Fantastická žena

barevný, psychologický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,39, 2–D, DVD-K, BRD-K, MP4, zvuk – 5.1, dlouhý – 104 min.

Původní název: Una mujer fantástica, A Fantastic Woman (anglický název). Země původu: Chile, USA, SRN, Španělsko. Výrobce: Fabula, Participant Media, Komplizen Film, Muchas Gracias, Setembro Cine. Rok výroby: 2017. Premiéra: 9.11.2017. Mluveno: španělsky (titulky).

Distribuce: Artcam, Be2Can Distribution (Film Europe). Lokace: Chile: Santiago de Chile.

AUTOŘI: Režie: Sebastián Lelio. Scénář: Sebastián Lelio, Gonzalo Maza. Kamera: Benjamín Echazarreta. Architekt: Estefanía Larraín /ž/. Návrhy kostýmů: Muriel Parra /ž/. Střih: Soledad Salfate /ž/. Zvuk: Tina Laschke /ž/ (design zvuku). Výkonná produkce: Jeff Skoll, Jonathan King, Rocío Jadue Z. /ž/, Mariane Hartard /ž/, Ben von Dobeneck. Producent: Juan de Dios Larraín, Pablo Larraín, Sebastián Lelio, Gonzalo Maza. Koproducent: Janine Jackowski /ž/, Jonas Dornbach, Maren Ade /ž/, Fernanda del Nido /ž/. Vizuální efekty: Tomas Roca (supervize). Hudba: Matthew Herbert. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Wernher Schurmann.

Hrají: Daniela Vega /ž/ (Marina Vidal), Francisco Reyes (Orlando Onetto), Luis Gnecco (Gabo), Alina Küppenheim /ž/ (Sonia), Nicolás Saavedra (Bruno), Amparo Noguera /ž/ (vyšetřovatelka Adriana Cortésová), Trinidad González /ž/ (Wanda), Néstor Cantillana (Gaston), Alejandro Goic (lékař), Antonia Segers /ž/ (Alessandra), Sergio Hernández (učitel zpěvu).

České titulky: Alena Obrusníková (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Berlíně 2017: Stříbrný medvěd za scénář (Sebastián Lelio, Gonzalo Maza), Cena Teddy za celovečerní film. MFF v San Sebastiánu 2017: Cena za nejlepší latinskoamerický film. Oscar: (nominace – před udílením) nejlepší cizojazyčný film.

Chilský režisér Sebastián Lelio (nar. 1974) natočil psychologické drama Fantastická žena, jež se odehrává během několika dnů v současném Santiagu de Chile. V příběhu sedmadvacetileté Mariny Vidal, která právě prodělává transgenderovou přeměnu z muže na ženu, popisuje její srdnatý každodenní boj proti předsudkům a zároveň akcentuje její hrdost a sebevědomí tváří v tvář tragédii, kterou právě prožila. – Marina je zpěvačkou a zároveň se živí jako servírka. Prožívá milostný vztah se sedmapadesátiletým majitelem textilky Orlandem. Po večeru na oslavu jejích narozenin a po sexu Orlando zkolabuje. Než ho Marina odveze do nemocnice, spadne ještě ze schodů. V nemocnici záhy zemře. Marina to zavolá jeho bratru Gabovi. Sama se záhy ocitne v podezření, že na mužově smrti měla podíl. Prodělá nedůstojné vyšetření, jež nařídila detektivka Cortésová z oddělení sexuálních deliktů. Zároveň se dostane do sporu s Orlandovou bývalou manželkou Soniou a s jeho synem Brunem, který vystěhuje její věci z bytu, kde s milencem žila. Pomůže jí její sestra Wanda s mužem Gastonem. Orlandova rodina kromě Gaba si nepřeje, aby se žena zúčastnila pohřebních obřadů, ale Marina se nakonec rozloučí s mrtvým mužem v krematoriu těsně před tím, než je spálen. Poté má úspěch v divadle se svým pěveckým vystoupením. – Snímek se opírá o velký herecký výkon chilské transsexuální herečky Daniely Vegaové (nar. 1989). -tbk-