Čára

barevný, psychologický, kriminální, thriller, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 115 min.

Původní název: Čiara (slovenský název), Meža (ukrajinský název), The Line (anglický název). Země původu: SR, Ukrajina. Výrobce: Wandal Production, Garnet International Media Group (koprodukce, Ukrajina), Rozhlas a televízia Slovenska (koprodukce), HomeMedia production (koprodukce SR), Audiovizuálny fond SR (podpora), Ministerstvo kulúry SR (podpora), Ukrainian State Film Agency (podpora), Kreativní Evropa Media (podpora). Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 26.10.2017. Mluveno: slovensky, ukrajinsky, anglicky (titulky). – Jsou hranice, které překročíš jen jednou.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: SR: Bratislava a okolí; Východní Slovensko – Sobrance, Ubľa, Zemplínske Hámre, Tibava. Ukrajina. ČR: Zlínský kraj – Starý Hrozenkov.

AUTOŘI: Režie: Peter Bebjak. Námět: Wanda Adamík Hrycová. Scénář: Peter Balko. Dramaturgie: Zuzana Gindl-Tatárová, Petr Jarchovský (dramaturgická spolupráce), Martin Daniel (dramaturgická spolupráce), Jana Kákošová (šéfdramaturg RTVS), Dana Garguláková (šéfdramaturg RTVS). Kamera: Martin Žiaran. Architekt: Václav Novák. Návrhy kostýmů: Ján Kocman. Masky: Michaela Kicková (umělecký maskér), René Stejskal (zvláštní maskérské efekty). Střih: Marek Kráľovský. Zvuk: Viktor Krivosudský, Peter Gajdoš, Adam Kuchta. Výkonná produkce: Illan Girard, Viliam Štrelinger, Ivana Kurincová (RTVS). Producent: Wanda Adamíková Hrycová. Koproducent: Andrej Jermak, Tibor Búza, Mayo Hurajt, Martin Kohút. Vizuální efekty: Mayo Hurajt (supervize), HomeMedia production. Zvláštní efekty: Dušan Korček (koordinátor), Aleksander Suvorov (koordinátor). Hudba: Slavo Solovic. Použitá hudba: Hej Sokoly (titulní skladba; polsko-ukrajinská lidová píseň, slovenský text Vladimír Puchala, ukrajinský text Tomasz Padura), různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Roman Jankovič, Pavel Avilov.

Hrají: Tomáš Maštalír (Adam Krajňák), Emília Vášáryová (Anna Krajňáková, Adamova matka), Eugen Libezňuk (Jona Dacej), Andy Hryc (policejní kapitán Peter Bernard), Zuzana Fialová (Saša Krajňáková, Adamova manželka), Stanislav Boklan (Krull), Oleksandr Piskunov (Ivor Sosjurov), Rimma Ziubina /ž/ (Hana Dacejová), Kristína Kanátová (Lucia), Filip Kaňkovský (Gogo), Milan Mikulčík (Viktor), Volodymyr Helyas (Sakramento), Erik Olé (Prdo), Makar Tikhomirov (Luka, Jonův syn), Vanesa Antovská (Vera Krajňáková), Nela Porkertová (Martina Krajňáková), Gejza Benkő (Taras), Ludmyla Nykonchuk /ž/ (Sakramentova žena), Peter Havasi (Assad), Veronika Strapková (Afghánka).

České titulky: neuvedeno.

Ceny: 52. MFF v Karlových Varech 2017: Cena za režii (Peter Bebjak). Ceny Asociace slovenských kameramanů Kamera 2017, Bratislava: Hlavní cena Kamera 2017 za hranou filmovou tvorbu (Martin Žiaran).

