Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho

černobílý, boxerský, životopisný, 12 nevhodný pro děti, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 92 min.

Původní název: Hymyilevä mies. Země původu: Finsko, SRN, Švédsko. Výrobce: Aamu Film Company, One Two Films (koprodukce), Tre Vänner Produktion (koprodukce), YLE Teema (spolupráce), Arte Deutchland TV (spolupráce), Saarländischer Rundfunk (spolupráce), Film i Väst (spolupráce), Nordisk Film&&Fund (podpora), Finnish Film Foundation (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 16.3.2017. Mluveno: finsky, anglicky (titulky).

Distribuce: KVIFF Distribution (do 12.9.2024). Lokace: Finsko: Helsinky.

AUTOŘI: Režie: Juho Kuosmanen. Scénář: Juho Kuosmanen, Mikko Myllylahti. Kamera: Jani-Petteri Passi. Architekt: Kari Kankaanpää. Návrhy kostýmů: Sari Suominen /ž/. Masky: Salla Yli-Luopa /ž/. Střih: Jussi Rautaniemi. Zvuk: Pietu Korhonen (design zvuku). Producent: Jussi Rantamäki. Koproducent: Jamila Wenske /ž/, Sol Bondy, Nicklas Wickström Nicastro, Simon Perry, Katharina Krave /ž/. Vizuální efekty: Fredrik Nord (supervize). Hudba: Miika Snäre. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Jarkko Lahti (Olli Mäki), Oona Airola /ž/ (Raija Jänkäová), Eero Milonoff (Elis Ask), John Bosco Jr. (Davey Moore), Joanna Haartti /ž/ (Laila Asková), Esko Barquero (Snadi), Elma Milonoff /ž/ (Evi), Leimu Leisti (Tuula), Hilma Milonoff /ž/ (Anneli), Nelli Nilsson /ž/ (modelka), Oli Rahkonen (boxer), Jonas Saartamo (boxer), Henrik Palosaari (boxer), Sam-Peter Hirvikangas (boxer), Niklas Hyvärinen (boxer), Antti Naakka (boxer).

České titulky: Viola Parente Čapková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Cannes 2016: Hlavní cena v soutěži Určitý pohled. MFF v Chicagu 2016: Zlatý Hugo v soutěži nových režisérů. Evropské filmové ceny: Cena FIPRESCI pro Evropský objev roku (Juho Kuosmanen). Ceny Yussi: nejlepší film (Jussi Rantamäki), nejlepší režie (Juho Kuosmanen), nejlepší herec (Jarkko Lahti), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Oona Airolaová), nejlepší kamera (Jani-Petteri Passi), nejlepší střih (Jussi Rautaniemi), nejlepší kostýmy (Salla Yli-Luopaová), nejlepší masky (Salla Yli-Luopaová); (nominace) nejlepší herec ve vedlejší roli (Eero Milonoff), nejlepší scénář (Juho Kuosmanen, Mikko Myllylahti).

Životopisný snímek Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho je celovečerním debutem absolventa filmové školy ELO na Aaltově univerzitě v Helsinkách Juhy Kuosmanena (nar. 1979), který má na svém kontě čtyři krátké snímky a středometrážní snímek Taulukauppiaat (2010, Prodejci obrazů). V černobílém filmu tvůrce s jistou mírou autorské licence zachycuje životní etapu uznávaného finského boxera Olliho Mäkiho (nar. 1936), amatérského mistra Evropy v lehké váze z roku 1959, když se po přestupu do profesionálního ringu připravoval v roce 1962 na boj o titul mistra světa v pérové váze s Američanem Daveym Moorem. – Populární boxer Olli Mäki vezme do Helsinek, kde ho čeká tvrdý trénink a hubnutí, přítelkyni Raiju. Jeho manažera a trenéra Elise příjezd mladé ženy zaskočí, nicméně pár ubytuje ve svém bytě v dětském pokoji, i když jeho manželka Laila, matka tří malých dětí, pro to nemá moc pochopení. Na zhubnutí pod šedesát kilo má sportovec dva týdny. Elis mu neúnavně organizuje program, zaměřený na získání sponzorů. Boxer má stále v patách dvojici dokumentaristů. Musí se nechat vyfotit po boku manekýnky v obleku sponzorské firmy. S ostatními boxery trénuje a absolvuje bez Raiji společenskou večeři. Na letišti uvítá svého soupeře. Podle Elise nesmí Olli myslet na lásku, jenže to právě boxer nezvládá. Raija, která pochopí, že není vítaná, nečekaně odjede do Kokkuly. Olli se jen s obtížemi soustředí na trénink. Když se jí několikrát nedovolá, rozjede se k Elisově nelibosti za ní a požádá ji o ruku. Po návratu usilovně trénuje a shazuje nadbytečná kila. Má motivaci: Raija se za něho provdá, když se stane mistrem světa. V den zápasu si pár koupí prstýnky. – 17. srpna 1962 v Helsinkách na stadionu před 24 000 diváky Olli Mäki po dvou kolech zápas prohraje. Večer na procházce s Raijou, které nevadí, že milenec nezvítězil, minou na procházce postarší pár (jsou to skuteční Olli a Raija Mäkiovi). Mladá žena přemýšlí, jací budou oni, až zestárnou… – Úsporný černobílý snímek, inspirovaný autentickými událostmi, má sympatickou ústřední dvojici, dobře postiženou atmosféru raných šedesátých let (včetně využití dobových archivů) a vypovídá i o finském naturelu. Pro Olliho Mäkiho byl podle jeho vlastních slov právě den jeho prohry nejšťastnějším dnem jeho života. Snímek byl uveden v sekci Jiný pohled na MFF v Karlových Varech 2016. Juho Kuosmanen se 15. března 2017 zúčastnil veřejné předpremiéry v pražském kině Pilotů a o den později se k němu na premiéře v pražském Světozoru připojil představitel titulní role Jarkko Lahti. -kat-