Mimi šéf

barevný, komedie, rodinný, adaptace, animovaný, přístupný, 1:2,35, 2–D, 3-D, zvuk – 5.1, 7.1 (Dolby Atmos, Datasat Digital, Auro 11.1), dlouhý – 97 min.

Původní název: The Boss Baby. Země původu: USA. Výrobce: DreamWorks Animation. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 20.4.2017. Mluveno: česky (dabováno). – Rozený vůdce.

AUTOŘI: Režie: Tom McGrath. Předloha: Marla Frazee /ž/ (kniha The Boss Baby, 2010, Mimi šéf). Scénář: Michael McCullers. Výtvarník: David James. Střih: James Ryan. Zvuk: Paul N.J. Ottosson (+ design). Producent: Ramsey Naito /ž/. Animace: Benjamin Willis (supervize animace), Jason Schleifer (vedení animace postav). Vizuální efekty: Ken Bielenberg (supervize). Hudba: Hans Zimmer, Steve Mazzaro, Conrad Pope (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hlasy: Alec Baldwin (Boss Baby), Miles Bakshi (Tim), Tobey Maguire (dospělý Tim/vypravěč), Jimmy Kimmel (otec), Lisa Kudrow /ž/ (matka), Steve Buscemi (Francis Francis), Conrad Vernon (Eugene), ViviAnn Yee /ž/ (Stacy), Eric Bell Jr. (trojčata), David Soren (Jimbo), James McGrath (Wizzie/Elvis), Tom McGrath (kuchař v TV).

Dabing: Zdeněk Maryška (Boss Baby), Matěj Převrátil (Tim), Jan Maxián (dospělý Tim/vypravěč), Petr Lněnička (otec), René Slováčková (matka), Libor Terš (Francis Francis), Svatopluk Schuller (Eugene), Michala Skalníková (Stacy), Matěj Havelka (trojčata), Michal Holán (Jimbo), Ondřej Gregor Brzobohatý (Elvis), Bohuslav Kalva (Wizzie).

Překlad české verze: Helena Šváchová. Dialogy české verze: Jana Dotlačilová. Režie české verze: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

Animovaný rodinný dobrodružný snímek režiséra Toma McGratha vznikl podle útlé dětské knížky americké spisovatelky a ilustrátorky Marly Frazeeové. – Dospělý Tim vypráví. Jeho rodiče tvrdě pracovali jako manažeři společnosti Štěně, ale na něj si vždy našli čas. K jeho nelibosti však do rodiny přibyde nový sourozenec. Sedmiletému Timovi je malý tyran (jehož jméno se divák nedozví) podezřelý; přijel taxíkem, nosí oblek (což rodiče nevidí), má aktovku, umí telefonovat a mluví hlubokým hlasem. Tim přijde na to, že bráška je ze společnosti BabyCorp, která vyrábí děti. Má zjistit, proč jsou v kurzu čtyřnozí mazlíčci společnosti Štěně, zatímco poptávka po miminkách klesá. Uspěje-li, získá svou kancelář a zlatý nočník. Neuspěje-li do dvou dnů, dojde mu speciální sunar, stane se obyčejným miminem a zůstane u nich. „Přírůstek“ vezme Tima na virtuální prohlídku BabyCorpu. – Timovi rodiče dorazí se synky, kteří začali urputně předstírat vzájemnou náklonnost, na firemní „pracovní den s dětmi“. Kluci zjistí, že majitel Štěněte Francis Francis je bývalým šéfem BabyCorpu. Jenže kvůli alergii na laktózu stárnul, a tak byl poslán do rodiny. Jako pomstu hodlá na trh uvést Věčné štěně. To zůstane na rozdíl od dětí malé a roztomilé a o miminka tím pádem nebude zájem. Timovi rodiče s ním odletí do Vegas na sjezd chovatelů. Kluky dostane na starost Francisův bratr Eugene. Svěřenci utečou a s ním v patách doletí do Vegas, kde překazí prezentaci. Spojenectví je sblíží. Z Francise se díky dudlíku z BabyCorpu stane mimino a Eugene slíbí, že ho lépe vychovají. – Timův „sourozenec“ odjede taxíkem, stopy jeho přítomnosti z domácnosti i z myslí Timových rodičů jsou vymazány. Jenže ani zlatý nočník neumenší jeho stesk. Vrátí se tedy jako pravé miminko a Tim ho tentokrát nadšeně přivítá… – Dospělý Tim příběh vyprávěl dcerce, která bude mít sestřičku… – Snímek má připravit malé děti na sourozenectví, i když „velkovýroba miminek“ jim dost dobře může zamotat hlavu. Tvůrci využívají počítačovou 3D animaci i klasické způsoby animace, když Tim přetváří realitu (domácí vězení změní pokoj v ponurou celu, z rodinných výletů jsou pohádková dobrodružství, leporelo ožije…). Dospělácké mimino sourozenci sekunduje vtipnými i cynickými hláškami. -kat-

TOM McGRATH (vl. jm. Thomas McGrath, nar. 2.8.1964, Lynnwood, stát Washington) nedokončil studia průmyslového designu na Washingtonské univerzitě v Seattlu a absolvoval program animace postav na Kalifornském uměleckém institutu ve Valencii (CalArts). Začal pracovat v televizi, kde se podílel na animační přípravě, byl výtvarníkem pozadí a později i režisérem animovaného seriálu The Ren & Stimpy Show (1993-95, Ren a Stimpy – TV). Spolupracoval i na dalších seriálech a také na několika filmech jako animátor (Senzační svět, Space Jam) a tvůrce storyboardů (Grinch, Jako kočky a psi). Prosadil se jako jeden z autorů a spolurežisér úspěšného snímku Madagaskar, s jehož postavami zatím vznikly dvě přímá a jedno odvozené pokračování, čtyři videohry, tři krátké speciály a TV seriály The Penguins of Madagascar (2008-15, Tučňáci z Madagaskaru; spol. nám., hlas – TV) a bez jeho účasti All Hail King Julien (2014-16, Ať žije král Julien). V „madagaskarské“ sérii a jejích odvozeninách namluvil postavu tučňáka Skippera a jako hlasový umělec se uplatnil i v jiných animovaných snímcích studia DreamWorks. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) dobrodružná rodinná komedie o čtveřici zvířat, jež se ze zoologické zahrady dostanou do volné přírody, Madagaskar (2005, Madagascar; spol. r. Eric Darnell; + spol. sc., hlas) a její pokračování Madagaskar 2 (2008, Madagascar: Escape 2 Africa; spol. r. Eric Darnell; + spol. sc., hlas), komedie o zneuznaném zloduchovi Megamysl (2010, Megamind; + hlas), třetí film z populární série Madagaskar 3 (2012, Madagascar 3: Europe’s Most Wanted; spol. režie Eric Darnell, Conrad Vernon; + hlas), veselohra podle knížky Marly Frazeeové Mimi šéf (2017, The Baby Boss; + hlas); (hlas, není-li uvedeno jinak) Spláchnutej (2006, Flushed Away; r. David Bowers, Sam Fell), Shrek Třetí (2007, Shrek the Third; r. Chris Miller), Monstra vs. Vetřelci (2009, Monsters vs Aliens; r. Rob Letterman, Conrad Vernon), Kocour v botách (2011, Puss in Boots; r. Chris Miller), Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014, Mr. Peabody & Sherman; r. Rob Minkoff), Tučňáci z Madagaskaru (2014, Penguins of Madagascar; r. Eric Darnell, Simon J. Smith; + spol. prod.).            -mim-