. századom), střm. f. Téli hadjárat (1991, Zimní válka), fantastický příběh o tom, jak dítě vnímá svět dospělých, Bűvős vadász (1994, Čarostřelec – TV), romantické drama o lásce horníka a učitelky ze školky Tamás és Juli (1997, Tamás a Juli), příběh maďarského senzibila, který má v Paříži pomoci tamní policii vyřešit vraždu, Simon mágus (1999, Šimon kouzelník; + spol. prod. – TV), účast na kolektivním dokumentu Európából Európába (2004, Z Evropy do Evropy), kr. f. Első szerelem (2008, První láska), psychologické milostné drama dvou osamělých lidí, odehrávající se v prostředí jatek, O těle a duši (2017, Testről és lélekről). -tbk-