Lady Macbeth

barevný, kriminální, historický, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 89 min.

Původní název: Lady Macbeth. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Sixty Six Pictures & iFeatures, Great Point Media (podpora), Creative England (podpora), BFI’s Film Fund (podpora), BBC Films (podpora), Creative England (zadavatel) BBC Films (zadavatel), BFI (zadavatel), Oldgarth Media (zadavatel – spolupráce). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 11.5.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Natočeno podle novely Nikolaje A. Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu.

Distribuce: CinemArt (do 30.11.2017). Lokace: Velká Británie: Anglie – Lambton Castle, Durham, Northumberland.

AUTOŘI: Režie: William Oldroyd. Předloha: Nikolaj Semjonovič Leskov (román Ledi Makbet Mcenskogo ujezda, 1865, česky naposledy Lady Macbeth Mcenského újezdu, nakl. Československý spisovatel, Praha 1962). Scénář: Alice Birch /ž/. Kamera: Ari Wegner. Druhá kamera: David Pimm. Architekt: Jacqueline Abrahams /ž/. Návrhy kostýmů: Holly Waddington /ž/. Masky: Sian Wilson /ž/ (+ účesy). Střih: Nick Emerson. Zvuk: Steve Peckover, Dan Jones (design zvuku), Ben Baird (design zvuku). Výkonná produkce: Christopher Moll, Steve Jenkins, Lizzie Francke /ž/, Jim Reeve, Christopher Granier-Deferre. Producent: Fodhla Cronin OReilly /ž/. Vizuální efekty: Elin Plantin /ž/ (koordinátor), Filmgate. Hudba: Dan Jones. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Keith Wallis (souboje).

Hrají: Florence Pugh /ž/ (Kateřina), Cosmo Jarvis (Sebastian), Paul Hilton (Alexandr), Naomi Ackie /ž/ (Anna), Christopher Fairbank (Boris), Anton Palmer (Teddy), Golda Rosheuvel /ž/ (Agnes), Cliff Burnett (páter Petr), Rebecca Manley /ž/ (Mary), Bill Fellows (dr. Burdon).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v San Sebastiánu 2016: Cena FIPRESCI. MFF v Soluni 2016: Cena FIPRESCI. Evropské filmové ceny 2017: Evropský objev roku – Cena FIPRESCI. Britské ceny nezávislého filmu 2017: nejlepší herečka (Florence Pugh), nejlepší začínající herečka (Naomi Ackieová), nejlepší scénář (Alice Birchová), nejlepší kamera (Ari Wegner), nejlepší kostýmy (Holly Waddingtonová).

Filmový debut anglického divadelního režiséra Williama Oldroyda Lady Macbeth je adaptací novely ruského spisovatele Nikolaje Leskova, kterou mj. zfilmoval v jugoslávské produkci Andrzej Wajda jako Lady Macbeth z Mcenského újezdu (1961, Sibirska ledi Magbet) a kterou adaptoval jako stejnojmennou operu Dmitrij Šostakovič. Scenáristka a dramatička Alice Birchová přenesla příběh z Ruska do severoanglických vřesovišť, pozměnila motivaci hlavní hrdinky a zcela změnila závěr (v knize končí protagonistka s milencem po odsouzení v sibiřském vyhnanství). Většina filmu, který byl s malým rozpočtem natočen během 24 dnů, vznikla v panském sídle u Durhamu. – Severní Anglie, 1865. Sedmnáctiletá Kateřina žije po svatbě s mnohem starším obchodníkem Alexandrem a jeho otcem Borisem v odlehlém panském sídle. Panovačný manžel si jí nevšímá a nespí s ní. Když muži odcestují kvůli práci, znuděná žena si začne vášnivý románek s čeledínem Sebastianem. Mlčenlivou svědkyní proměny původní oběti v panovačnou a vášnivou mladou ženu je její černošská služka Anna. Boris po návratu podezírá Kateřinu z nevěry, ale dřív, než to dokáže, snacha jej otráví jídlem. Když se nečekaně vrátí Alexandr, který ví o manželčině nevěře, a napadne čeledína, Kateřina jej ubije. Milenec zahrabe mrtvolu v lese a žena tam zastřelí mužova koně. Na usedlost dorazí postarší Agnes; její asi šestiletý vnuk Teddy je Alexandrovým nemanželským dítětem a v budoucnu se má stát pánem domu. Kateřina chlapce se Sebastianovou pomocí zadusí polštářem. Milenec neunese tíhu viny a přizná se. Jenže Kateřina ze všech vražd obviní právě jej a služebnou Annu, kteří jsou odvezeni v okovech. Těhotná žena zůstane v domě sama. – Vizuálně ponuré, naturalistické dobové drama o zhoubné vášni a ženské emancipaci, jež se vymknou kontrole, se opírá o přesné herecké výkony a o dramatické napětí, jež díky krátké stopáži, sugestivní syrové atmosféře a soustředěnému vyprávění nikdy nepoleví. -mrš-

WILLIAM OLDROYD (nar. 1979) vyrůstal v Guildfordu v anglickém hrabství Surrey. Po maturitě strávil jako stipendista jeden rok na umělecké škole v nedalekém Farnhamu, kde se naučil pracovat s videem. Vystudoval teologii na Durnhamské univerzitě (2002), ale začal se zajímat o divadlo. Absolvoval magisterský program divadelní režie a dramaturgie na londýnské Královské akademii dramatického umění (RADA). Začínal na jevišti jako asistent a rychle se vypracoval na režiséra. Na domovské scéně londýnského Young Vicu inscenoval většinou moderní klasiku, např. Ibsenovy Přízraky, ale působil i na dalších jevištích v Británii a v zahraničí, kde režíroval činohru (Scény z popraviště, Dva vznešení příbuzní, Bezvýznamná žena, Komedie marnivosti, Kean, Čekání na Godota) a také opery (Don Pasquale, Služka paní, Theseus, Do pekla a zpátky). Praktické filmové zkušenosti získal jako režisér krátkých snímků, z nichž je nejznámější Svatebčan, uvedený v soutěži na FF Sundance. V celovečerní tvorbě debutoval vyzrálou adaptací novely Nikolaje Leskova Lady Macbeth (mj. Cena FIPRESCI na MFF v San Sebastiánu a na FF v Soluni), jejíž děj přenesl z carského Ruska na anglický venkov. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy Christ’s Dog (2011, Kristův pes; + spol. prod.), Best (2012, Svatebčan) a In Mid Wickedness (2013, Uprostřed špatnosti), drama mladé ženy, snažící se za každou cenu uniknout z vynuceného manželství, Lady Macbeth (2016, Lady Macbeth) s Florence Pughovou. -mim-