Balerína

barevný, rodinný, dobrodružný, animovaný, přístupný, 1:2,35, 2–D, zvuk – 5.1, dlouhý – 90 min.

Původní název: Ballerina. Země původu: Kanada, Francie. Výrobce: Quad Productions, Main Journey, Caramel Films, Gaumont (koprodukce), M6 Films (koprodukce), The Movie Network (spolupráce), Super Écran (spolupráce), Telefilm Canada (podpora), SODEC (podpora), Radio Canada (podpora), Canal Plus (účast), Ciné Plus (účast), M6 (účast), W9 (účast), 6ter (účast). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 2.3.2017. Mluveno: česky (dabováno). – Vydejte se na cestu.

Distribuce: Freeman Entertainment.

AUTOŘI: Režie: Eric Summer, Eric Warin. Námět: Eric Summer, Laurent Zeitoun. Scénář: Carol Noble /ž/, Laurent Zeitoun, Eric Summer. Kamera: Jericca Cleland /ž/. Výtvarník: Florent Masurel, Pierre Nicolas Bayle (návrhy postav). Střih: Yvann Thibaudeau. Zvuk: Jean Goudier, Cyril Holtz. Výkonná produkce: Jean Aubert. Producent: Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Nicolas Duval Adassovsky, André Rouleau, Valérie dʹAuteuil /ž/. Animace: Ted Ty (vedení animace). Vizuální efekty: Benoit Blouin (supervize), LʹAtelier Animation. Hudba: Klaus Badelt, Christopher Carmichael (dodatečná hudba), Lelan Cox (dodatečná hudba), Anne Kathrine Dern /ž/ (dodatečná hudba). Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Rebecca Delanet /ž/ (supervize), Astrid Gomez-Montoya /ž/ (supervize). Choreografie: Aurélie Dupont /ž/, Jérémie Bélingard, Benjamin Millepied.

Hlasy: Elle Fanning /ž/ (Felicie), Dane DeHaan (Victor), Maddie Ziegler /ž/ (Camille), Carly Rae Jepsen /ž/ (Odette), Joe Sheridan (ředitel opery), Terrence Scammell (Mérante, pošťák), Elena Dunkelman /ž/ (Dora, Rosita), Julie Khaner /ž/ (Régine), Tamir Kapelian (Rudolph).

Dabing: Ivana Korolová (Felicie), David Gránský (Victor), Irena Máchová (Camille), Martina Šťastná (Odette), Dušan Kollár (ředitel opery), Tomáš Borůvka (Mérante), Vanda Karolyi (Régine), Petr Neskusil (Rudolph).

Překlad české verze: Veronika Sysalová. Dialogy české verze: Pavlína Vojtová. Režie české verze: Alice Hurychová (LS Productions dabing).

Kanadsko-francouzská dobrodružná animovaná komedie Balerína zkušeného televizního režiséra Erica Summera a debutujícího Erica Warina se odehrává v Paříži na sklonku devatenáctého století. Navzdory tomu je pojetí snímku i postav moderní a srozumitelné. – Sirotci Felicie a Victor utečou z dětského domova, aby si v hlavním městě Francie splnili své sny. Dívenka se chce stát baletkou, a vplíží se proto do budovy opery a taneční školy. Victorovi se podaří uchytit u Gustava Eiffela; doufá, že z něj bude vynálezce. Felicie najde azyl u uklízečky Odetty, která kdysi také bývala baletkou, a pomáhá jí s prací v domě paní Régine, jejíž dcera Camille trénuje na konkurz do baletu Louskáček. Camille se na Felicii, jež se obdivuje jejímu tanci, rozzlobí a rozbije jí hrací skříňku po mamince. Felicie si na oplátku nechá její přijímací dopis do taneční školy a začne se za ni vydávat. Přísný učitel den co den vyhodí ze třídy jednu dívku. Za pomoci Odette se Felicie zlepšuje, její tajemství je však prozrazeno. Učitel jí přesto dovolí účastnit se konkurzu. Dívka si místo tréninku vyrazí na procházku s ruským tanečníkem Rudolphem a roli nakonec dostane Camilla. Paní Régine dá Felicii odvézt zpět do sirotčince, odkud jí však pomůže zmizet hlídač. V opeře dojde k tanečnímu souboji mezi oběma dívkami. Ten je završen náročným skokem, který zvládne pouze Felicie, a tak získá vysněnou roli. – Milý příběh je pro dospělé diváky předvídatelný, ale přesto nenudí; u dětí vyvolávají vtipné situace výbuchy smíchu. -adp-