Navždy

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 82 min.

Původní název: Za vedno. Země původu: Slovinsko. Výrobce: Vertigo, Emotion Film, FS Viba Film (spolupráce), E-Film (spolupráce), Filmski sklad Republike Slovenije (podpora). Rok copyrightu: 2008. Premiéra: 20.10.2017. Mluveno: slovinsky (titulky). – „Slíbila jsi před Bohem, že budeš moje. Navždy!“

Distribuce: Balkanfilm. Lokace: Slovinsko: Lublaň.

AUTOŘI: Režie: Damjan Kozole. Scénář: Damjan Kozole. Kamera: Aleš Belak. Architekt: Zora Stančič /ž/. Návrhy kostýmů: neuvedeno. Masky: Mojca Gorogranc /ž/. Střih: Jurij Moškon. Zvuk: Samo Kozlevčar, Boštjan Kačičnik (design zvuku). Producent: Danijel Hočevar. Hudba: Igor Leonardi. Použitá hudba: Patetico, Laibach.

Hrají: Marjuta Slamič /ž/ (Tanja), Dejan Spasić (Mare), Peter Muševski (soused), Mojca Partljič /ž/ (sousedova žena), Aljoša Kovačič (policista), Matija Kozamernik (policista), Primož Petkovšek (taxikář), Blaž Valič (milenec).

České titulky: Tomáš Vařejka, Kristýna Dufková (úprava).

Ceny: Slovinský filmový festival: cena Vesna za ženský herecký výkon (Marjuta Slamičová), cena Vesna za střih (Jurij Moškon).

V minimalistickém autorském psychologickém dramatu Navždy přináší slovinský scenárista a režisér Damjan Kozole psychologickou studii rozpadu jednoho manželského vztahu. Děj se odehrává téměř v jednotě času a místa, během pozdní noci v bytě v Lublani. – Asi pětatřicetiletá Tanja se vrací domů ze schůzky s přítelkyněmi v půl čtvrté ráno. Chorobně žárlivý manžel Mare se na ni zlobí a napadne ji. Není to poprvé, co použije násilí. Když chce žena odejít s kufrem, nepustí ji z bytu. Tanja se zavře v koupelně, ale muž, střídající výčitky, hrozby a omluvy ji přemluví, aby otevřela. Pak ji znásilní. Sousedé přivolají policejní hlídku, ale Mare i Tanja tvrdí, že se jen pohádali a že už bude klid. Dále však rozebírají svůj vztah. Žena muži řekne, že ví o jeho nevěře. On se jí omlouvá, tvrdí, že miluje jen ji a že můžou začít znovu. Ona mu vyčítá jeho chování: za pět let manželství ji zbil aspoň desekrát. Když Mare usne, žena odejde s kufrem. Taxi ji zaveze k milenci… – Snímek má stejné datum premiéry jako další komorní psychologické drama jedné noci Damjana Kozoleho Noční život (2016, Nočno življenje). Distributor doporučuje promítat oba tituly v rámci jednoho představení. -tbk-