Ederly

černobílý, hořká komedie, groteska, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 87 min.

Původní název: Ederly. Země původu: Polsko. Výrobce: Andersa Street Art and Media, Heliograf (koprodukce), D35 (koprodukce), Film Factory (koprodukce), Toya Studios (koprodukce), Polski Instytut Sztuki Filmowej (podpora), Media Programme EU (podpora). Rok copyrightu: 2015. Premiéra: 25.4.2017. Mluveno: polsky (titulky).

Distribuce: 3Kino. Lokace: Polsko: Opolské vojvodství – Bodzanowice, Lasowice Wielke; Warmińsko-mazurské vojvodství – Pasym.

AUTOŘI: Režie: Piotr Dumała. Scénář: Piotr Dumała. Kamera: Adam Sikora. Architekt: Katarzyna Sobańska /ž/, Marcel Sławiński. Návrhy kostýmů: Dorota Kołodyńska /ž/. Masky: Dorota Seweryńska /ž/. Střih: Beata Walentowska /ž/. Zvuk: Tomasz Wieczorek, Jacek Hamela. Výkonná produkce: Anna Urzykowska /ž/. Producent: Bożena Krakówka /ž/. Koproducent: Andrzej Jędrzejewski (Heliograf), Marcin Kryjom (D35), Marek Rolka (Film Factory), Mariola Wojtysiak /ž/ (Toya Studios). Hudba: Selma Mutal /ž/.

Hrají: Mariusz Bonaszewski (Slow), Helena Norowicz /ž/ (matka Maria Kitusová), Aleksandra Popławska /ž/ (služka), Piotr Skiba (bratr Krzysztof Kitus), Aleksandra Górska /ž/ (farská hospodyně), Wiesław Cichy (farář), Gabriela Muskała /ž/ (snoubenka), Piotr Bajor (varhaník Wojciech), Janusz Chabior (policista), Andrzej Szeremeta (policista), Jerzy Płażewski (profesor).

České titulky: Eva Bojanovská.

Známý polský tvůrce animovaných filmů Piotr Dumała natočil jako svůj druhý hraný snímek komorní kafkovský příběh Ederly, navazující na poetiku jeho celovečerní prvotiny Les (2009, Las). Můžeme v něm vidět spřízněnost s tvorbou Pavla Juráčka, Jana Švankmajera a především Witolda Gombrowicze. V černobílém vyprávění se spolu s hlavním hrdinou ocitáme v podivném světě, v němž platí zvláštní čas a v němž zcela ztrácíme jistotu, kdo je kdo, co je „pravda“ a co je výmysl. Protagonista jako by na sebe bral role, jež mu jiní přisuzují, ale zda je to opravdu tak, zůstává otázkou. – Muž jménem Slow přijíždí do městečka Ederly restaurovat sochy v místním kostele. Jeden chlapec mu poradí, kde se ubytovat. V domě, kam za tmy přijde, jej uvítají jako dávno ztraceného syna. Jsou tu na večeři ještě jeho údajná snoubenka, varhaník Wojciech a matčin přítel, starý profesor. Matka, Maria Kitusová, je nadšená z jeho návratu po dvaceti letech, starší bratr Krzysztof se na něj zlobí. Muž posléze přistoupí na jejich tvrzení. Na faře ho však farář a jeho věčně hudrající hospodyně jako syna Kitusových nepoznají. Kněz ho nechá na faře. – V domě u matky se Slow pomiluje se služkou, která na něj prý celá léta čekala. Později se k němu žena chová odtažitě. Podle matky je otec, který se prý pokusil o sebevraždu, zavřený ve sklepě, kde se o něj tajně stará Krzysztof. – Slow se pohybuje mezi rodinným domem a farou, kde platí odlišné časy: „doma“ je jen pár dní, zatímco na faře prý už šest měsíců. – Kněz přijde se zprávou, že byl ve sklepě Kitusových nalezen zabitý Krzysztof a že z jeho vraždy je podezřelý mladší bratr. Zločin vyšetřují dva podivní policisté. Ti posléze zatknou Slowa za vraždu, která se však odehrála před dvaceti lety: tehdy jako jediný syn Kitusových jménem Krzysztof prý zabil otce a zmizel. Policisté Slowa odvezou… – Ve zvláštním absurdním černobílém filmu s pozoruhodnou atmosférou a s pomalým tempem se v malé roli matčina přítele profesora objevuje známý polský filmový historik a publicista Jerzy Plażewski. – Piotr Dumała a kameraman Adam Sikora se zúčastnili české distribuční premiéry v kině Atlas 25. dubna 2017. -tbk-

