Hora mezi námi

barevný, psychologický, dobrodružný, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 112 min.

Původní název: The Mountain Between Us. Země původu: USA. Výrobce: Chernin Entertainment, Fox 2000 (zadavatel). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 5.10.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Co kdyby váš život závisel na cizím člověku?

Distribuce: CinemArt (do 5.4.2019). Lokace: Kanada: Britská Kolumbie – Purcell Mountains, Horsethief Creek, Vancouver. Velká Británie: Londýn.

AUTOŘI: Režie: Hany Abu-Assad. Předloha: Charles Martin (kniha The Mountain Between Us, 2010, česky Hora mezi námi, nakl. Motto, Praha 2017). Scénář: J. Mills Goodloe, Chris Weitz. Kamera: Mandy Walker /ž/. Architekt: Patrice Vermette. Návrhy kostýmů: Renée Ehrlich Kalfus /ž/. Masky: Natalie Cosco /ž/. Střih: Lee Percy. Zvuk: Chris Duesterdiek, Ai-Ling Lee (design zvuku). Výkonná produkce: Becki Trujillo /ž/, Fred Berger. Producent: Peter Chernin, Jenno Topping /ž/, David Ready. Vizuální efekty: Alberto Herrera (koordinátor), Ilse Martinez /ž/ (koordinátor), MPC, Vitality Visual Effects. Zvláštní efekty: Paul Benjamin (koordinátor). Hudba: Ramin Djawadi. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Kate Winslet /ž/ (Alex Martinová), Idris Elba (Ben Bass), Beau Bridges (Walter), Dermot Mulroney (Mark), Linda Sorensen /ž/ (Pamela), psi Raleigh a Austin.

České titulky: Natálie Nádassy (překlad).

Palestinského filmaře Hanyho Abu-Assada známe jako tvůrce uznávaných politických snímků z blízkovýchodního prostředí Ráj hned teď (2005, Paradise Now) a Omar (2013, Omar). Nyní přichází s další hollywoodskou variací na trosečnické téma Hora mezi námi, jež je adaptací stejnojmenného románu Charlese Martina. – Na letišti v Idahu je kvůli blížící se sněhové bouři zrušena řada letů. Fotoreportérka Alex Martinová se ale zítra v New Yorku vdává. A britský neurochirurg Ben Bass zase musí být v Baltimoru kvůli operaci. Alex neznámému spolucestujícímu navrhne, aby si pronajali soukromé letadlo. Jenže starý pilot Walter při letu zkolabuje a stroj se zřítí na horský vrchol v oblasti High Uintas Wilderness v severovýchodním Utahu. Pilot zemře, ale přežije jeho bezejmenný labrador. Ben ošetří bezvědomé ženě zraněnou nohu a ona se po šestatřiceti hodinách probere. Muž věří, že je zachránci brzy najdou, ale Alex ho po několika dnech přiměje, aby se vydali na cestu, ačkoliv téměř nemůže chodit. Sestoupí do pásma lesa. Musejí čelit mrazu i nepřízni počasí. Ben zachrání Alex, když se žena proboří do jezera. Najde rozpadlou chatu. V té se jednoho dne pomilují. Nakonec se dostanou k velké pile, u níž se však Ben chytí do želez. Žena s vypětím všech sil dojde k budovám. Oba skončí v nemocnici. – Po čase. Ben, jehož manželka zemřela na rakovinu, pracuje v nemocnicích v Londýně. Má u sebe psa, který s nimi strávil více než pět týdnů v divočině. Alex se vrátí k Markovi, ale stále více chápe, že on není ten pravý. Dvojice se konečně znovu setká. Muž i žena vědí, že bez sebe nemohou být. – Komorní dobrodužná romance s předvídatelným dějem je postavena na hereckých výkonech obou protagonistů. Natáčela se v drsných podmínkách v pohoří Purcell v Britské Kolumbii. – V souvislosti s českou premiérou byla vydána knižní předloha. -tbk-