Koprodukční kriminální thriller Petera Bebjaka Čára se stal záhy po premiéře jedním z nejúspěšnějších slovenských titulů poslední doby. V drsném dramatu ze slovensko-ukrajinského pomezí se tvůrci vracejí do roku 2007 těsně před vyhlášením schengenského prostoru. S očekávanou zvýšenou kontrolou hranic se předpokládá zánik či alespoň radikální omezení pašování. Protagonistou je Slovák Adam Krajňák, který je hlavou místních pašeráků a který úzce spolupracuje s Ukrajincem Jonou Dacejem i s úplatným policejním velitelem Peterem Bernardem. Adam se setká s krutým ukrajinským bossem Krullem: pašuje sice cigarety a utečence, ale rezolutně odmítá převážet drogy. Později proti své vůli souhlasí se sňatkem dcery Lucie s Jonovým mladým švagrem Ivorem, protože dívka je s mladíkem těhotná. Krajňák kvůli autonehodě přijde o kontraband cigaret, a dluží tak Krullovi, který brutálně zabije jednoho jeho muže. Jona Dacej, souhlasící s Krullovou nabídkou pašování drog, se postaví proti parťákovi, neboť potřebuje peníze, aby dostal z kriminálu syna Luku. Také Bernard se dá uplatit a je proti Adamovi. – Při převozu uprchlíků zahyne Ivor, když v lese skupinu odhalí pohraničníci a když ho nožem zabije afghánský uprchlík ve snaze zachránit svou ženu, již Ivor drží jako rukojmí. – Jona kvůli výčitkám svědomí spáchá sebevraždu. Adamova žena Saša opustí muže i s dcerami. Jeho matka Anna, která s Krullem v devadesátých letech začínala s pašováním, splatí za syna mafiánovi dluh, ale ten ji dá zabít. Krull nechá hodit do jezera, kam odklízí mrtvoly, i spoutaného Adama. Toho však zachrání jeho lidé a Krulla a jeho muže zlikvidují. – Jonův syn je propuštěn z vězení. – Adam tajně sleduje v kostele křest Luciina dítěte. – Při slavnostním zavedení schengenské hranice slibuje Bernard konec pašování, ale Adamovi lidé dále převádějí uprchlíky… – Scénář vychází ze skutečných událostí a osudů lidí na hranici. Peter Bebjak jej realizoval s citem pro žánr a zároveň i s psychologicko-společenským přesahem. Stěžejní jsou civilní projev dobře vybraných hereckých představitelů a autentická atmosféra doby před deseti lety. – Snímek byl nominovaný Slovenskou filmovou a televizní akademií na Oscara za cizojazyčný film. -tbk-

PETER BEBJAK (nar. 1.9.1970, Partizánske, Trenčínský kraj) vystudoval herectví (1989-94) a režii (1994-99) na VŠMU v Bratislavě, kde absolvoval i doktorandské studium (2008-2011) a kde od roku 2012 působí jako pedagog na televizní a filmové fakultě. Od roku 2001 je producentem společnosti DNA Production, v jejíž výrobě vznikly téměř všechny jeho celovečerní filmy a řada televizních projektů. Začínal jako herec a kromě produkce se věnuje i režii a scenáristice. Jeho studentské filmy získaly několik ocenění. Nejvýrazněji se zatím prosadil v televizi jako tvůrce dokumentárního seriálu Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2005-2006) a spolutvůrce, zejména kriminálních slovenských i českých seriálů Mesto tieňov (2008-2009), Kriminálka Anděl (2008), Ako som prežil (2009), Odsúdené (2009-2010), Dr. Ludsky (2011) a další řada téže série, nazvaná ovšem Dr. Dokonalý (2012), Zlodeji detí (2013), Vdova (2014), Případy I. oddělení (2014; 2015), Za sklom (2016-2017 – TV), Mordparta (2016-2017), Spravedlnost (2016), Specialisté (2017), Rex (2017) nebo Četníci z Luhačovic (2017). Účinkoval též v TV cyklu Slovenské kino (2011). V kinech na sebe upozornil pozoruhodným filmem noir Čistič, oceněným mj. Tvůrčí prémii Cen Igric, a velmi úspěšným kriminálním thrillerem Čára, za nějž získal Cenu za režii na MFF v Karlových Varech 2017. – Filmografie: (režie, není-li uvedeno jinak) povídkový celovečerní film Démoni (2007; r. Róbert Šveda, spol. prod.), kr. taneční filmy Darkroom (2007; + spol. prod.) a voiceS (2010; + spol. prod.), příběh nevlastních sourozenců zkoušených osudem Nevinní (TV-2011), celovečerní film o osudové ženě, která zasáhne do života tří mužů ze samoty, Meruňkový ostrov (2011, Marhuľový ostrov; + spol. sc., spol. prod.), celovečerní found-footage horor Zlo (2012; + spol. sc.), celovečerní dok. o tužbách lidí z postkomunistické generace Největší přání (2013, r. Olga Špátová, spol. prod.), epizoda Hra z cyklu Nevinné lži (TV-2014), celovečerní drama osamělého mladého muže, poznamenaného tragickou minulostí z dětství, Čistič (2015; + spol. nám., spol. sc., spol. prod.), temný kriminální thriller ze slovensko-ukrajinského pomezí v době před vznikem schengenského prostoru Čára (2017, Čiara); (herec) Most (TV-1992, r. Ľubo Kocka), seriál Konec velkých prázdnin (TV-1994; r. Miloslav Luther), Vášnivý polibek (1994, Vášnivý bozk; r. Miroslav Šindelka), Škriatok (TV-1995; r. Ľubo Kocka), Kovladov dar (TV-1998; r. Ján Chlebík), Hana a jej bratia (2000, r. Vladimír Adásek), Quartétto (2002, Quartétto; r. Laura Siváková), Nevěrné hry (2003; r. Michaela Pavlátová), absolventský film Fobie (2006; r. Michal Nohejl), Keep Smiling (2008; r. Paľo Korec), Anjeli (2012, Andělé; r. Róbert Šveda), Učitelka (2016; r. Jan Hřebejk). -vaza-