7 životů

barevný, akční, sci-fi, dystopický, thriller, 12 nevhodný pro děti, 1:2,35, 2–D, Dolby Digital 5.1, dlouhý – 123 min.

Původní název: What Happened to Monday. Seven Sisters (alternativní název). Země původu: Velká Británie, USA, Francie, Belgie. Výrobce: Nexus Factory, Title Media, Vendôme Pictures, SND Films (koprodukce), Impuls Pictures AG (zadavatel). Rok copyrightu: 2016. Premiéra: 30.11.2017. Mluveno: anglicky (titulky). – Jedna identita, sedm sester.

Distribuce: Bontonfilm. Lokace: Rumunsko: Konstanca, Bukurešť.

AUTOŘI: Režie: Tommy Wirkola. Pomocná režie: James Grogan (režie akčních scén). Scénář: Max Botkin, Kerry Williamson /ž/. Kamera: José David Montero. Druhá kamera: Mircea Valentin. Architekt: Joseph Hodges. Návrhy kostýmů: Oana Paunescu /ž/. Masky: Giannetto De Rossi, Mirella De Rossi /ž/ (+ účesy). Střih: Martin Stoltz. Zvuk: Balazs Varga, D. Chris Smith (design zvuku), Peter Staubli (design zvuku), Karen Baker Landers /ž/ (zvukové efekty). Výkonná produkce: Thierry Desmichelle, Guy Stodel. Producent: Raffaella De Laurentiis /ž/, Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi. Koproducent: Sylvain Goldberg, Serge de Poucques, Max Botkin, Adrian Politowski, Gilles Waterkeyn, Kerry Williamson /ž/. Vizuální efekty: Bryan Jones (supervize), Aurelie Lajoux /ž/ (supervize), Benuts VFX, Umedia, BOT VFX. Zvláštní efekty: Lucian Iordache (supervize), Haukur Karlsson (supervize). Hudba: Christian Wibe. Použitá hudba: různé skladby a písně. Hudební dramaturgie: Chris Piccaro (hudební supervize). Koordinátor kaskadérů: James Grogan.

Hrají: Noomi Rapace /ž/ (sedmerčata Settmanovy), Glenn Close /ž/ (Nicolette Caymanová), Willem Dafoe (Terence Settman), Marwan Kenzari (Adrian Knowles), Christian Rubeck (Joe), Pål Sverre Hagen (Jerry), Clara Read /ž/ (malá sedmerčata Settmanovy), Tomiwa Edun (Eddie), Cameron Jack (Dutch), Cassie Clare /ž/ (Zaquia).

České titulky: Jiří Pražský.

Norský hororový specialista Tommy Wirkola ve svém druhém anglicky mluveném snímku 7 životů vypráví pochmurný a hrůzostrašný sci-fi příběh z nepříliš daleké budoucnosti. – Země je přelidněná, většina lidstva žije v bídě, zchátralá města jsou rozdělena na sektory. Novou velmocí je Evropská federace. Doktorka Caymanová prosadí zákon o „alokaci dítěte“; je povolen jeden potomek, další sourozenci jsou úředně odebíráni a uváděni do kryospánku. S tím se nehodlá smířit Terence Settman, jehož dcera zemřela při porodu sedmerčat. Holčičky pojmenuje po dnech a zařídí pro ně společnou identitu. V bytě vybuduje úkryt, vnučkám vyrobí identifikační náramky na jméno Karen Settmanová a vštípí jim zásady soužití. Doma mohou být samy sebou, venku jsou všechny Karen. – Po třiceti letech sestry žijí podle jeho pravidel; společně budují pro Karen kariéru v bance. V pondělí se však Pondělí nevrátí z práce. Den poté Úterý, které se snaží zjistit, co se stalo, také nedorazí… V komplikovaném příběhu se pobočník Caymanové Joe se svými muži snaží sestry zlikvidovat. Postupně zahynou Středa, Sobota a Neděle, Úterý drží Caymanová jako rukojmí. Vyjde najevo, že Pondělí se zamilovala do policisty Adriana z Úřadu pro alokaci dítěte. Otěhotněla, uzavřela s Caymanovou dohodu, převedla nelegálně peníze na její volební kampaň a sestry udala. Čtvrtek zjistí, že odebrané děti jsou ve skutečnosti spalovány. S Adrianem a s Pátkem se rozhodnou Caymanovou odhalit. Bez násilí to nejde; Pátek se obětuje, Pondělí zahyne, ale trojčata, která čekala, jsou zachráněna. Pravda o „uspávaných“ dětech vyjde najevo v přímém přenosu volební kampaně. Caymanová je zatčena. Zákon o alokaci dítěte je zrušen. Přežijí Úterý a Čtvrtek. – Dystopický snímek nepostrádá napětí a střídá flashbacky z dětství sedmerčat se současností, nabitou standardními akčními scénami a vypjatou brutalitou. Noomi Rapaceová je v herecky unikátní úloze (respektive úlohách) velmi přesvědčivá. V naší distribuci byl s téměř totožným názvem uveden psychologický snímek Sedm životů (2008, Seven Pounds; r.Gabriele Muccino) s Willem Smithem jako dárcem svých orgánů. -kat-

