Deník strojvůdce

barevný, černá komedie, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital, dlouhý – 85 min.

Původní název: Dnevnik mašinovodje. Země původu: Srbsko, Chorvatsko. Výrobce: Zillion Films, Interfilm (koprodukce), Filmski centar Srbije (podpora), Hrvatski audiovizualni centar (podpora), Pokrajinski sekretarijat za kulturu Vojvodina (podpora), Eurimages (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 30.3.2017. Mluveno: srbsky (titulky). – Komedie černá jako půlnoc v tunelu.

Distribuce: Mirius Film Distribution.

AUTOŘI: Režie: Miloš Radović. Námět: Marko Glušac. Scénář: Miloš Radović. Kamera: Dušan Joksimović. Architekt: Aljoša Spajić. Návrhy kostýmů: Dragica Laušević /ž/. Střih: Djordje Marković. Zvuk: Nenad Vukadinović, Milan Stojanović, Vlada Janković, Branko Radosavljević. Výkonná produkce: Miodrag Stevanović. Producent: Lazar Ristovski, Petar Ristovski. Koproducent: Ivan Maloča. Vizuální efekty: Ivan Pribičević (supervize), Digitalcraft. Zvláštní efekty: Muhamad M’Barek, Zamel M’Barek. Hudba: Mate Matišić, Šimun Matišić. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Milan Perović, Dragoslav Vulanović.

Hrají: Lazar Ristovski (Ilija), Petar Korać (Sima), Pavle Erić (malý Sima), Mirjana Karanović /ž/ (Jagoda), Jasna Djurišić /ž/ (Sida), Mladen Nelević (Dragan Dizel), Nina Janković /ž/ (Danica), Danica Ristovski /ž/ (ředitelka), Haris Burina (Ljuba), Tihomir Stanić (sebevrah), Nenad Ćirić (ředitel školy), Nataša Marković /ž/ (matka), Nikola Bujatović (otec), Bojan Dimitrijević (psycholog), Jovan Ristovski (Romeo), Teodora Ristovski /ž/ (učitelka Nada).

České titulky: neuvedeno.

Ceny: MFF v Bruselu 2016: Grand Prix. MFF v Moskvě 2016: Cena diváků. MFF v Mannheimu-Heidelbergu 2016: Cena diváků.

Třetí snímek srbského režiséra a scenáristy Miloše Radoviće Deník strojvůdce je originální černou komedií v duchu nejlepších balkánských filmů. Hlavní roli šedesátiletého strojvůdce v ní ztělesnil oblíbený herec Lazar Ristovski, který se také podílel na produkci. Základní motiv vychází z faktu, že každý strojvůdce za celý život údajně přejede mezi patnácti až třiceti lidmi. – Šedesátiletý strojvůdce Ilija se chystá do penze. Vychoval sirotka Simu, který dospěl a začíná ve svých devatenácti letech také pracovat na dráze, stejně jako Ilijův otec i děd. Podle zkušenějších kolegů i podle Iliji, který má na svém kontě rekordních osmadvacet přejetých lidí, se jím však Sima opravdu stane až po první přejeté oběti. Mladík se však nedokáže vyrovnat se skutečností, že se nezaviněně stane vrahem, a trpí kvůli tomu nespavostí i dalšími příznaky. Ilija se mu rozhodne pomoci a začne shánět sebevraha, jemuž je ochoten i zaplatit. Když pokusy nevyjdou, rozhodne se kvůli milovanému synovi obětovat se sám. Ale naštěstí jej předejde sebevrah. Sima se tak stane skutečným strojvůdcem… – Snímek, který byl za srbskou stranu navržen na nominaci na Oscara za cizojazyčný film, byl uveden na MFF v Bratislavě 2016 a na Febiofestu 2017. Zároveň byl zpracován i do podoby stejnojmenné třídílné TV minisérie.

MILOŠ RADOVIĆ (nar. 21.10.1955, Bělehrad) je synem srbského básníka, spisovatele a žurnalisty Duška Radoviće (1922-1984). Vystudoval filmovou a televizní režii na Fakultě dramatických umění v Bělehradě (kde později působil i jako pedagog) a rok studoval TV režii na NHK – Communications Training Institute v Tokiu. Věnoval se natáčení reklamních spotů a realizoval krátké hrané filmy. Působí zejména v televizi, ale také na divadle jako režisér a dramatik. Podílel se mj. na TV seriálech Serijal o bojama (1980, Seriál o barvách), Balkan ekspres 2 (1989), Otvorena vrata 2 (1994, Otevřené dveře 2), Svaštara (2000, Břídilové) nebo Nemoj da zvocaš! (2016, Nebreptat!). V oblasti celovečerní tvorby zatím nejvíce uspěl s černou komedií Deník strojvůdce, oceněnou mj. Grand Prix na MFF v Bruselu 2016 a diváckými cenami na MFF v Moskvě 2016 a na MFF v Mannheimu-Heidelbergu 2016. Za snímek Náhlá a předčasná smrt plukovníka K.K. získal Cenu poroty krátkých filmů na MFF v Cannes 1987. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) kr. f. Iznenadna i prerana smrt pukovnika K.K. (1987, Náhlá a předčasná smrt plukovníka K.K.; + sc.), Vidim ti ladju na kraju puta (TV-1987, Vidím konec cesty), příběh čtyř podvodníků, ukrývajících se za 2. světové války v nevěstinci, Balkan ekspres 2 (1989, spol. r. Predrag Antonijević, Aleksandar Djodjević), Brod plovi za Šangaj (TV-1991, Loď do Šanghaje), Zagreb-Beograd preko Sarajeva (TV-1992, Záhřeb-Bělehrad přes Sarajevo), kr. f. Moja domovina (1997, Má vlast), komediální mozaika osudů několika lidí, odehrávající se v průběhu jednoho dne, Mali svet (2003, Malý svět; + sc.), další komedie z období bombardování Jugoslávie v roce 1999 o zajatém americkém pilotovi, který se zamiluje do sestry muže, jenž ho sestřelil, Pad u raj (2004, Pád do ráje; + sc.), Položajnik (TV-2005, Hodnostář), černá komedie z železničářského prostředí Deník strojvůdce (2016, Dnevnik mašinovodje; + sc.), uvedený i jako TV minisérie; (scénář, není-li uvedeno jinak) Čorba od kanarinca (TV-2001, Polévka z kanárka; r. Slobodan Radović), Rode u magli (TV-2009, Čápi v mlze; r. Goran Gajić). -tbk-