Zataženo, občas trakaře 2

barevný, animovaný, přístupný, ŠÚ, 2-D, 3-D, dlouhý – 95 min.

Původní název: Cloudy With a Chance of Meatballs 2. Země původu: USA. Výrobce: Sony Pictures Animation. Pro Columbia Pictures. Rok výroby: 2013. Premiéra: 3.10.2013. Monopol: Falcon. Mluveno: česky (dabováno).

AUTOŘI: Námět: Judi Barrettová, (ilustrace) Ron Barrett – stejnojmenná kniha (1978); Phil Lord, Christopher Miller, Erica Rivinojaová. Scénář: Erica Rivinojaová, John Francis Daley, Jonathan Goldstein. Režie: Cody Cameron, Kris Pearn. Hudba: Mark Mothersbaugh. Hudební supervize: Kier Lehman. Různé skladby a písně. Výprava: Justin K. Thompson. Návrhy postav: Craig Kellman. Střih: Robert Fisher Jr. Zvuk (Dolby digital; Datasat/SDDS): (design) John Pospisil. Animační příprava: James Williams. Animační efekty: (supervize) Theodor Harris Vandernoot. Supervize animace: Peter Nash; Joshua Beveridge, Mathew Cowie, Alan Hawkins, Tim Pixton, Kevin Webb. Vizuální efekty: (supervize) Peter G. Travers. Stereoskopie: (supervize) Von Williams. Výkonní producenti: Phil Lord, Christopher Miller. Producenti: Pam Marsdenová, Kirk Bodyfelt. Koproducent: Chris Juen. České dialogy a režie české verze: Alice Hurychová. Texty písní: Petr Putna (LS Productions dabing).

HLASY: Petr Lněnička (Flint), Tereza Bebarová (Sam), Ota Jirák (Tim), Matouš Ruml (Steve), Jan Maxián (Bertík), Radek Kuchař (Brent), Tomáš Karger (Earl), Libor Terš (Manny), Radka Stupková (Barb), Jakub Němčok (Cal), Pavel Tesař (Chester); (zpěv) Ladislav Kerndl. V původní verzi mluví (uvádíme pro úplnost): Bill Hader (Flint), Anna Farisová (Sam), James Caan (Tim), Neil Patrick Harris (Steve), Andy Samberg (Brent), Benjamin Bratt (Manny), Terry Crews (Cal), Kristen Schaalová (Barb), Will Forte (Chester), Cody Cameron (Barry/Dill Pickle).

Čtyři roky po úspěchu filmu Zataženo, občas trakaře (2009; r. Phil Lord, Christopher Miller), který získal nominaci na Zlatý glóbus, se mladý vynálezce Flint a jeho přátelé vracejí zpět ve snímku Zataženo, občas trakaře 2. Jejich nové dobrodružství, jež těsně navazuje na předcházející vyprávění, znovu „zařídil“ Flintův stroj, vyrábějící tentokrát místo jedlého počasí zvířata z jídla. – Po technické stránce působí jídlozvěř obdivuhodně, avšak děj druhého dílu v režii Codyho Camerona a Krise Pearna, je nudnější, otřepanější a nelogičtější. – Ve filmu zazní nová píseň Paula McCartneyho. -ivp-

OBSAH: Flint vypráví, že už od dětství chtěl být vynálezcem jako jeho televizní idol Chester. Připomene, jak vymyslel jedlé počasí, ale po kalamitě musel přístroj zničit. Získal ovšem přátele a přítelkyni Sam. – Na ostrov Swallow Falls dorazí Chester s mohutnou asistentkou, orangutankou Barb, a přiměje obyvatele, aby se dočasně vystěhovali do Kalifornie. Zaměstná Flinta ve své firmě Livecorp. Tam mladík vynalézá různé věci (např. párty v krabičce), které zkouší na otci Timovi. – Po půl roce má Chester jednoho z vynálezců povýšit na mozkonauta, ale Flint, který doufal, že to bude on, to není. – Chester na ostrově ztratil spojení s týmem a požádá Flinta o pomoc. Ve Swallow Falls prý řádí nebezpečné oživlé jídlo, protože jeho stroj špatně funguje. Flint ho tam má najít. Ačkoliv jde o tajnou misi, mladík vše prozradí Sam, přátelům i otci, a ti odplují s ním. – Z ostrova je džungle. Tim zůstane na lodi. Ostatní se skamarádí s oživlou jahůdkou a pojmenují ji Bertík. Potkávají divné tvory, jako banánopštrosy nebo brambohrochy. Chester je sleduje přes satelit. – Parta prchá před burgantulí, obří tarantulí z hamburgeru a hranolek. Zachrání je přílet Chestera a Barb. – Tim vyrazí na pevninu pro jídlo; jeho obchod se sardinkami, jež milují i oživlé okurky, je vypleněný. – Flint najde počítač rozbitý a sestrojí naváděcí přístroj, jenž ho dovede ke stroji, produkujícímu jídlozvěř. – Chester potřebuje stroj najít kvůli uvedení jeho vynálezu, nové Futranky, na trh. – Tim na lodi učí okurky rybařit. – Chester přesvědčuje Flinta, že ho přátelé zdržují. – Sam zjistí, že jídlozvěř není nebezpečná a že by byla škoda ji vyhladit. Flinta to nezajímá a ona ho s ostatními opustí. – Vynálezce lokalizuje svůj stroj. Sam a ostatní ohrožuje burgantule a oni přijdou na to, že jídlozvěř jen nemá ráda nepřátelský Livecorp. Skupinka chce varovat Flinta, ale je zajata mozkonauty. – Mladík najde přístroj. Vidí, jak se z něj narodí rodinka marshmallownů, nedokáže ho zničit a pochopí, že Sam měla pravdu. – Chester přístroj přeprogramuje. Flint je zklamaný: jeho idol mu lhal. – Kytky na ostrově usychají. – Marshmallow dopraví Flinta k otci a okurkám. – Sam přesvědčuje Barb, že Chester není přítel. – Flint se od Bertíka dozví o osudu kamarádů. Má pak před jídlozvěří projev o tom, co se stalo a co je třeba udělat. – Sam s přáteli jsou zavření v továrně. Okurky shánějí posily. – Flint s Bertíkem vniknou do továrny, kde je i jídlozvěř. Bertík je osvobozuje a bojuje s mozkonauty. – Chester chce zajatce semlít do Futranky. Jenže oni nevědí, který Chester je skutečný, protože muž používá hologramy. Flint zapne párty v krabičce, a tak odhalí pravého Chestera s ovladačem a osvobodí přátele. Jídlozvěř i Barb zabrání zloduchovi v útěku. Toho pak sežere burgantule. – Flint opraví přístroj. Ostrov oživne. – Mladík se učí s tátou rybařit. – Ve Swallow Falls vedle sebe šťastně žijí lidé a jídlozvěř. -ivp-