DEPECHE MODE live IN BERLIN

barevný, hudební dokument, přístupný, 1:1,78, 2–D, Dolby 5.1, dlouhý – 130 min.

Původní název: Depeche Mode: Live in Berlin. Země původu: Velká Británie. Výrobce: Sony Music. Rok copyrightu: 2014. Premiéra: 4.5.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Záznam koncertu jednoho z nejúspěšnějších turné odehraného pro 2,5 milionu fanoušků ve 32 zemích světa, zvěčněné tím nejžádanějším režisérem Antonem Corbijnem.

Distribuce: Atlantis Entertainment.

AUTOŘI: Režie: Anton Corbijn. Kamera: Anton Corbijn, Philipp Hennig, Jan-Hinrich Hoffman, Martin Schlecht, Peter Gordeno. Střih: James Rose. Zvuk: Friedemann Frank. Výkonná produkce: Jonathan Kessler, Alex Pollock. Producent: Kirsten Schrauer. Použitá hudba: skladby skupiny Depeche Mode.

Účinkují: Dave Gahan, Martin Gore, Andrew Fletcher, Christian Eigner, Peter Gordeno.

Společnost Atlantis Entertainment pokračovala 4. května 2017 v projektu Jeden večer sto kin v ČR uvedením dokumentu Antona Corbijna DEPECHE MODE live IN BERLIN. Jedná se o více než dvouhodinový záznam koncertu v berlínské O2 Aréně ve dnech 25. a 27. listopadu 2013 z turné kapely k třináctému řadovému albu Delta Machine. Zazní ovšem také největší hity Depeche Mode. Anton Corbijn má zásadní podíl na vybudováni image skupiny, s níž spolupracuje od roku 1983 a pro niž natáčí především videoklipy a připravuje vizuální podobu vystoupení (viz videoprojekce i v tomto představení). Záznam se koncentruje zejména na samotné vystoupení a na zachycení atmosféry. V témže roce vznikl ještě delší sestřih Depeche Mode: Alive in Berlin (2014; r. Anton Corbijn) obsahující navíc rozhovory.

ANTON CORBIJN (vl. jm. Anton Johannes Gerrit Corbijn van Willenswaard, nar. 20.5.1955, Strijen, Jižní Holandsko) je synem protestantského kněze a zdravotní sestry. Po maturitě absolvoval kurzy fotografie v Haagu. Začínal jako asistent Gijsberta Hanekroota a v polovině 70. let se osamostatnil. Stal se hlavním fotografem hudebního časopisu OOR a po několika letech přesídlil do Londýna, kde pracoval pro prestižní týdeník New Musical Express. Spolupracoval s dalšími známými periodiky jako Rolling Stone, Elle, Esquire nebo Stern a proslavil se portréty známých hudebníků (David Bowie, Miles Davis, Captain Beefheart). Byl dvorním fotografem skupin U2 a Depeche Mode, ale jeho snímky zdobily i přebaly hudebních alb dalších interpretů (Nirvana, Joni Mitchell, Front 242, Henry Rollins, Metallica, Naomi Campbell, Johnny Cash, David Sylvian, Nick Cave). V roce 1983 začal natáčet hudební videoklipy s Depeche Mode, U2 a také s jinými umělci (Bryan Adams, Metallica, Propaganda, Golden Earring, Nirvana, Red Hot Chili Peppers). Vyzkoušel si i delší formu hudebních dokumentů (nominace na Grammy za Depeche Mode: Devotional), než přesedlal na hrané filmy. Výrazně na sebe upozornil už svým debutem Control, v němž využil znalostí současné hudební scény. Snímek zabodoval při uvedení v Cannes (Zvláštní uznání v soutěži o Zlatou kameru a tři další ocenění), promítal se na řadě menších festivalů (mj. Cena za nový britský film na MFF v Edinburghu) a Corbijnovi přinesl vavříny i při britských výročních oceněních (Britská nezávislá filmová cena za režii a Cena Douglase Hickoxe pro nového režiséra, Cena londýnských filmových kritiků za průlomový britský film, nominace na Cenu BAFTA za nejlepší britský film). – Filmografie: (hudební dokumenty; režie, není-li uvedeno jinak) střm. f. Depeche Mode: Strange (1988; + kam.), střm. f. Depeche Mode: Strange Too (1990; + kam.), Depeche Mode: Devotional (1993), kr. f. Don Van Vliet: Some YoYo Stuff (1994), Depeche Mode: One Night in Paris (2002), střm. f. Linear (2009), DEPECHE MODE live IN BERLIN (2014, Depeche Mode: Live in Berlin; + spol. kam.); (hrané filmy; režie, není-li uvedeno jinak) drama posledních sedmi let v životě zpěváka skupiny Joy Division Iana Curtise, natočené podle vzpomínkové knihy jeho vdovy, Control (2007, Control; + spol. prod.), melancholický příběh nájemného zabijáka na konci kariéry, skrývajícího se na italském venkově, Američan (2010, The American) s Georgem Clooneym, adaptace špionážního románu Johna le Carrého o stíhání islámských teroristů v Hamburku Nejhledanější muž (2014, A Most Wanted Man) s Philipem Seymourem Hoffmanem v jedné z jeho posledních rolí důstojníka německé rozvědky Bachmanna, skutečný příběh fotografa Dennise Stocka, jenž se spřátelil s hercem Jamesem Deanem, nazvaný Life (2014; + herec ) s Robertem Pattinsonem a Danem DeHaanem.          -mim-