Cukrář

barevný, psychologický, 15 přístupnost, 1:1,78, 2–D, DVD-K, Dolby Digital, dlouhý – 104 min.

Původní název: Der Kuchenmacher. HaOfe meBerlin (izraelský název). The Cakemaker (anglický název). Země původu: Izrael, SRN. Výrobce: Laila Films, Film Base Berlin. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 21.12.2017. Mluveno: německy, hebrejsky, anglicky (titulky).

Distribuce: Pilot Film. Lokace: SRN: Berlín. Izrael: Jeruzalém.

AUTOŘI: Režie: Ofir Raul Graizer. Scénář: Ofir Raul Graizer. Kamera: Omri Aloni. Architekt: Daniel Kossow, Yael Bibelnik. Návrhy kostýmů: Lilu Goldfine /ž/. Masky: Alexandre da Costa Barbosa. Střih: Michal Oppenheim /ž/. Zvuk: Sven Junge. Producent: Itai Tamir, Mathias Schwerbrock. Koproducent: Ofir Raul Graizer. Hudba: Dominique Charpentier. Použitá hudba: různé skladby a písně.

Hrají: Tim Kalkhof (Thomas), Sarah Adler /ž/ (Anat), Roy Miller (Oren), Tagel Eliyahu /ž/ (Dana), Sandra Sadeh /ž/ (Hana), Zohar Shtrauss (Moti), Stephanie Stremler /ž/ (Sophia), Tamir Ben Yehuda (Itaj), Eliezer Shimon (Avram).

České titulky: Veronika Sysalová (Filmprint Digital).

Ceny: MFF v Karlových Varech 2017: Cena ekumenické poroty. Jeruzalémský FF 2017: Cena Lii van Leerové (Ofir Raul Graizer), Cena za střih (Michal Oppenheimová).

Celovečerní debut izraelského režiséra a tvůrce videoartu Ofira Raula Graizera Cukrář upoutal pozornost při svém prvním uvedení v hlavní soutěži na MFF v Karlových Varech 2017. Zaujal diváky především zvláštní introvertností a lidskou stránkou komorního příběhu, do nějž se promítají rezidua dějin i odlišnosti životního stylu v současném Berlíně a Jeruzalému. – Osamělý provozovatel berlínského Cafe Kredenz Thomas se stane milencem izraelského projektanta Orena, který do Berlína pravidelně dojíždí. Poté, co se přítel delší dobu neozývá, Thomas zjistí, že zahynul v Izraeli při nehodě. Vydá se do Jeruzaléma a stane se pomocnou silou v kavárně Panaam, kterou vede Orenova manželka Anat. Seznámí se s její rodinou, zejména se synkem Itajem (kterého Oren miloval), strýcem Motim a s Orenovou matkou Hanou. Kavárna dobře prosperuje, když začne prodávat Thomasovy výrobky. Jsou s tím ovšem potíže, protože Němec nesmí péct košer pokrmy. Mezi ním a Anat vznikne vztah. Vdova však postupně odhalí skutečnost, že milenec byl i milencem jejího muže, který za ním chtěl odejít do Berlína a zemřel, když ho kvůli tomu vyhodila. Moti přikáže Thomasovi, aby ihned opustil Izrael. Po třech měsících přijede Anat do Berlína a zpovzdáli sleduje Thomase, pracujícího opět v Cafe Kredenz… -tbk-