Axolotl Overkill

barevný, adaptace, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 94 min.

Původní název: Axolotl Overkill. Země původu: SRN. Výrobce: Vandertastic, Constantin Film (koprodukce), Rundfunk Berlin-Brandenburg (koprodukce), Bayerischer Rundfunk (koprodukce), Medienboard Berlin-Brandenburg (podpora), Beauftragte/r der Bundesregierung für Kultur und Medien –Filmförderung (podpora). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 13.7.2017. Mluveno: německy, anglicky, španělsky, francouzsky (titulky). – V šestnácti přežiješ všechno.

Distribuce: KVIFF Distribution (do 28.2.2025). Lokace: SRN: Berlín.

AUTOŘI: Režie: Helene Hegemann /ž/. Předloha: Helene Hegemann /ž/ (román Axolotl Roadkill, 2010, česky Axolotl Roadkill, nakl. Euromedia-Odeon, Praha 2011). Scénář: Helene Hegemann /ž/. Kamera: Manuel Dacosse. Architekt: Sylvester Koziolek. Návrhy kostýmů: Anette Guther /ž/. Masky: Carina Hohenhoff /ž/. Střih: Bettina Böhler /ž/. Zvuk: Tobias Rüther. Výkonná produkce: Martin Moszkowicz, Oliver Berben. Producent: Hanneke M. van der Tas /ž/, Alain de la Mata. Koproducent: Constanze Guttmann /ž/, Friederich Oetker. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Milena Fessmann /ž/ (hudební supervize).

Hrají: Jasna Fritzi Bauer /ž/ (Mifti), Arly Jover /ž/ (Alice), Mavie Hörbiger /ž/ (Ophelia), Laura Tonke /ž/ (Anika), Julius Feldmeier (Edmond), Nikolai Kinski (pan Kroschinske), Sabine Vitua /ž/ (Desiree), Tom Lass (Lasse), Hans Löw (Alicin exmanžel), Hanns Zischler (řečník na filmových cenách).

České titulky: Jolana Kubíková (Filmprint Digital).

Ceny: FF Sundance 2017, Park City, Utah: Cena za kameru v soutěži zahraničních hraných filmů (Manuel Dacosse).

Románová prvotina (se zjevně autobiografickými rysy) sedmnáctileté bloggerky Helene Hegemannové (nar. 1992) Axolotl Roadkill (roadkill znamená česky zvíře přejeté na silnici) se v roce 2010 stala bestsellerem nejen v Německu, i když vzbudila kontroverzní reakce. Autorka čelila nařčení z plagiátorství, neboť si části prózy „půjčila“ z internetu; ve čtvrtém vydání je poznámka, že román byl napsán na základě „estetických principů intertextuality“. Po šesti letech se Helene Hegemannová rozhodla knihu zfilmovat, snímek Axolotl Overkill (overkill lze chápat jako přehnané vybíjení síly nebo vybíjení zvěře je jejím celovečerním režijním debutem. Zvláštní zvukomalebný název je vlastně metaforou pro postavu hrdinky, která nechce dospět. Sladkovodní obojživelník axolotl mexický totiž zůstává celý život v larválním stadiu, ale i tak dosahuje pohlavní dospělosti a je schopen obnovovat ztracené části těla. – Šestnáctiletá Mifti (osmadvacetiletá Jasna Fritzi Bauerová) žije v zanedbaném bytě s nevlastními sourozenci Anikou a Edmondem. Matka jí nedávno zemřela. Otec se svéráznými názory bydlí v supermoderní vilce s partnerku Desiree. Potomky vídá, ale nechává jim volnost. Dívka má poměr s rozvedenou třicátnicí Alicí. Ve školní jídelně záměrně vyprovokuje konflikt s mladou myčkou nádobí Ophelií, herečkou, která si zde odpykává trest obecně prospěšných prací za pobuřování na veřejnosti a řízení v opilosti bez řidičáku. Obě skončí v ředitelně. Ophelia pak vezme Mifti na zběsilou jízdu po berlínských klubech. Dívka se objeví doma až po třídenní nepřítomnosti. Od Alicina známého obchodníka s exotickými zvířaty dostane Mifti axolotla mexického. Stráví s milenkou noc v honosném sídle na venkově. Ráno odjede jejím vozem a u silnice pak marně hledá mobilní signál… – Zdánlivě nahodile uspořádaný „klipovitý“ snímek se odehrává ve zběsilém tempu. Divák se jen obtížně orientuje, co je skutečnost a co fantazie či vize zjevně psychicky narušené protagonistky, která je středobodem všeho dění. – Do českých kin byl titul uveden v rámci akce Vary ve vašem kině. -kat-

HELENE HEGEMANNOVÁ (nar. 19.2.1992, Freiburg im Breisgau, Bádensko-Württembersko) je dcerou divadelního vědce, dramaturga a pedagoga Carla Hegemanna (nar. 1949). Po smrti matky se jako třináctiletá přestěhovala z Bochumi za otcem do Berlína a začala psát blogy. Ve čtrnácti letech napsala scénář k filmu Torpedo, který později s pomocí státní podpory realizovala jako stejnojmenný středometrážní snímek a za který získala Cenu Maxe Ophülse. Její divadelní hra Ariel 15 byla uvedena v Berlíně (2007) a později i jako rozhlasová hra. V roce 2010 vydala Hegemannová autobiograficky laděný bestseller Axolotl Roadkill, který se stal senzací, ale také předmětem řady diskusí, neboť se ukázalo, že autorka řadu pasáží převzala z internetu od bloggera Airen. V roce 2016 podle této předlohy vznikl v její režii snímek Axolotl Overkill, uvedený až v roce 2017 mj. na FF Sundance a na MFF v Karlových Varech. V roce 2013 vydala druhý román Jage zwei Tiger (Ulov dva tygry). Objevila se též ve třech filmech jako herečka. Má vztah s novinářkou Andreou Hannou Hünnigerovou (nar. 1984). – Filmografie: (režie a scénář, není-li uvedeno jinak) střm. příběh patnáctileté dívky, která se po smrti matky přistěhuje ke své tetě herečce, Torpedo (2008), dok. Wer hat Angst vor Sibylle Berg? (2015, Kdo se bojí Sibylle Bergové?; r. Wiltrud Baierová, Sigrun Köhlerová; spolupráce), drama šestnáctileté dívky z neuspořádané rodiny, jež s novou přítelkyní obráží berlínské noční kluby, Axolotl Overkill (2016, Axolotl Overkill); (herečka, není-li uvedeno jinak) 4. epizoda (r. Nicolette Krebitzová) ze snímku Deutschland 09 – 13 kurze Filme zur Lage der Nation (2009, Německo 09 – 13 krátkých filmů o postavení národa), kr. f. Hey, Cowboy (2012, Hej, kovboji; r. Annika Pinskeová), Traumfrauen (2015, Ženy snů; r. Anika Deckerová). -tbk-