Annabelle 2: Zrození zla

barevný, horor, 15 přístupnost, 1:2,35, 2–D, Dolby Atmos, zvuk – 5.1 (Dolby Atmos), dlouhý – 110 min.

Původní název: Annabelle: Creation. Země původu: USA. Výrobce: Atomic Monster, Safran Company. Rok copyrightu: 2017. Premiéra: 10.8.2017. Mluveno: anglicky, španělsky (titulky). – Nikdy neznáš celý příběh. Další příběh ze světa V zajetí démonů.

Distribuce: Vertical Entertainment. Lokace: USA: Los Angeles.

AUTOŘI: Režie: David F. Sandberg. Námět: Gary Dauberman (postavy). Scénář: Gary Dauberman. Kamera: Maxime Alexandre. Architekt: Jennifer Spence /ž/. Návrhy kostýmů: Leah Butler /ž/. Masky: Eleanor Sabaduquia /ž/. Střih: Michel Aller. Zvuk: Robert Sharman, William R. Dean (design zvuku). Výkonná produkce: Richard Brener, Walter Hamada, Dave Neustadter, Hans Ritter. Producent: Peter Safran, James Wan. Koproducent: Michael Chen. Animace: Victoer Perez. Vizuální efekty: Mitchell S. Drain (supervize), Shade VFX. Zvláštní efekty: Mark Hawker (supervize). Hudba: Benjamin Wallfisch. Použitá hudba: různé skladby a písně. Koordinátor kaskadérů: Mark Norby.

Hrají: Stephanie Sigman /ž/ (sestra Charlotte), Talitha Bateman /ž/ (Janice), Lulu Wilson /ž/ (Linda), Philippa Coulthard /ž/ (Nancy), Samara Lee /ž/ (Bee Mullinsová), Grace Fulton /ž/ (Carol), Tayler Buck /ž/ (Kate), Anthony LaPaglia (Samuel Mullins), Miranda Otto /ž/ (Esther Mullinsová), Mark Bramhall (otec Massey), Lou Lou Safran /ž/ (Tierney), Joseph Bishara (démon Annabelle), (neuvedeni) Brian Howe (Pete Higgins), Kerry OMalley /ž/ (Sharon Higginsová).

České titulky: neuvedeno.

Zlovolná panenka Annabelle, která ztrpčovala život dvěma zdravotním sestrám a která je uzavřena v podzemí okultního muzea v Connecticutu, je podle vyšetřovatele paranormálních jevů a lovce duchů Eda Warrena (1926-2006) „jen“ prostředníkem zlé entity, toužící ubližovat a brát lidem duše. Na plátně se poprvé objevila v hororu V zajetí démonů (2013, The Conjuring; r. James Wan). O rok později ve filmu Annabelle (2014, Annabelle) Johna R. Leonettiho (mj. kameramana snímku V zajetí démonů) pronásleduje prokletí panenky mladý manželský pár a jejich dcerku. Prequelu Annabelle 2: Zrození zla se ujal švédský režisér David F. Sandberg (nar. 1981), který získal renomé anglicky mluveným debutem, hororem Zhasni a zemřeš (2016, Lights Out). – Výrobce panenek Samuel Mullins a jeho znetvořená, na lůžko upoutaná manželka Esther přišli v roce 1946 tragicky o dcerku Bee. Po dvanácti letech nabídnou ve svém rozlehlém stavení na samotě útočiště šesti sirotám a řádové sestře Charlotte. Chromá Janice navzdory zákazu vstoupí do Beeina pokoje a osvobodí démona, prahnoucího po její duši. Ten zabije Samuela. Esther prozradí Charlotte, že se modlili, aby mohli spatřit dceru. Ta se jim začala zjevovat a požádala je, aby se mohla vtělit do panenky. Samuel jí vyhověl. Záhy si oba uvědomili, že panenku využívá jako prostředníka nikoliv dcerka, ale zlá entita. Pozvali kněze a hračka skončila v přístěnku dceřina pokoje. Jako pokání se rozhodli poskytnout útočiště sirotám. Když se to sestra Charlotte dozví, chce s děvčaty odjet. Démon zabije Esther. Jeptiška zavře posedlou Janice, která ohrožovala kamarádku nožem, i s panenkou do skříně. Policisté tam pak najdou jen hračku a díru ve zdi. Charlotte se zbylými dívkami odjede. – Janice pod jménem Annabelle adoptují nic netušící manželé Higginsovi. Ona je pak v dospělosti se svým přítelem zabije. – David F. Sandberg natočil vizuálně působivý horor se sugestivní dobovou atmosférou a s výpravou, inspirovanou tvorbou amerického malíře Andrewa Wyetha, zejména jeho slavným obrazem Kristýnin svět (1948), na němž chromá dívka na louce pozoruje vzdálený dům; připomíná tak Janice, oslabenou kvůli postižení. Proto se démon zaměří na ni…