Jeden německý život

černobílý, historický, dokumentární, přístupný, 1:1,85, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 113 min.

Původní název: Ein deutsches Leben. A German Life (anglický název). Země původu: Rakousko. Výrobce: Blackbox Film & Medienproduktion, ORF (podpora), Das Land Steiermark (podpora), BMBF (podpora), Film Institut (podpora), Wien Kultur (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 30.3.2017. Mluveno: německy (titulky). – Zpověď sekretářky Josepha Goebbelse, jednoho z nejhorších zločinců v dějinách.

Distribuce: David Matous Communications/Beverly Matous Distribution.

AUTOŘI: Režie: Christian Krönes, Olaf S. Müller, Roland Schrotthofer, Florian Weigensamer. Předloha: Brunhilde Pomsel /ž/, Thore D. Hansen (kniha Ein deutsches Leben, 2017, česky Jeden německý život, nak. Ikar, Praha 2017). Scénář: Florian Weigensamer. Kamera: Frank van Vught, Davor Marinkovic, Christian Krönes (dodatečné záběry), Olaf S. Müller (dodatečné záběry). Architekt: Christian Kermer. Střih: Christian Kermer. Zvuk: Micha Müller, Franziska Pallaske /ž/, Jürgen Kloihofer (design zvuku), Felix Sturmberger (design zvuku). Výkonná produkce: Christian Krönes, Roland Schrotthofer, Florian Weignesamer. Producent: Roland Schrotthofer. Návrh titulků: Robert Schrotthofer.

České titulky: neuvedeno.

Účinkují: Brunhilde Pomsel /ž/.

Použité archivní materiály: Steven Spielberg Film and Video Archive, United States Holocaust Memorial Museum, Library of Congress, National Archive and Records Administration, Das Deutsche Rundfunk Archiv.

Černobílý rakouský dokument Jeden německý život čtveřice filmařů Christiana Krönesa, Olafa S. Müllera, Rolanda Schrotthofera a Floriana Weigensamera zaznamenává podrobnou výpověď poslední žijící zaměstnankyně nacistického Ministerstva propagandy Brunhildy Pomselové (1911-2017), pořízené na sklonku jejího života. – Přísně vychovaná žena se nezajímala o politiku a nepodporovala nacismus, přesto kvůli „obyčejné kariéře“ vstoupila do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Náhodou získala funkci písařky a stenografky u říšského ministra lidové osvěty a propagandy Josepha Goebbelse, kterou svědomitě vykonávala. Na konci války byla svědkyní Goebbelsových posledních hodin. Po zadržení sovětskými vojáky byla pět let vězněna v několika zajateckých táborech. Po propuštění pracovala jako sekretářka u vedení německého rozhlasu ARD až do odchodu do důchodu v roce 1971. Do své smrti žila v Bavorsku. – Snímek se soustředí na donedávna „pohřbené“ vzpomínky, jejichž protipól tvoří pečlivě vyhledané originální archivní materiály. Goebbels je s výjimkami netypického šotu z Benátek a audionahrávky uhrančivého projevu ve Sportovním paláci „přítomný“ prostřednictvím citací z deníků. Upřímnou pamětnici tvůrci nesoudí. Jejich snahou bylo prostřednictvím rozporuplných vzpomínek na celé jedno století (a na jeho kritické období) zformulovat varování. Plíživě bující zlo, netečnost či přehlížení projevů krize ve společnosti může i dnes vyústit v nástup totalitních vůdců a nebezpečných ideologií. Zároveň se pro každého diváka vnucuje otázka, jak by se v podobné situaci zachoval on. – Titul byl v České republice uveden ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Post Bellum a distributor věnuje vstupné z premiérového večera a dále dvacet procent tržeb na realizaci projektu Paměť národa. – V roce 2017 vyšla stejnojmenná kniha, v níž politolog Thore D. Hansen komentuje vzpomínky Brunhilde Pomselové (Brunhilde Pomsel, Thore D. Hansen: Ein deutsches Leben; česky Jeden německý život s podtitulem Příběh poslední sekretářky Josepha Goebbelse, Ikar, Praha 2017).