Kluci

barevný, fantastický, psychologický, adaptace, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, BRD-K, Dolby Digital, dlouhý – 106 min.

Původní název: Pojkarna. Země původu: Švédsko, Finsko. Výrobce: Götafilm, Film i Väst (koprodukce), Periferia Productions (koprodukce), Sveriges Television (koprodukce), Oy Yleisradio (koprodukce), Stiftelsen Svenska Filminstitutet (podpora), Finlands Filmstiftelse (podpora), Nordisk Film- & TV Fond (podpora). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 12.1.2017. Mluveno: švédsky (titulky). – V kůži těch druhých.

Distribuce: Film Europe.

AUTOŘI: Režie: Alexandra-Therese Keiningová. Předloha: Jessica Schiefauerová (kniha Pojkarna, 2011, česky Kluci). Scénář: Alexandra-Therese Keiningová. Kamera: Ragna Jormingová. Architekt: Kaisa Mäkinenová. Návrhy kostýmů: Sara Pertmannová. Masky: Jessica Simonssonová (návrhy masek a účesů). Střih: Malin Lindströmová. Zvuk: Pertti Venetjoki, Pietari Koskinen (design zvuku). Výkonná produkce: Christer Nilson. Producent: Helena Wirenhedová, Olle Wirenhed. Koproducent: Jessica Asková, Markku Flink, Hanne Palmquistová. Vizuální efekty: Daniel Nielsen, Filmgate. Zvláštní efekty: David Peter (koordinátor). Hudba: Sophia Erssonová. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Martin Zetterlund.

Hrají: Tuva Jagellová (Kim), Emrik Öhlander (Kim), Louise Nyvallová (Momo), Alexander Gustavsson (Momo), Wilma Holménová (Bella), Vilgot Ostwald Vesterlund (Bella/Mackan), Mandus Berg (Tony), Adam Dahlgren (Höken), Filip Vester (Jesper), Josefin Neldénová (tělocvikářka), Lars Väringer (Sten), Anette Nääsová (Kimina matka), Olle Wirenhed (Bellin otec), Simon Settergren (pokladní), Malin Erikssonová (Tonyho dívka).

České titulky: Zbyněk Černík (Filmprint Digital).

Snímek švédské režisérky a scenáristky Alexandry-Therese Keiningové Kluci vznikl podle stejnojmenného bestselleru pro teenagery Jessicy Schiefauerové. Ve filmu s fantastickými prvky se původní jednoduchá linie o třech dívkách, které se díky tajemné rostlině mohou proměňovat v chlapce, postupně láme v drama sexuální identity s nečekanými konsekvencemi. Zatímco samotná proměna je ztvárněna poměrně věrohodně, kombinace realistického popisu s vizuálním ozvláštněním včetně občasných thrillerových prvků nepůsobí tak, jak by patrně měla. – Čtrnáctileté dívky Kim, Momo a Bella jsou ve škole šikanovány zejména kluky. Proto se zvláště Kim netají tím, že by chtěla být chlapcem. To se jí splní, když Bella vysadí ve skleníku tajemná semínka, z nichž přes noc vyroste zvláštní černá květina. Dívky se napijí šťávy z jejích bobulí a promění se v kluky. První noc si to docela užívají. Kim se v této podobě setká s problémovým mladíkem Tonym. Ten ji přitahuje stále více. Ráno se všechny vrátí do svých těl. Když se promění podruhé, nechá Kim své „kamarády“ být a Tony ji přiměje ke krádeži. Momo, která Kim miluje, i Bella chtějí převtělování nechat (květina ostatně stále více uvadá), ale Kim se znovu napije. Je zamilovaná/zamilovaný do Tonyho. Dokonce se s ním políbí, ale mladík pak nového přítele zavrhne a vrátí se ke své dívce. Nešťastná Kim se svěří rovněž nešťastné Momo, že její pravá identita je mužská a navíc homosexuální (zoufalá kamarádka ji ani jako kluka nepřitahuje). Tony chlapce Kima definitivně odmítne a navíc zmlátí. Momo zapálí skleník. Bella je smutná. Dívka Kim se rozhodne utéct z domova. Nechá vzkaz matce a Momo a omluví se Belle. Pak zapálí Tonyho skrýš, odjede autem, v němž ji přítel učil jezdit a uvažuje o sebevraždě… -tbk-

ALEXANDRA-THERESE KEININGOVÁ (nar. 16.12.1976, Lomma, Skåne, Švédsko) studovala film v Los Angeles a začínala jako nejmladší švédská režisérka snímkem Hot Dog. Mnohem více na sebe ovšem upozornila lesbickým dramatem Líbej mě (uvedeným mj. na Febiofestu). Působila též jako castingová režisérka na TV seriálu Wallander (2009-2010 – TV). Vydala román pro mládež 14 (2014) a komiks Nour och den magiska drycken (Nour a kouzelný lektvar, 2015). – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) příběh milostného vztahu dvaadvacetileté dívky, přicházející z Malmö do Stockholmu za lepším životem, Hot Dog (2002; + spol. prod.), drama lesbického vztahu dvou mladých žen, které se mají stát nevlastními sestrami, Kyss mig (2011, Líbej mě), kr. f. Elegia (2011; + kam., prod.), psychologický příběh s fantastickými prvky o třech dívkách, které se díky kouzelné květině proměňují v chlapce, Kluci (2015, Pojkarna). -tbk-