Na shledanou tam nahoře

barevný, psychologický, historický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1 (Dolby Atmos), dlouhý – 117 min.

Původní název: Au revoir là-haute. Země původu: Francie. Výrobce: Stadenn Prod, Manchester Films, Gaumont, France 2 Cinéma, Canal+ (účast), Ciné+ (účast), France Télévisions (účast), Entourage Pictures (účast), La Région Île-de-France (podpora), CNC (podpora), Procirep (podpora), Angoa (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 7.12.2017. Mluveno: francouzsky, čínsky (titulky). – Ani pod tou nejdokonalejší maskou se člověk neschová.

Distribuce: CinemArt (do 17.3.2027). Lokace: Francie: Val-d-Oise – Theuville.

AUTOŘI: Režie: Albert Dupontel. Předloha: Pierre Lemaitre (kniha Au revoir là-haute, 2013, česky Na shledanou tam nahoře, nakl. Odeon, Praha 2014). Scénář: Albert Dupontel, Pierre Lemaitre (spolupráce na scénáři). Kamera: Vincent Mathias. Architekt: Pierre Queffelean. Výtvarník: Cécile Kretschmar /ž/ (Edouardovy masky). Návrhy kostýmů: Mimi Lempicka /ž/. Masky: Françoise Quilichini /ž/, Frédérique Arguello /ž/ (účesy). Střih: Christophe Pinel. Zvuk: Jean Minondo, Gurwal Coïc-Gallas, Cyril Holtz. Producent: Catherine Bozorgan /ž/. Vizuální efekty: Cédric Fayolle (supervize), Mikros Images. Zvláštní efekty: Guy Monbillard (supervize). Hudba: Christophe Julien. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Frédéric Junqua (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: Serge Beuchat.

Hrají: Nahuel Perez Biscayart (Edouard Péricourt), Albert Dupontel (Albert Maillard), Laurent Lafitte (Pradelle), Niels Arestrup (Marcel Péricourt), Emilie Dequenne /ž/ (Madeleine Péricourtová), Mélanie Thierry /ž/ (Pauline), Héloïse Balster /ž/ (Louise), Philippe Uchan (Labourdin), André Marcon (četnický velitel v Maroku), Michel Vuillermoz (Merlin), Kyan Khojandi (Dupré), Gilles Gaston-Dreyfus (starosta).

České titulky: Natálie Nádassy (Filmprint Digital).

Francouzský herec, scenárista a režisér Albert Dupontel (nar. 1964) natočil snímek Na shledanou tam nahoře podle stejnojmenného románu Pierra Lemaitrea, oceněného v roce 2013 prestižní Goncourtovou cenou. V dramatickém vyprávění z doby krátce po první světové válce se mísí různé žánry (od válečného přes historické a psychologické drama až po tragikomedii či burlesku). – V roce 1920 je v Maroku zadržen Albert Maillard. Ten vypráví četnickému veliteli příběh, který začal na frontě na sklonku války. Albert zjistil, že velitel čety, poručík Pradelle, záměrně vyvolal zbytečný boj s nepřítelem, když ze zálohy zastřelil své dva muže. Při bitvě zachrání Alberta jeho přítel, výtvarník Edouard Péricourt; je však zraněn a přijde o spodní část obličeje. Ve špitálu raněný přiměje kamaráda, aby mu zařídil novou identitu, protože se nechce vracet k nenáviděnému bohatému otci. Po válce oba muži žijí v bídě na předměstí Paříže. Albert opatřuje Edouardovi morfin, na kterém je přítel závislý. Ten po čase začne vyrábět masky na svůj obličej a vrátí se k malování. Vymyslí podvod s nabídkou válečných pomníků, po nichž je velká poptávka. Dvojici pomáhá asi dvanáctiletá osiřelá Louise. – Pradelle si vezme Edouardovu sestru Madeleine a zbohatne na bezostyšném kšeftování s pohřbíváním padlých. Jeho tchán zaměstná Alberta jako účetního a ten začne chodit se služkou Pericourtových Pauline. Když na Pradella praskne jeho kšeftování, o což se postaral Edouard, přiměje ho tchán, aby našel autora návrhu pomníku, na němž si všiml synovy značky. Pradelle trojici, která na svých podvodech zbohatla a chystá se uprchnout, vypátrá. Starý Péricourt se tak setká se synem a usmíří se s ním, jenže Edouard před ním vzápětí skočí z terasy a zemře. – V Maroku propustí velitel Alberta. Jeho syn byl totiž vojákem, jehož Pradelle zákeřně zastřelil. Maillard odjíždí se země s Pauline a Louise… -tbk-