TOMMY WIRKOLA (nar. 6.12.1979, Alta, Finnmark, Norsko) studoval film a televizi na soukromé australské Bondově universitě v queenslandské Robině, mediální studia na univerzitě ve Finnmarku (HiF) a filmovou a televizní vědu na Lillehammerské univerzitě. Po několika amatérských a školních krátkých filmech debutoval nízkorozpočtovým snímkem Kill Buljo, inspirovaným Tarantinovým opusem Kill Bill, s nímž měl doma nečekaný úspěch. V podobném duchu drsných thrillerů či hororů, kombinovaných s černým humorem, natočil další tituly, jimiž si připravil cestu k velké mezinárodní produkci akčního hororu Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic. V roce 2010 se stal spoluzakladatelem produkční společnosti Tappeluft Pictures. Podílel se na komediálním seriálu Hellfjord (2012). Často spolupracuje se scenáristou a hercem Stigem Frodem Henriksenem. – Filmografie: (režie, scénář či podíl na něm, není-li uvedeno jinak) kr. snímek Remake (2006; spol. r. Kit McDeen; spol. režie, herec), dobrodružná kriminální komedie o osamělém mstiteli Kill Buljo – The Movie (2007, Kill Buljo; + spol. prod., střih, herec – V), akční horor o střetnutí skupinky studentů a nacistických zombiů v pustině Død snø (2009, Mrtvý sníh; + písně – V), filmové zpracování původního seriálu pro internetovou televizi Kurt Josef Wagle og legenden om Fjordheksa (2010, Kurt Josef Wagle a legenda o čarodějnici z fjordu; + střih), svérázná hororová verze tradiční pohádky Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic (2012, Hansel & Gretel: Witch Hunters), Kill Buljo 2 (2013; r. Vegar Hoel; spol. sc., spol. prod., herec), pokračování úspěšného hororu Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý (2014, Død snø 2), dystopický thriller o identických sedmerčatech 7 životů (2016, What Happened to Monday?; režie) s Noomi Rapaceovou v sedmiroli, černá komedie Kurt Josef Wagle og mordmyteriet på Hurtigruta (2017, Kurt Josef Wagle a tajemství vraždy na Hurtigrutě; spol. r. Stig Frode Henriksen; + herec), pokračování příběhů svérázných sourozenců Hansel & Gretel: Witch Hunters 2 (2018?, Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic 2); (podíl na produkci, není-li uvedeno jinak) Tomme tønner (2011, Prázdné sudy; r. Christian Wibe; herec), Hjelp, vi er russ (2011, Pomoc, jsme Rusové; r. Kenneth Olaf Hjellum), Hjelp, vi er i filmbransjen (2011, Pomoc, jsme filmaři; r. Nini Bull Robshamová, Patrik Syversen), Tina & Bettina – The Movie (2012; r. Simen Alsvik). -tbk-