Noční směna

barevný, interaktivní, kriminální, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 70-90 min.

Původní název: The Late Shift. Země původu: Švýcarsko, Velká Británie. Výrobce: &Söhne, CtrlMovie, SRG SSR (spolupráce), SRF (spolupráce), Prohelvetia (spolupráce), Swiss Games (spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 6.4.2017. Mluveno: anglicky, čínsky (titulky). – Rozhodnutí je na vás.

Distribuce: Pannonia Entertainment. Lokace: Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: Tobias Weber. Scénář: Tobias Weber, Michael Robert Johnson. Kamera: Alfie Biddle. Architekt: Charlotte Pearson /ž/. Návrhy kostýmů: Giulia Scrimieri /ž/. Masky: Grainne McCoy /ž/ (návrhy masek a účesů). Střih: Jann Anderegg /ž/. Zvuk: Tom Harburt. Producent: Baptiste Planche, Kurban Kassam. Hudba: Cyril Boehler. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Dominic Kinnaird.

Hrají: Joe Sowerbutts (Matt), Haruka Abe /ž/ (May-ling), Richard Durden (Samuel Parr), Lily Travers /ž/ (Élodie), Joel Basman (Sébastien), Sol Heras (Jeff), Tom Phillips (Simon), Jonny Sachon (Lee), Daryl Kwan (otec Tchoi), Junix Inocian (pan Woe), Tai Yin Chan (Tchoi jr.).

České titulky: Pannonia Entertainment.

Akční kriminální thriller Tobiase Webera Noční směna je podle distribučních materiálů prvním digitálním interaktivním snímkem, při jehož promítání diváci prostřednictvím aplikace ve smartphonech nebo tabletech rozhodují o průběhu děje. Jedná se vlastně o zdokonalený princip československého Kinoautomatu z roku 1967, využitý později i v televizi (Rozpaky kuchaře Svatopluka) a samozřejmě u videoher. V základním příběhu je protagonista vyprávění, student Matt, který si přivydělává jako noční hlídač v podzemních garážích, zatažen do loupeže vzácného artefaktu v londýnské aukční síni. Ocitá se na útěku před nebezpečnými zločinci, čínskou mafií i policií. Spolu s dívkou May-ling postupně odhaluje spletité pozadí zločinu. – Při projekci existuje sto osmdesát rozhodovacích bodů a sedm různých konců (včetně smrti hlavního hrdiny). Znamená to, že při opakovaném zhlédnutí filmu lze vidět úplně jiný příběh než předtím. Problémem zůstává především roztříštění charakteru hlavní postavy, která se – navzdory tomu, že jde o studenta matematiky s pevnou představou o světě – chová vinou základního konceptu zcela chaoticky. Tvůrci si místy usnadnili práci tím, že příběh se (navzdory různému rozhodování diváků) opakovaně vrací do určitého schématu (možností samozřejmě ani nemůže být tolik, kolik by nabízely různé příběhové variace). Navíc projekci zatím komplikují drobné technologické nedokonalosti. Důsledkem variability děje je též různá délka projekce v rozmezí 70 až 90 minut.