Circus Fantasticus

barevný, válečný, baladický, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, DVD-K, zvuk – 5.1 (Dolby Digital), dlouhý – 77 min.

Původní název: Circus Fantasticus. The Silent Sonata (mezinárodní název). Země původu: Slovinsko, Finsko, Švédsko, Irsko. Výrobce: Staragara, Fastnet Films, Cine Works (koprodukce), RTV Slovenija (koprodukce), The Chimney Pot (koprodukce), Film i Väst (koprodukce), Filmski Sklad Republike Slovenije (podpora), Eurimages (podpora), Finnish Film Foundation (podpora), Media Programme EU (podpora), YLE Co-Productions (podpora), Arch Production (podpora), Irish Film Board (podpora). Rok copyrightu: 2010. Premiéra: 21.4.2017. Mluveno: bez dialogů. – Magické válečné drama.

Distribuce: Balkanfilm (do 31.3.2020). Lokace: Slovinsko: Rakitovec. Irsko: hrabství Mayo, Louisburgh, pláž White Strand.

AUTOŘI: Režie: Janez Burger. Scénář: Janez Burger. Kamera: Diviš Marek. Architekt: Vasja Kokelj. Návrhy kostýmů: Alan Hranitelj. Masky: Alenka Nahtigal /ž/. Střih: Miloš Kalusek. Zvuk: Robert Flanagan (design zvuku), Daniel Birch (design zvuku). Producent: Jožko Rutar, Petra Bašin /ž/, Morgan Bushe. Koproducent: Tomas Eskilsson, Petri Rossi, Fredrik Zander, Macdara Kelleher. Vizuální efekty: Art Rebel 9, The Chimney Pot. Hudba: Drago Ivanuša.

Hrají: Leon Lučev (otec), Ravil Sultanov (ředitel cirkusu), Pauliina Räsänen /ž/ (Kráska), René Bazinet (stařec), Daniel Rovai (klaun), Luna Zimić Mijovićová (dcera), Vjačeslav Volkov (silák, artista), David Boelee (polykač ohně), Marjuta Slamič /ž/ (mrtvá žena), Devi Bragalini (syn), Nataša Sultanova /ž/ (klaunka), Yannick Martens (krasojezdec), Zhang Xiaoxue /ž/ (žonglérka), Enej Grom (chlapec).

Ceny: MFF v Pule 2011: Zlatá aréna za herecké obsazení. Slovinské výroční ceny Vesna: nejlepší film, nejlepší režie (Janez Burger), nejlepší herec ve vedlejší roli (Ravil Sultanov), nejlepší hudba (Drago Ivanuša), nejlepší masky (Alenka Nahtigal), nejlepší zvuk (Robert Flanagan), Cena Slovinské asociace filmových kritiků za nejlepší film, Cena Kodak (Diviš Marek).

Slovinský režisér Janez Burger natočil baladický snímek Circus Fantasticus v tradici balkánského magického realismu. Ozvláštnil jej tím, že se jeho jednoduchý příběh z blíže neurčené války odehrává bez dialogů. – Současnost. Osamělý dům na planině. Otec po dělostřeleckém útoku najde opodál domu mrtvou manželku. V noci pošle dceru a synka do úkrytu a chce se s puškou v ruce bránit proti přijíždějícím vetřelcům. Zjistí však, že to jsou artisté z Circusu Fantasticus. Ti se před domem utáboří. S rodinou ráno pohřbí mrtvou ženu. Přenesou dovnitř starého umírajícího principála. Obyvatelé domu se postupně sbližují s cirkusáky, k nimž kromě nového ředitele patří klaun a klaunka, polykač ohně, s nímž věčně flirtuje čínská žonglérka, artista silák, půvabná blonďatá artistka, mladý krasojezdec na kole a malý chlapec. Když se na obzoru objeví tank, postaví se proti němu silák a vyzve jej na souboj v dovednostech. Tank se předvádí, právě tak jako silák a polykač ohně. Nakonec je stroj zasažen stíhačkou a shoří. Krasojezdec vezme mužovu dceru na vyjížďku na pláž. Dvojice tam objeví mrtvá těla vojáků a pokryje jejich znetvořené tváře kamínky. – Mrtvá žena dohlíží na svou rodinu. Chlapec z cirkusu pak předá jejímu manželovi prstýnek, který mu dala, než zmizela v dálce. – Cirkusáci postaví šapitó a uspořádají vystoupení pro umírajícího starce a pro hostitele. Bývalý principál omládne, předá bílou růži malému chlapci a zmizí v mlze. Otec, který se sblížil s artistkou, se s dětmi přidá k odjíždějícímu cirkusu… – Film, na němž se podílel český kameraman Diviš Marek, byl uveden na Febiofestu 2012 pod titulem Tichá sonáta. -tbk-

JANEZ BURGER (nar. 21.3.1965, Krajn, Slovinsko) vystudoval nejdřív ekonomii v Lublani a pak se přihlásil na pražskou FAMU. Obor hrané režie dokončil v roce 1996 a vrátil se do Lublaně. Zde založil nezávislé experimentální divadelní studio Burgerteater a se svým přítelem, scenáristou a režisérem Janem Cvitkovićem, také produkční společnost Staragara. V celovečerní tvorbě debutoval snímkem Volnoběh, uvedeným mj. na MFF v Karlových Varech podobně jako jeho další filmy Trosky (+ host festivalu) a krátký film Na slunečné straně Alp. Volnoběh byl oceněný Velkou cenou na MFF v Chotěbuzi 1999. Studentský snímek Macek získal Cenu Českého literárního fondu a Burgerovy další celovečerní snímky tři slovinské výroční ceny Vesna: Trosky za nejlepší režii a Cenu diváků a Circus Fantasticus za režii. Podílel se na TV seriálu Novakovi (2000). Jeho manželkou byla herečka Nataša Burger (nar. 1968), známá i z českých filmů. Filmografie: (režie a scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. studentské filmy Deltaplan (1991), O ljudech, vlakih in umazaniji (1991, O lidech, vlacích a špíně), Vojni film (1992, Válečný film), Televizní mikroscéna (1992), Spoved (1993, Zpověď), Samota (1993), Macek (1994), dok. Sladká hišica (TV-1998, Sladký domeček), smutná komedie o mladíkovi, který se postupně rozhodne změnit svůj lenivý studentský život, Volnoběh (1999, V leru), kr. dok. Matura 2000 (2000, Maturita 2000), autobiograficky zabarvený příběh divadelního režiséra, připravujícího novou inscenaci, jež by měla být vrcholem jeho kariéry, Ruševine (2004, Trosky), Zhrobudohrobu (2005, Odgrobadogroba; r. Jan Cvitković; prod.), střm. f. Sonja (TV-2007), kr. hořká ironická anekdota Na sončni strani Alp (2007, Na slunečné straně Alp), magicko realistická balada bez dialogů Circus Fantasticus (2010, Circus Fantasticus), dok. o slovinském zpěvákovi Priletni parazit ali kdo je Marko Brecelj? (2013, Přístupný parazit aneb Kdo je Marko Brecelj?), kriminální komedie o novodobém zbohatlíkovi Avtosola (2014, Autoškola; + herec), kr. f. Sprava (2014, Smíření), dok. Pogovori o Vitomilu Zupanu (2014, Rozhovory o Vitomilu Zupanovi), Šiška Deluxe (2015, Šiška Deluxe; r. Jan Cvitković; herec), kr. hraný dokument Prvih 10 (2016, Prvních 10). -tbk-