Lion

barevný, psychologický, životopisný, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 119 min.

Původní název: Lion. Země původu: Austrálie, USA, Velká Británie. Výrobce: See-Saw Film, Aquarius Films (spolupráce), Sunstar Entertainment (spolupráce), The Weinstein Company (zadavatel), Screen Australia (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 23.2.2017. Mluveno: anglicky, bengálsky, hindsky (titulky). – Dlouhá cesta domů. 6 nominací na Oscara včetně nominace za nejlepší film.

Distribuce: Forum Film Czech. Lokace: Austrálie: Tasmánie; Victoria – Melbourne. Indie: Západní Bengálsko – Kalkata; Madhjapradéš – Ganesh Talai (Khandwa).

AUTOŘI: Režie: Garth Davis. Předloha: Saroo Brierley (kniha A Long Way Home, 2013, Dlouhá cesta domů). Scénář: Luke Davies. Kamera: Greig Fraser. Architekt: Chris Kennedy. Návrhy kostýmů: Cappi Irelandová. Masky: Luize Joyce Margaretová (+ účesy). Střih: Alexandre de Franceschi. Zvuk: Nakul Kamte, Robert Mackenzie (design zvuku). Výkonná produkce: Bob Weinstein, Harvey Weinstein, David C. Glasser, Andrew Fraser, Shahen Mekertichian, Daniel Levin. Producent: Emile Sherman, Iain Canning, Angie Fiedlerová. Vizuální efekty: Sid Jayakar (supervize), Iloura. Hudba: Dustin OHalloran, Hauschka [Volker Bertelmann]. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Jemma Burnsová (hudební supervize).

Hrají: Dev Patel (Saroo Brierley), Rooney Maraová (Lucy), David Wenham (John Brierley), Nicole Kidmanová (Sue Brierleyová), Sunny Pawar (malý Saroo), Abhishek Bharate (Guddu), Nawazuddin Siddiqui (Rawa), Priyanka Boseová (Kamla), Tannishtha Chatterjeeová (Noor), Deepti Navalová (paní Soodová), Divian Ladwa (Mantoš Brierley), Sachin Joab (Bharat), Pallavi Shardaová (Prama), Arka Das (Sami); (neuvedeni) Saroo Brierley, John Brierley, Sue Brierleyová.

České titulky: jméno.

Ceny: Camerimage, Bydhošť 2016: Zlatá žába. Cena BAFTA: nejlepší herec ve vedlejší roli (Dev Patel), nejlepší scénář-adaptace (Luke Davies); (nominace) nejlepší herečka ve vedlejší roli (Nicole Kidmanová), nejlepší kamera (Greig Fraser), nejlepší původní hudba (Dustin OHalloran Hauschka). – Oscar: (nominace) nejlepší film (Emile Sherman, Iain Canning, Angie Fiedlerová), nejlepší herec ve vedlejší roli (Dev Patel), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Nicole Kidmanová), nejlepší scénář-adaptace (Luke Davies), nejlepší kamera (Greig Fraser), nejlepší původní hudba (Dustin OHalloran, Hauschka). Zlatý glóbus: (nominace) nejlepší film-drama, nejlepší herec ve vedlejší roli (Dev Patel), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Nicole Kidmanová), nejlepší původní hudba (Dustin OHalloran, Hauschka).

Úspěšný tvůrce reklamních spotů Garth Davis, který se podílel s Jane Campionovou na TV seriálu Top of the Lake (2013, Stíny nad jezerem – TV), debutuje oceňovaným celovečerním filmem Lion, natočeným podle skutečného příběhu, který jeho protagonista Saroo Brierley (vl. jm. Sheru Munshi Khan) popsal v knize Dlouhá cesta domů. Snímek nejen svým námětem připomíná velmi úspěšný titul Milionář z chatrče – Slumdog Millionaire (2008, Slumdog Millionaire; r. Danny Boyle); mj. v něm hlavní roli hraje Dev Patel, který se zmíněným filmem proslavil. – Rok 1981. Pětiletý indický chlapec Saroo se při shánění práce na nádraží odloučí od staršího bratra Guddua. Usne v odstaveném vlaku a probudí se až za jízdy. Skončí šestnáct set kilometrů od domova v Kalkatě, kde se svou hindštinou těžko dorozumívá. Přežívá na ulici, ale nakonec se dostane do sirotčince, odkud je o rok později převezen do Tasmánie a předán adoptivním australským rodičům Johnovi a Sue Brierleyovým. Ti o dva roky později adoptují dalšího indického chlapce Mantoš. V roce 2010 se dospělý Saroo setká na škole, kde studuje hotelový management, s dívkou Lucy. Rozhodne se najít svou biologickou matku a dva roky se věnuje pátrání pomocí Google Earthu. Při hledání si vybavuje útržky vzpomínek, díky nimž nakonec objeví své rodné místo Ganesh Talai, což je předměstí města Khandwa ve státu Madhjapradéš. Vyrazí tam na cestu, jež jej z Kalkaty vede opačným směrem, než kterým jel před lety. Díky náhodě se skutečně potká s matkou Kamlou a se sestrou Shekilou a dozví se, že bratr Guddu je mrtvý (přejel ho vlak, když bratra hledal na nádraží). – Saroo Brierley je v současné době podnikatelem a za matkou, o niž se na stáří postaral, dojíždí z Austrálie do Indie. – Název Lion (česky Lev) je odvozen od Brierleyho skutečného jména (jež už v dětství zkomolil na Saroo), tedy Sheru, což znamená Lev.

GARTH DAVIS (nar. 197?, Brisbane, Queensland) pochází z umělecky založené rodiny a vystudoval grafický design na Swinburneově univerzitě v Melbourne. Strávil jeden rok v Itálii jako malíř, ale nakonec se rozhodl pro film. Než přešel k hrané tvorbě, byl oceňovaným režisérem reklamních snímků (Schweppes, U.S. Cellular, Tooheys, Dulux, Coca-Cola, Smirnoff, Toyota, Sony). Podílel se na romantickém TV seriálu Love My Way (2004-07, Láska po mém) a prosadil se jako spolurežisér první řady kriminální minisérie z novozélandského venkova Stíny nad jezerem (mj. nominace na Ceny BAFTA a Emmy). Jeho celovečerní debut Lion získal divácké ceny na řadě festivalů (Chicago, Denver, Fort Lauderdale, Mill Valley, Hawaii aj.) a vzbudil ohlas i mezi jeho kolegy a novináři (Cena DGA pro debutujícího režiséra; šest nominací na Oscara, pět na Cenu BAFTA, čtyři na Zlatý glóbus). Jeho dlouholetým spolupracovníkem je kameraman Greig Fraser. Žije v Melbourne s manželkou a třemi dětmi. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) dok. portrét tří parkovacích inspektorů P.I.N.S. (2000; + spol. kam.), kr. hraný film o mladém páru očekávajícím první dítě Alice (2003), sedmidílná minisérie o pátrání po zmizelé dvanáctileté dívce Top of the Lake (TV-2012, Stíny nad jezerem; spol. r. Jane Campionová – TV) s Elizabeth Mossovou v úloze zarputilé vyšetřovatelky, vyrovnávající se s vlastní minulostí, skutečný příběh adoptivního chlapce, který se po pětadvaceti letech vrací do Indie, aby našel svou biologickou rodinu, Lion (2016, Lion) s Devem Patelem a Nicole Kidmanovou, biblické drama Mary Magdalene (2017, Máří Magdalena) s Rooney Maraovou a Joaquinem Phoenixem jako Ježíšem. -mim-