Krotká

barevný, psychologický, podobenství, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, délka – 143 min.

Původní název: Krotkaja, A Gentle Creature (anglický název). Země původu: Francie, SRN, Nizozemsko, Litva. Výrobce: Slot Machine, Arte France Cinéma (koprodukce), GP Cinema Company (koprodukce), Looksfilm (koprodukce), Studio Uljana Kim (koprodukce), Wild at Art (koprodukce), Graniet Film (koprodukce), Solar Media Entertainment (koprodukce), Wild Bunch (spolupráce), Haut et Court (spolupráce), Potemkine Film (spolupráce), Atoms & Void (spolupráce), Film Angels Studio (spolupráce), Eurimages (podpora), Aide Aux Cinémas du Monde (podpora), Aide à la Coproduction Franco-allemande (podpora), CNC (podpora), Institut Française (podpora), Mitteldeutsche Medienförderung (podpora), Filmförderungsanstalt (podpora), Netherlands Film Fund (podpora), Netherlands Film Production Incentive (podpora), National Film Center of Latvia (podpora), Riga Film Fund (podpora), Lithuanian Film Centre (podpora), Lithuanian National Radio and Television (podpora), Programme Europe Créative Media. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 12.10.2017. Mluveno: rusky (titulky).

Distribuce: Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Lotyšsko: Daugavpils.

AUTOŘI: Režie: Sergej Loznica. Scénář: Sergej Loznica. Kamera: Oleg Mutu. Architekt: Kirill Šuvalov. Návrhy kostýmů: Dorota Roqueplo /ž/. Masky: Tamara Frid /ž/. Střih: Danielius Kokanauskis. Zvuk: Vladimir Golovnickij. Výkonná produkce: Carine Leblanc /ž/. Producent: Marianne Slot /ž/. Koproducent: Valentina Michaljeva /ž/, Galina Semenceva /ž/, Lev Karachan, Gunnar Dedio, Uljana Kim /ž/, Peter Warnier, Marc Van Warmerdam, Serge Lavrenyuk, Sergej Loznica, Maria Čustova /ž/. Vizuální efekty: Dennis Kleyn (supervize), Albert Van Vuure (supervize), Planet X FX. Hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Arťom Grigorjev.

Hrají: Vasilina Makovceva /ž/ (Krotká), Lia Achedžakova /ž/ (aktivistka lidských práv), Boris Kamorzin (muž s rukou v sádře), Marina Kleščeva /ž/ (soucitná), Valeriu Andriuta (modrá tvář), Sergej Kolesov (bezzubý), Irina Jegorova /ž/ (Petrovna), Vadim Dubovskij (baryton), Raisa Belaja /ž/ (Raisa), Alexandr Zamurajev (policejní poručík), Sergej Košonin (Petr Nikolajev), Sergej Russkin (generál).

České titulky: Jan Machonin (Filmprint Digital).

Uznávaný ukrajinský dokumentarista Sergej Loznica (nar. 1964), žijící od roku 2001 v Německu, přináší ve svém třetím hraném snímku Krotká sugestivní podobenství o stavu společnosti v současném Rusku. Inspirován literární klasikou (Dostojevskij, Gogol, Kafka) ukazuje devastaci mezilidských vztahů, způsobenou komunistickým režimem, i bezvýchodnost národních traumat Ruska, jež jsou přiživována dnešní vládou Vladimira Putina. – Obyčejné venkovance se vrátí balík, který poslala do vězení manželovi, odsouzenému za vraždu, již podle ní nespáchal. Žena se vydá na dlouhou cestu do věznice. I zde však odmítnou balík převzít a ona se marně snaží zjistit proč. Začnou se o ni zajímat místní mafiáni, pevně spjatí s vězeňskou správou i s policií. Zastání žena nenajde ani u neziskové organizace pro lidská práva. Ve snové vizi ji z nádraží odvede Zinka, která se přetvařuje jako její dobrodějka, a ona se ocitá na bizarním banketu, kde se objevují postavy, s nimiž se v průběhu svého marného putování setkala. Velitel věznice, který slavnost pořádá, jí v oslavovaném „Dnu sjednocení vězení a lidu“ povolí setkání s manželem. Když však nastoupí do policejního antonu, stane se obětí brutálního znásilnění skupinou mužů. Probere se z děsivého snu v čekárně na nádraží, odkud ji odvádí Zinka… -tbk-