PIOTR DUMAŁA (nar. 9.7.1956, Varšava) vystudoval restaurátorství na varšavské Akademii výtvarných umění, kde rovněž studoval v ateliéru animovaného filmu. Prosadil se jako autor animovaných snímků pro dospělé diváky především díky originálním animačním technikám, z nichž nejznámější je založena na rytí a malování na sádrové desky. Ve své tvorbě se zaměřuje na existenciální otázky, na vztahy mezi skutečností a sny a často pracuje se znepokojivou atmosférou. Ne nadarmo se tak vztahuje zejména k Franzi Kafkovi, o němž mj. natočil svérázný animovaný „životopis“ (1991). Přednáší animaci na PWSFTviT v Lodži a publikuje i literární díla; je mj. autorem povídkové sbírky Gra w żiletky (Hra na žiletky, 2000). Několikrát byl hostem různých festivalů v České republice (LFŠ, PAF Olomouc, Festival nad řekou, Písek) a naposledy se v dubnu 2017 zúčastnil české distribuční premiéry filmu Ederly. V roce 2004 byl členem poroty Anifestu Třeboň. Patří k nejuznávanějším autorům animované tvorby současnosti, ačkoliv u nás v distribuci byl uveden pouze jeho snímek Něžná. V hrané kinematografii působil jako architekt; jako scenárista a režisér debutoval kafkovským příběhem Les (2009). Z ocenění připomínáme: Zvláštní cena poroty na MFKF v Krakově 1985 (Něžná), Velká cena Zlatý drak na MFKF v Krakově 1988, Zvláštní cena poroty na MFAF v Annecy 1989 (Stěny), Bronzový drak a Cena FICC Don Quijote na MFKF v Krakově 1992, Velká cena na MFAF v Záhřebu 1992 (Franz Kafka), Zvláštní cena poroty na FPHF v Gdyni 2009 a polská výroční cena Orel za objev roku (Les), Grand Prix za nejlepší krátký animovaný film na MFAF v Ottawě (Hroši), Cena za celoživotní dílo na MFAF ve Valencii 2003. – Filmografie: (krátké animované filmy; režie, sc., výtvarník, animace, není-li uvedeno jinak) Lykantropia (1981, Lykantropie), Czarny Kapturek (1983, Černá Karkulka), Latające włosy (1984, Poletující vlasy), Něžná (1985, Łagodna), Nerwowe życie kosmosu (1986, Neklidný život v kosmu), segment z kolektivního kr. f. Academy Leader Variations (1987, Variace na zaváděcím pásu), Ściany (1987, Stěny), Wolność nogi (1988, Svoboda nohy), Franz Kafka (1991), Zbrodnia i kara (2000, Zločin a trest), Walka, miłość i praca (2009, Válka, láska a práce), Dr Charakter przedstawia (2010, Dr. Charakter představuje), Kołysanka (2012, Ukolébavka), Dr Charakter przedstawia II (2012, Dr. Charakter představuje II), Hipopotamy (2014, Hroši); (hrané celovečerní filmy; režie a scénář, není-li uvedeno jinak) černobílý experimentální f. o vztahu otce a syna Las (2009, Les; + architekt), další černobílý film o muži, který se v titulní fiktivní vsi ocitá ve zvláštní časové pasti, Ederly (2015, Ederly); (architekt) Kamarád veselého čertíka (1986, Przyjaciel wesołego diabła; r. Jerzy Łukaszewicz), Blízká setkání s veselým čertíkem (1988, Bliskie spotkania z wesołym diabłem; r. Jerzy Łukaszewicz). -tbk-