I dva jsou rodina

barevný, tragikomedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 115 min.

Původní název: Demain tout commence. Země původu: Francie, Velká Británie. Výrobce: Mars Film, Vendôme Production, Poisson Rouge Pictures (koprodukce), TF1 Films (koprodukce), Kokoro (koprodukce), Pantelion Films (spolupráce), Manon 6 (spolupráce), Canal Plus (účast), Ciné Plus (účast), TF1 (účast). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 23.2.2017. Mluveno: francouzsky, anglicky (titulky). – Po světovém hitu Nedotknutelní Omar Sy opět září ve skvělé komedii. Být svobodným otcem není vůbec lehké… Omar Sy je ale táta k popukání.

Distribuce: Bohemia Motion Pictures. Lokace: Francie: Paříž, Nice. Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: Hugo Gélin. Předloha: film No se aceptan devoluciones (2013, Bez návodu; r. Eugenio Derbez, sc. Guillermo Rios, Leticia López Margalliová, Eugenio Derbez – V). Scénář: Hugo Gélin, Mathieu Oullion, Jean-André Yerles. Kamera: Nicolas Massart. Architekt: Emmanuelle Duplayová. Návrhy kostýmů: Isabelle Mathieuová. Masky: Valérie Thery-Hamelová, Reynald Desbant (účesy). Střih: Grégoire Sivan, Valentin Feron. Zvuk: Lucien Balibar, Nicolas Bouvet, Guadalupe Cassiusová, Marc Doisne. Výkonná produkce: Laetitia Galitzineová. Producent: Philippe Rousselet, Stéphane Célérier. Koproducent: Christopher Granier-Deferre. Vizuální efekty: Alain Carsoux (režie). Zvláštní efekty: Georges Demétrau (supervize). Hudba: Rob Simonsen. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Raphael Hamburger (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: John Street.

Hrají: Omar Sy (Samuel), Clémence Poésyová (Kristin), Antoine Bertrand (Bernie), Gloria Colstonová (Gloria), Ashley Walters (Lowell), Raphael Von Blumenthal (Tom), Clémentine Célariéová (Samantha), Anna Cottisová (slečna Appletonová), Raquel Cassidyová (de Gloriaová), Howard Crossley (soudce), Anabel Lopezová (servírka), Cécile Casselová (stevardka Lila).

České titulky: Klára Hrotková.

Druhý celovečerní film režiséra Huga Gélina I dva jsou rodina je francouzským remakem úspěšného debutu mexického producenta, scenáristy a režiséra Eugenia Derbeze No se aceptan devoluciones (2013, Bez návodu – V). – Černoch Samuel pracuje v letovisku na Riviéře u padesátnice Samanthy jako „kapitán“ motorového člunu a užívá si s rekreantkami, dokud u něho jednou ráno neodloží mladá Londýňanka Kristin, s níž se kdysi vyspal (a už si ji nepamatuje), tříměsíční dcerku Gloriu. Novopečený otec se s miminkem vydá do Londýna, ale Kristin nenajde. Náhodou se v metru seznámí s producentem Berniem. Ten ho zaměstná jako kaskadéra a nechá dvojici u sebe bydlet. Později se Samuel s dcerkou odstěhují do loftového bytu, zařízeného jako dětský ráj, ale Bernie i nadále zůstane členem rodiny. – Glorii je už osm let, je bilingvní, chodí do soukromé školy, často provází otce na natáčení a dělá mu tlumočnici i sekretářku. Každý den dostává mail od matky, která jako tajná agentka pronásleduje po světě padouchy. Holčička netuší, že jí místo matky píše Sam. Když jsou oba u lékaře na prohlídce, otec se dozví, že léčba nezabrala a že nezbývá moc času… (není jasné, kdo a jak je nemocný). – Do Londýna dorazí Kristin. Žije v New Yorku s partnerem Lowellem a chce se sblížit s dcerkou. Vyjde najevo Samuelova lež o ní a dítě se na otce urazí. Spor rodičů skončí u soudu, který přiřkne dceru Samuelovi. Test však prokáže, že biologickým otcem je někdo jiný. Dcerka má odjet s matkou, i když nechce. Tehdy Bernie ženě prozradí, že Gloria má srdeční vadu. – Samuel na Riviéře vzpomíná na poslední týdny, jež tu dívenka spokojeně prožila s ním, s Kristin a s Berniem… – Snímek se obejde jak bez citového vydírání, tak bez hlubší psychologie postav. Samuel je otcem, jakého by si každé dítě přálo, a ani jednou nevypadne z role hravého a vynalézavého „parťáka“. – Snímek začíná jako romantická komedie, postupně však dostanou prostor vážnější „rodičovská“ témata. Názvem filmu Demain tout commence (Všechno začíná zítra) si režisér přál podtrhnout aktuální důležitost přítomnosti: i přes velká dramata je třeba žít dál a předávat lásku svým blízkým. -kat-

HUGO GÉLIN (nar. 4.5.1980, Paříž) je synem producenta Xaviera Gélina (nar. 1946) a vnukem herců Daniela Gélina (1921-2002) a Danièle Delormeové (1926-2015). Jako dítě se objevil ve snímcích Lune de miel (1985, Líbánky; r. Patrick Jamain) a Tant quil aura des femmes (1987, Dokud budou ženy; r. Didier Kaminka). Natočil dva krátké filmy, uvedené na několika festivalech. Poté natáčel filmy o filmu, reklamy a videoklipy (HollySiz) a působil jako druhý režisér. V roce 2009 založil produkční společnost Zazi Films a v roce 2012 debutoval autorským celovečerním snímkem Jako bratři, nominovaným na Césara za prvotinu. Podílel se na TV minisérii Casting(s). Často spolupracuje s hercem Pierrem Nineyem. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. filmy La vie sans secret de Walter Nions (2001, Život Waltera Nionse bez tajemství; + sc.) s Jeanem Rochefortem a A labri des regards indiscrets (2002, Chráněné před zvědavýma očima; spol. r. Ruben Alves; + spol. sc.), Tu peux garder un secret? (2008, Dokážeš udržet tajemství?; r. Alexandre Arcady; II. režie), Sagan (2008; r. Diane Kurysová; II. režie), příběh tří mužů, které spojí smrt dívky, k níž měli různorodý vztah, Comme des frères (2012, Jako bratři; + spol. sc., spol. prod.), La cage dorée (2013, Zlatá klícka; r. Ruben Alves; spol. sc., spol. prod. – TV), kr. film Les Baumettes (2014; + sc.), smutná komedie o gigolovi, který se nečekaně musí postarat o těžce nemocnou dcerku, o níž dosud neměl tušení, I dva jsou rodina (2016, Demain tout commence; + spol. sc.) s Omarem Syem. -tbk-